תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זה הזמן לנטו עצמאים ועסקים קטנים

על רקע אישור התקציב לשנת 2019, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל קוראת לממשלת ישראל להקצות סעיף תקציבי לתכנית סיוע לעצמאים ולעסקים הקטנים בישראל. "הגענו לקו האדום, נמאס לנו לשתוק" אומר עו"ד רועי כהן, נשיא להב

עצמאים ובעלי עסקים קטנים בישראל חווים על בשרם יום יום חוסר צדק הזועק לשמיים. הם משלמים מסים כחוק, כולל ביטוח לאומי, אבל זכויותיהם אינן זהות לאלה של השכירים, המשלמים גם הם לביטוח הלאומי. כך למשל, עצמאים אינם יכולים לדרוש דמי אבטלה, ימי מחלה, זכויות במקרה פשיטת רגל של עסק בו הועסקו כספקים ונותני שירותים , דמי פגיעה ובכלל אין להם ולו במעט רשת ביטחון סוציאלית מצד המדינה. זאת למרות ששרי האוצר והכלכלה חוזרים ואומרים חדשות לבקרים, כי העסקים הקטנים הם מנוע הצמיחה של הכלכלה. להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, פועלת נמרצות כדי לשנות את המציאות העגומה.

"במהלך שנת 2017 הגישה להב למשרדי הממשלה תכנית רב שנתית סדורה ומתוקצבת עם חזון, מטרות ויעדים מוגדרים מראש, אשר כל מטרתה מתן הקלות ותמריצים לציבור העצמאים והעסקים הקטנים", מספר נשיא להב, עו"ד רועי כהן, "התכנית, הנושאת את השם הסימבולי "נטו עצמאים ועסקים קטנים" הגיעה לאור הנתונים של שיא במספר העסקים שנסגרו בשנת 2017 קרוב ל50,000 עסקים והתכנית כוללת נושאים כמו: עידוד פתיחת עסקים חדשים, צמצום הרגולציה, הורדת נטל המס והגדלת הפריון. לאחר שמשרדי הממשלה הביעו נכונות לקידום התכנית, הופתעו בלהב לגלות כי בהגשת התכנית הכלכלית והצעת התקציב לשנת 2019, לא הייתה ולו התייחסות ראויה אחת לציבור העצמאים והעסקים הקטנים בתקציב האמור. על כן, במהלך חודש ינואר 2018 הוביל עו"ד רועי כהן, נשיא להב יחד על כלל ראשי הארגונים בלהב קמפיין נרחב שכלל הפגנות ברחובות ירושלים, פרסומים בתקשורת וברשתות החברתיות והגיע לשיא בכינוס חירום של כל הפעילים וראשי הארגונים החברים בלהב.

פעילי להב בהפגנה בירושלים
יעל רוס

הכינוס התקיים במקביל לדיון על התקציב בכנסת במטרה להעלות על סדר היום הציבורי את דרישות העצמאים והעסקים, בהן: רפורמה ברישוי עסקים, פטור ממס לעסקים חדשים, פטור מאגרות לעסק חדש, הכרה בהוצאות הקמת עסק, מס חברות דיפרנציאלי, קיזוז הפסדי מס אל מול רווחי עבר, שינוי הגדרת עוסק פטור, הגדלת ההכרה בהוצאות רכב לעצמאיים המשתמשים ברכב ככלי עבודה, הכרה בהוצאות טיפול בילדים, דין קדימה לבעלי עסקים קטנים כנושים בפשיטת רגל ופירוק חברה, ריווח מדרגות הביטוח הלאומי, פחת מואץ: הקטנת הרווח המדווח של העסק בטווח הקצר לצורך הקטנת השווי המהוון של תשלומי המס, הכרה בהוצאות אש"ל (אוכל, שתייה, לינה) ומתן רשת ביטחון סוציאלית לעצמאים".

בעקבות הקמפיין של להב, הודיעה הממשלה על הקמת ועדת "נטו עסקים", ועדה שאינה מתוקצבת ושמסקנותיה יפורסמו רק בעוד כחצי שנה. בתגובה לכך אמרתם כי לא צריך ועדות, צריך החלטות אמיצות. האם הממשלה התייחסה לביקורת שלכם?

