תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שער הים: פרויקט התמ"א הגדול ביותר של ישראל

לכתבה

חטיבת הנדל"ן של קבוצת אלוני האפט מוסיפה 350 יחידות דיור חדשות ל-466 היחידות הקיימות במתחם הנביאים בעיר בת ים

פרויקט התמ"א הגדול ביותר הנבנה כיום בישראל הינו פרויקט "שער הים", המוקם על ידי חטיבת הנדל"ן של קבוצת אלוני האפט במתחם הנביאים בעיר בת ים. במסגרת הפרויקט נכללים 24 בנייני מגורים ישנים, חלקם בנייני רכבת בני 30 ו-40 שנה.

הדיירים הוותיקים בבניינים אלו זוכים במסגרת הפרויקט לשדרוג משמעותי בשטח הדירה שלהם. כך לדוגמה, בבניין ברחוב האורגים 16, זוכים הדיירים להגדלת שטח דירתם בכ-25 מ"ר. חידוש הבניינים הכולל בניית לובי כניסה מפואר, הגדלת שטח הדירות הקיימות, הוספת חדרי ממ"ד וחיזוק הבניינים מפני החשש לרעידות אדמה, מעניקים לדיירים הקיימים עליה בשיעור של 40% מערך הדירה שבבעלותם, וזאת ללא כל צורך בהשקעה כלשהי מכיסם ומכספם. 

כך, לדוגמה, דירה קיימת בבניין ברחוב הנביאים 59 אשר שידרוגו הסתיים זה מכבר, נמכרה ב-2016 במחיר של 1,575,000 שקל. זאת, לעומת מחיר של 1,200,000 שקל עבור דירה דומה ב-2012.

ל-466 יחידות הדיור הקיימות יתווספו עד 2020 כ-350 יחידות דיור חדשות. תמהיל הדירות החדשות אשר  נמכרות בפרויקט כולל דירות 4 ו-5 חדרים וכמה פנטהאוזים. הפרויקט יצא לדרך לפני כחמש שנים לאחר שהדיירים הוחתמו על הסכם שבו הביעו את רצונם לביצוע הפרויקט, לרבות שידרוג דירתם.

ייחודו של הפרויקט מתבטא בשילוב מספר רב של בניינים ברחבי המתחם, העוברים תהליך של חיזוק והוספת דירות חדשות, ומציע תמהיל מגוון של דירות חדשות לרוכשים הפוטנציאלים. מדובר בפרויקט, אשר מלבד היותו רחב היקף, אפיונו ייחודי אף ביחס לפרויקטים אחרים הקיימים בבת ים.

פרטים נוספים אודות פרוייקט שער הים>>

לדברי הנהלת הקבוצה, "היתרון של פרויקט תמ"א הינו מתן אפשרות לזוגות צעירים לרכוש דירות חדשות במרכז הארץ במחיר סביר יחסית. הפער בין מחיר דירה חדשה בפרויקט תמ"א 38 בשכונה שלמה המתחדשת, לעומת מחיר דירה בבניין חדש, יכול להגיע ל-30%, בשעה שהרוכשים מקבלים מוצר זהה כמעט לחלוטין".

פרויקט שער הים, הדמיה

אחד הגורמים המרכזיים אשר איפשרו את התנעת הפרויקט, מספרים בקבוצת אלוני האפט, הינו הכדאיות הכלכלית הגבוהה שנוצרה באמצעות תב"ע (תכנית בניין עיר) חדשה, אשר אושרה בשנים האחרונות למתחם על ידי הוועדה המחוזית. התוכנית החדשה מאפשרת ליזמים להוסיף לבניינים הקיימים 3.5 קומות - בניגוד לתוספת הסטנדרטית של 2.5 קומות המקובלת במרבית הרשויות מהלך שיצר כאמור תמריץ כלכלי גבוה ליזמים.

הפרויקט מחולק לשני שלבים עיקריים: בשלב ראשון מתבצע חיזוק ל-11 בניינים ובניית יחידות דיור חדשות על גגות הבניינים הללו. בשלב השני יתבצע תהליך הריסה ובינוי בשני בניינים נוספים במתחם, ובמקומם יוקמו מגדלי מגורים אשר יכללו מאות דירות חדשות.

