תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משרד הכלכלה והתעשייה למען העסקים הקטנים והבינוניים

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה לא מסתפקת רק בליווי יזמים בשטח ובהעברת הדרכות. היא מעורבת לעומק ביוזמות חקיקה וביוזמות מימון המיועדות לסקטור הזה ומקדישה את כל מאמציה לשיפור הפעילות של המגזר – במגוון תחומים

אין כמעט בעל עסק קטן היום בישראל שלא מכיר את המותג "מעוף" – גוף השטח של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה. "מעוף" מעביר בשנים האחרונות קורסים, הדרכות, ייעוץ וליווי צמוד לבעלי עסקים קטנים ובינוניים וליזמים בתחילת דרכם, במחירים המסובסדים על ידי המדינה. התוכנית זוכה לפופולאריות רבה, ביקוש אדיר ושביעות רצון גבוהה מצד בעלי העסקים שזכו לקבל ממנה ליווי.

אלא שהסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים ואנשיה ממשיכה לעשות ימים כלילות לטובת העסקים הקטנים גם בתחומים שפחות מוכרים לציבור הרחב. רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה, שופך אור על מגוון הפעילויות המרתקות של הסוכנות:

רן קויתי
אמיל סלמן

"התפקיד שלנו הוא לעזור לקדם את הסקטור החשוב הזה", מסביר קויתי, "99% מהעסקים במדינת ישראל הם עסקים קטנים ובינוניים, בעלי מחזור של עד 100 מיליון שקל או מעסיקים עד 100 עובדים, והם אחראים ל-54% מהתוצר הלאומי גולמי. 50% מסקטור זה הם פרילאנסרים, עוסקים זעירים שמעסיקים את עצמם, 35% מעסיקים עד חמישה עובדים, וצריך לזכור שזה מגזר המעסיק כ-65% מהעובדים במשק. הבעיה היא שכיום חוקים רבים המגיעים לכנסת לחקיקה משיתים חוקים על כלל המגזר העסקי, הכוללים עלויות נוספות על עסקים קטנים ובינוניים שלבעל עסק קטן יהיה קשה להתמודד איתן. אנחנו עובדים מול יוזם החקיקה להתאים את החוק גם לעסקים קטנים ובינוניים, ולפעמים גורמים שהחוק לא ייצא לפועל".

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה >>

מהם נושאי החקיקה שאתם בוחרים להוביל בעצמכם?

"אנחנו אלה שהובלנו השנה את חוק מוסר התשלומים – שבא להתמודד עם סוגיית התשלום של שוטף + מתישהוא שממנה סובלים עסקים רבים. החוק שהובלנו מחייב את משרדי הממשלה לשלם שוטף +30 לבעלי עסקים, ואם לא משלמים בזמן יש תוספת ריבית והצמדה. הרשויות המקומיות מחויבות לשוטף +45, וכך גם הסקטור הפרטי, אם לא נכתב אחרת בחוזה. עוסק זעיר שנמצא לבד מול חברה גדולה שמבטיחה לו תשלום בשוטף + שנה, יוכל לאחר מכן לתבוע אותה והיא תצטרך לשלם ריבית והצמדה אם בית המשפט יחליט שהיו יחסי כוחות לא הוגנים בין הצדדים. זו בעצם אחת החקיקות המתקדמות בעולם למוסר תשלומים".

"יוזמה נוספת שבה אנו מעורבים יחד עם משרד ראש הממשלה ומשרד הפנים היא הרפורמה ברישוי עסקים שאמורה להסתיים השנה מבחינת החקיקה. חלק גדול מהעסקים הקטנים ובינוניים שמחויבים לרישוי עסקים, יוכלו להצהיר שהם עומדים בתנאים ולהתחיל לפעול ללא רישיון – ההצהרה תהיה קבילה. אנחנו פעילים בוועדת נטו עסקים קטנים ובינוניים עם משרד האוצר שדנה במספר דברים כגון הרפורמה בעוסק פטור ועוסק מורשה. יש מקצועות כיום שבהם לא ניתן לקבל עוסק פטור כמו רופא או פסיכולוג – הם חייבים מלכתחילה להיות עוסק מורשה, ואנחנו רוצים להכניס את כל תחומי העיסוק ליכולת לקבל עוסק פטור. בנוסף, אנחנו רוצים להקל על העוסקים הזעירים ולהעלות את רף ההכנסות לעוסק פטור מכ-100 אלף שקלים בשנה כיום לכ-150 אלף שקלים כדי שהם לא יצטרכו להתעסק עם מע"מ – כל זה עדיין בטיפול".

"חקיקה נוספת שהיינו מעורבים בה ונכנסה לתוקפה היא חוק פנסיה חובה לעצמאים. זו רפורמה שעלתה למדינה 330 מיליון שקל מכיוון שהמדינה הורידה כ-40% מהסכום שעצמאים משלמים לביטוח לאומי כדי לאפשר להם לחסוך לפנסיה חובה".

מה לגבי סיוע מימוני לעסקים?

"אנחנו מודעים לכך שבעלי עסקים קטנים ובינוניים מתקשים בקבלת אשראי מהמערכת הבנקאית. למרות שיש שיפור בשנים האחרונות, הבנקים גובים מהם עמלות גבוהות ותנאי ריבית לא פשוטים. אנחנו פתחנו קרן מיוחדת, המופעלת בסיוע החשב הכללי באוצר, המעניקה ערבות לבנקים, שאם העסק לא יחזיר את ההלוואה המדינה תחזיר לו 70% מהסכום. דרך הקרן הזו אנחנו נותנים כ-2 מיליארד שקלים בשנה לכ-4,000 עסקים. זהו אשראי תוספתי – שלא היה ניתן בלעדינו. הקרן הזו לא מסבסדת את האשראי אלא מאפשרת לעסקים טובים שמתקשים מול הבנקים, לקבל אשראי".

אם בוחנים את פעילות "מעוף", מערך השטח של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשיה, מהו תחום ההדרכות המבוקש ביותר?

"מסחר מקוון – יש לכך דרישה רבה. גם קורסי "ליווי ליזמות" שאנו עורכים זוכים לביקוש גבוה מאוד. היזם מקבל קורס בן 56 שעות, קורס שבשוק הפרטי עולה בין 3,000-5,000 שקלים, וב"מעוף" הוא משלם עליו 750 שקלים. אנחנו מסייעים לבעל העסק לבנות תוכנית עסקית ושיווקית, להבין את צרכי השוק ואת צרכי הלקוחות ומפנים אותו למקורות מימון כדי לקבל הלוואות בתחילת הדרך. במחקרים שביצענו גילינו כי יזמים שעברו את הקורס שרדו לאורך זמן ארוך יותר באופן משמעותי מיזמים אחרים, וגם הרווחיות שלהם הייתה גבוהה יותר. צריך לזכור שהקושי העיקרי של עסקים קטנים כיום הוא להתמודד עם תחרות ועם מציאת לקוחות – וכאן אנחנו בהחלט מסייעים".

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה >>
לחזרה למדור >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#