 "בהחלט. זמן לא רב לאחר מחאתנו, זומנתי לפגישה עם שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, ביחד עם ראשי הלשכות המקצועיות: עו"ד אפי נווה ראש לשכת עורכי הדין, רו"ח יזהר קנה, נשיא לשכת רואי החשבון וירון גינדי נשיא לשכת יועצי המס, בנושא הקמת וועדת "נטו עסקים".

עו"ד רועי כהן, נשיא להב
אופיר אייב

בפגישה הבהיר השר כחלון כי העסקים הקטנים חשובים לכלכלה הישראלית וכי אין ספק שצריך לעזור להם. לכן בחר להקים וועדה, במסגרתה ייבדקו כל ההיבטים והצעדים בהם ניתן לסייע ולהקל בנטל המס, הרגולציה והבירוקרטיה וכנשיא להב ביקש שר האוצר כי אהיה שותף בדיוני הוועדה ובגיבוש המלצותיה. כמו כן הדגיש השר כחלון כי מסקנות הוועדה יכללו כבר בשנת 2019 והתחייב לתקצב זאת. אני מברך על הצהרתו החשובה של השר. 500 אלף עצמאים ועסקים קטנים בישראל מצפים מהממשלה לגלות כלפיהם אחריות ולמצוא דרכים להקל עליהם את העול הרגולטורי כמו גם לתת להם הזדמנות אמיתית להצלחה, שכן הצלחה שלהם היא הצלחה של הכלכלה והחברה בישראל".

בשנה החולפת פעלת בהיקפים נרחבים בתחום הרגולציה כדי להטיב עם העצמאים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים בישראל. האם לאחר אינספור ישיבות, פגישות וועדות הצלחת לעמוד ביעדים שהצבת לעצמך?

שנת 2017 אכן הייתה לא פשוטה. אבל בשיתוף פעולה וסיוע של שר הכלכלה אלי כהן וחברי הכנסת, מהקואליציה ומהאופוזיציה כאחד, הצלחנו להביא לשורה של הישגים משמעותיים עבור ציבור העצמאים והעסקים הקטנים, בהם: העלאת תקרת תשלום המיסים למדינה בכרטיסי אשראי מ-10 אלף ל-35 אלף ; אישור תוספת של % 25לתגמולי עצמאים משרתי שירות מילואים; הסדרת הלוואות לעסקים באמצעות פלטפורמת מימון המונים (P2P); העלנו לדיון בוועדת העבודה והרווחה דרישה למתן דמי פגיעה לעצמאי כפי שניתנים לעובד השכיר וזכאות לגמלת אבל לעובד העצמאי. בנוסף, הובלנו את חוק הפנסיה חובה לעצמאים ואת חוק מוסר התשלומים במסגרתו המדינה והרשויות המקומיות מחויבות לשלם לספקים שוטף פלוס 30 או 45 יום מקבלת החשבונית".

אילו חוקים שמת לך למטרה לקדם במהלך שנת 2018?