מחקר שנערך על ידי חטיבת הנדל"ן של קבוצת אלוני האפט קובע, כי "הגדלת התמריץ הכלכלי עבור היזמים, והקצאת שטחי ציבור לטובת פרויקטים במסגרת תמ"א, יסייעו רבות לחיזוק מבנים גם בפריפריה באזורים שבהם כיום אין כדאיות כלכלית ליזמים. הדרך היחידה להביא את בשורת התמ"א גם לאזורי הפריפריה - אזורים המועדים לרעידות אדמה - לערים כגון בית שאן, טבריה ועוד, הינה באמצעות יצירת תמריצים כלכליים מסוג זה והגדלה משמעותית של זכויות הבנייה, אשר הרשויות יאפשרו ליזמים. במקום להקצות שטחי ציבור לטובת בנייה של פרויקטים למגורים, עדיף יהיה להקצות את השטחים הללו לטובת הקמת חניונים אשר יפתרו את מחויבות היזמים למציאת פתרונות חנייה".

פרויקט שער הים, הדמיה
פרויקט שער הים , הדמיה

קבוצת אלוני האפט נוסדה ב-2005 על ידי שחר אלוני. הקבוצה עוסקת במתן שירותי ייעוץ וליווי פיננסי ללקוחות עסקיים שונים ומגוונים. השירותים שאותם מעניקה הקבוצה כוללים גיוס אשראי עסקי, ליווי פיננסי וניהול כספים של עסקים במיקור חוץ, הנפקות ומיזוגים וליווי פיננסי מקצועי ליזמי נדל"ן. הקבוצה שמה דגש רב על איכות ומקצועיות גבוהים ביותר בקרב כלל העובדים, ומעניקה ללקוחותיה תחת קורת גג אחת את כל הייעוץ הנדרש בתחום הפיננסי.

ב-2011 הצטרף יניב האפט למר שחר אלוני כבעלים נוסף בקבוצה. כחלק מהרחבת פעילותה של הקבוצה, נוסדה ב-2014 חטיבת הנדל"ן. החטיבה עוסקת בגיוס הון עצמי ואשראי ובליווי פיננסי מקצועי של יזמי הנדל"ן לאורך כל שלבי העסקה ומשך הפרויקט עד לסיומו, וזאת לאור ההיכרות עם שוק הנדל"ן על כל היבטיו.

בסוף 2015 רכשה קבוצת IMG, בבעלות אילן מיכאלי ואלי פראגר, 25% מהפרויקט, וכיום הינה שותפה פעילה בניהולו על כל שלביו. ניהול הכספים בפרויקט מופקד בידיו של זאב גרוס, הנחשב לבעל מומחיות רבה בתחום הפיננסי העסקי, ואשר משמש כיום כמרצה בכיר בכמה מכללות נדל"ן.

כחלק מקידום ושיפור פני העיר, חרתה עיריית בת ים על דגלה לקדם פרויקטים מסוג תמ"א, ולסייע ככל שניתן ליזמים המעוניינים לבצע פרויקטים אלו ברחבי העיר.

הנהלת העירייה, בראשות ראש העיר יוסי בכר ומנכ"ל העירייה ארז פודמסקי, פועלת נמרצות לאשר פרויקטים אלו בוועדה המקומית, אשר בראשה עומד מהנדס העיר שוקי פתאל, וזאת מתוך ראייה עתידית של צירוף תושבים חדשים לרבות זוגות צעירים, ומתוך כוונה להציב את בת ים בשורה אחת עם הערים האיכותיות ביותר בישראל, אשר הביקוש להתגורר בהן הינו גבוה למדי. יעיד על כך מגוון הפרויקטים מסוג תמ"א המתבצעים כיום ברחבי העיר, וכמובן שהיד עוד נטויה.

פרטים נוספים אודות פרוייקט שער הים>>

בחזרה לדף הפרויקט >