"את שנת 2018 פתחנו בסימן שלושה מאבקים מרכזיים. הראשון, הוא תכנית נטו עצמאים ועסקים קטנים, הכוללת בתוכה את הדרישה שהמדינה תכניס את היד לכיס ותיתן תמריצי מס לעסקים הקטנים בדיוק כמו לגדולים וכן לרשת ביטחון סוציאלית לעצמאים. השני, הוא המאבק להכרה בהוצאות הטיפול בגיל הרך כחלק מייצור הכנסה. הנושא הזה אושר בבג"ץ ורד פרי בשנת 2009, והכנסת חוקקה חוק שאוסר את ניכוי הוצאות הטיפול בילדים. במסגרת פורום הנשים בעסקים של להב החלטנו לחדש את המאבק בנושא על מנת לאפשר להורים, ובעיקר לנשים, לחזור למעגל התעסוקה ולעודד יזמות לצד הגידול והטיפול בילדים. המאבק השלישי הוא הגדלת ההכרה בהוצאות רכב עבודה המשמש עצמאים לייצור הכנסהבישראל צריך לשלם מס אמת וצדק עולה כסף - רכב עבודה המשמש ככלי לייצור הכנסה יקבל הכרה מלאה כהוצאה וכן יופחת שווי שימוש לעובד כזה בעסק. במקביל, אני ממשיך בקידום הצעות החוק שכבר החלו להתגבש בכנסת בשנה שעברה, כגון: מתן קצבת זקנה לעצמאי ללא תלות בהכנסתו לאחר גיל הפרישה ועד גיל 70; הצעת חוק דין קדימה לעסק קטן בהליך חדלות פירעון; הצעת חוק העובד העצמאי המתייחסת למתן זכות להתאגדות לעובדים העצמאים; עמלת סליקה מקסימלית לעסקים קטנים; קיזוז הפסדים לאחור לעסקים קטנים; מס חברות דיפרנציאלי; מתן פטור לעסקים חדשים ממס בשלוש השנים הראשונות עד 300 אלף לשנה ו/או 500 אלף באזורי הפריפריה; הרחבת הגדרת עוסק פטור למקצועות החופשיים והגדלת התקרה ל-150 אלף ; הקלה ופטור מאיגרות לעסקים חדשים שנפתחים; הצעת חוק למניעת הטרדה מינית עובד/ת עצמאי/ת; הצעת חוק לאפשרות עבודה של עצמאית בזמן חופשת לידה והקמת תחנת עגינה אחת one stop shop לנושא רישוי עסקים ברשויות המקומיות".

מעבר לחקיקה, כיצד יכולים עצמאים ובעלי העסקים בישראל להיעזר בלהב?

"בשנה האחרונה, העשייה של להב התרחבה מעבר לכתלי הכנסת, ובאה לידי ביטוי בעבודה משותפת עם בכירי המשק, מקבלי ההחלטות ועם העצמאים ברשויות המקומיות ברחבי הארץ. כך למשל, במסגרת הסכם חסר תקדים עם קבוצת ישראכרט, זוכים עסקים המאוגדים בלהב לעמלת סליקה בגובה 1.1% הנמוכה משמעותית מזו שהונהגה עד היום (2.5-3%) ובימים אלה מקימה להב בשיתוף קבוצת ישראכרט את מועדון הצרכנות "להב-קארד" שיעניק כרטיס אשראי עם הטבות גם לעצמאים. כמו כן, בתחילת 2017 הקמנו את המרכז לליווי עסקים בשיתוף בנק הפועלים, קרן שכ"ל והמכללה למינהל, אשר מטרתו מתן כלים וידע לניהול ופעילות העסק.

הגענו להישג חשוב לאחר פגישות עבודה מרובות עם המפקחת על הבנקים, ד"ר חדווה בר, אשר בסופן החליטה לחייב את הבנקים בישראל לעדכן עסקים קטנים המשלמים עמלות עו"ש גבוהות, כי באפשרותם לעבור לתכנית המסלולים ובכך להוזיל להם משמעותית את עלויות ניהול חשבון הבנק. בסה"כ מצאתי אצל המפקחת על הבנקים אוזן קשבת ואני תקווה שיחד עמה נצליח לקדם ולפתור עיוותים נוספים.

במסגרת מערך השטח של להב, הקמנו את פרויקט השלוחות הכולל הקמת 65 שלוחות בכל רחבי הארץ המונים למעלה מ-100 מתנדבים, עצמאים השומרים ודואגים לצרכי העסקים מול הרשות המקומית בה הם מתגוררים, וכן עורכים כנסי עסקים בהם מיטב אנשי המקצוע במגזר העסקי מקנים כלים, עצות ודרכים לניהול העסק. כמו כן, אנו מקדמים את פורום להב לנשים בעסקים, לגיבוש חקיקה המעודדת פתיחת עסקים בבעלות נשים ועריכת ימי עיון ליזמיות מתחילות וכן עורכים סדרת סיורים בין בעלי ובעלות עסקים ברחבי הארץ במעמד שר הכלכלה ח"כ אלי כהן.

מעבר לכך, חשוב לי לציין כי להב היא ארגון של ארגונים, ועל מנת להיות חברים בלהב יש להשתייך לאחד מ-48 הארגונים המקצועיים המאוגדים בלהב ובהם קרוב ל-200,000 בעלי עסקים קטנים. מכיוון שלא כל העצמאים בישראל מאוגדים, הקמנו השנה את ארגון "הכוח לעצמאים", עמותת בת של להב אליה כל עצמאי או עצמאית ובעלי העסקים הקטנים מוזמנים להצטרף, וכך להוות חלק אינטגרלי מלהב."

לאחרונה רעשה וגעשה כל המדינה סביב המתרחש בחברת "טבע" והפיטורים ההמוניים הצפויים בה. כנשיא להב יצאת בתקשורת בביקורת חריפה. מהן טענותיך?

אכן כן, לעסקים הקטנים בישראל יש כל שבוע אסון טבע ולאף אחד זה לא גורם לכנס ישיבות חירום וצעדי סיוע, אי אפשר שלא לחוש אמפתיה כלפי אלפי עובדי טבע המסורים והמקצועיים, חלקם אנשים קשיי יום שפרנסו את משפחותיהם בכבוד עד היום ואשר צפויים כעת לשלם מחיר אישי כבד על טעויות שלא הם ביצעו ואשר אין להם כל קשר אליהן והלוואי כי לא יפוטר אפילו עובד אחד.

יחד עם זאת אל לנו לשכוח כי על פני למעלה מעשור קיבלה "טבע" הטבות מס בגובה של כ-20 מיליארד שקלים. שערו בנפשכם כי המדינה הייתה מקצה סכום קטן בהרבה מזה עבור הטבות מס ותמריצים לעצמאים ולבעלי עסקים קטנים, המניעים באמת את גלגלי המשק הישראלי. אין ספק כי תמריצים שכאלה היו מסייעים למנוע את המצב הנוכחי בו אסון בסדר גודל כמו זה של טבע מתרחש מדי שבוע. שהרי, שנת 2017 הייתה שנת שיא בסגירת עסקים ובמהלכה נסגרו כ-50,000 אלף עסקים קטנים ובינוניים. בחישוב פשוט ניתן לגלות כי מדי שבוע נסגרו למעלה מ-800 עסקים. אם נצא מתוך הנחה מקלה כי כל עסק שכזה העסיק רק שני עובדים, הרי שאנו רואים כי מדי שבוע איבדו את מקום עבודתם לפחות 1,600 איש. מספר כמעט זהה ל-1,700 מפוטרי טבע הצפויים.

כדי לסייע לאותם עסקים קטנים ובינוניים לא צריך הרבה. צריך לשנות את צורת החשיבה ולהבין שסיוע לסקטור זה של עסקים קטנים ובינונים (עד 100 עובדים) המהווה כ-99.3% מסך העסקים במשק וכ- 43.2% מסך המשרות הוא חשוב לא פחות, אם לא יותר, מסיוע לשלוש-ארבע חברות גדולות. יש רק לקבל החלטה אסטרטגית בנושא.

מילה לסיכום?

העסקים הקטנים והעצמאים זקוקים לאוויר לנשימה - לסיוע אמיתי ומשמעותי שיתן מענה הן לזכויות סוציאליות והן להקלת הרגולציה ועול המיסוי שמונח על כתפייהם. לממשלת ישראל יש את היכולת לסייע, אני רק רוצה להאמין שהפעם כפי שהתחייב שר האוצר משה כחלון, יהיה לה גם את הרצון, וכבר בשנת 2019 הממשלה תתקצב סיוע משמעותי במסגרת תוכנית נטו עצמאים ועסקים קטנים- כי מעבר לתיקון עוולות היסטוריות, סיוע לעסקים הקטנים משמעו העלאת כלכלת ישראל על מסלול ההמראה וצמצום אמיתי של הפערים בחברה.

לאתר החברה >> 

לחזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#