ברצלונה: היעד הבא להשקעות הנדל"ן

לאחר המשבר האדיר שפקד אותה, ספרד מציגה התאוששות אדירה בכלל הפרמטרים הכלכליים, כולל בשוק הנדל"ן. אז מה הופך אותה לאטרקטיבית כל כך בעיניי המשקיעים הזרים?

תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברצלונה: ביקוש אדיר שעולה עשרות מונים על ההיצעצילום: shutterstock
תוכן מקודם
תוכן שיווקי

שנת 2010 הייתה שנה מטלטלת לספרד, כשספגה, ביחד עם יוון, את השפעת המשבר הפיננסי שפקד את אירופה בצורה הקשה ביותר. כמעט בין לילה, צמיחת התמ"ג הריאלית בה צנחה והייתה מהנמוכות באירופה, שיעורי האבטלה בה הגיעו לשיא של מעל ל-26%, ואזרחים רבים פשטו רגל ונזרקו לרחובות.

כל זה מפני שבמשך שנים, ועד אותו משבר כלכלי גדול, נוצרה בספרד בועת נדל"ן, בה המחירים נופחו והיקף התחלות הבניה החדשות עלה על אלה שבצרפת, איטליה, בריטניה וגרמניה גם יחד. באותן השנים, כ-13% מכח העבודה בספרד נשען על בניה, ענף הבניה עמד על כ-10% מהתוצר הלאומי, וספרד הפכה למדינה שנשענת על שוק הנדל"ן ותלויה בו, כשהבנקים מצידם עודדו זאת, עם משכנתאות בריבית משתנה ונמוכה מאוד שחולקו לכל דורש.

וכך, המעבר לגוש היורו, העלאות הריבית והעובדה שכ-90% מסך המשכנתאות נלקחו בריבית משתנה, הביאו אותה לחוסר מוכנות, ולחוסר יכולת להתמודד עם המשבר הכלכלי הגדול. בשנת 2010, ספרד ספגה מכה אדירה לענפי הנדל"ן והבנקאות, שהובילו להתמוטטות המשק, לעלייה אדירה באחוזי האבטלה, ולצניחה דרמטית במחירי הדיור. עיירות שלמות בספרד נחשבו לעיירות רפאים, התרומה של בנייה חדשה לתמ"ג נפלה מ -12% בשנת 2008 ל-4% בלבד בשנת 2013, ובהתאם – מחירי הדיור בספרד צנחו באופן דרסטי. 

2014: שנת המהפך

אולם, המגמה הזו השתנתה דרמטית בשנת 2014, כשספרד החלה להתאושש מהמשבר. הממשלה, שיצאה בתכנית שיקום מקיפה של המערכת הבנקאית ונקטה מספר צעדים רגולטוריים לשיקום הכלכלה כמו הפחתה של חמישה אחוזים במס החברות והקלה על המעסיקים לפטר ולגייס עובדים קבועים, הביאה לשיפור אמתי ומשמעותי בפרמטרים הכלכליים וביניהם לצניחה באחוזי האבטלה, לעליה עקבית בתמ"ג ולגידול של 7% בייצוא מהתוצר. שוק העבודה שהפך גמיש, עלות כח העבודה הזול יחסית והריבית הנמוכה, משכו את המשקיעים הזרים, שבין השאר השקיעו בתעשייה ובנדל"ן. בשנים אלו תעשיית הרכב החלה לפרוח בה, עם 13 מפעלי רכב של המותגים הגדולים כמו פורד, GM, פולקסווגן ומרצדס שנכנסו אליה, מה שהפך אותה ליצרנית הרכב השניה באירופה.

המשקיעים הזרים מזהים את הפוטנציאל של ברצלונהצילום: shutterstock

צמיחה אדירה גם בנדל"ן

כל אלה הפכו את כלכלת ספרד לכזו שהציגה את הצמיחה הגדולה ביותר מבין המדינות האירופאיות שנפגעו מהמשבר. במקביל, ובמשך ארבע שנים בלבד, משנת 2014 ועד 2018, ספרד החלה ליהנות מעלייה יציבה במחירי הנדל"ן, כששיעור עסקאות הדיור שבוצע בשנים אלו - נמצא בעליה מתמדת. בנוסף, החלה צמיחה בהתחלות הבניה בה, מחיר העסקאות למ"ר בנכסים החדשים זינק משמעותית, וכן מחירי השכירויות זינקו אף הם. והעיר הבולטת שעברה את המהפך הגדול ביותר והתאוששה מהמשבר, הייתה ברצלונה. תוך ארבע שנים, מחיר השכירות הממוצע לדירה של כ-80 מ"ר בברצלונה זינק בכ-48% והפך אותה לאחד מיעדי הנדל"ן המבוקשים עבור משקיעי אירופה. הזינוק הזה התאפשר, בין השאר, בגלל היצע מוגבל של דירות בעיר, תיירות אדירה שהחלה לפקוד אותה, והקושי הכלכלי של התושבים המקומיים לרכוש בה דירה.

המשקיעים הזרים מזהים את הפוטנציאל

המשקיעים הזרים זיהו את ההזדמנות האדירה שבהשקעות נדל"ן בספרד. וכך, משנה לשנה ההשקעות הזרות במדינה כמעט והוכפלו, כשבשנת 2017 נשבר שיא של פעילות משקיעים זרים, עם מעל למיליארד אירו של השקעות זרות בנכסים. המשקיעים העיקריים בשנה זו הגיעו מאנגליה, רוסיה, ארצות סקנדינביה וגרמניה, ורכשו לעצמם הן בתי נופש והן נכסים להשקעה. במקביל, התיירות בספרד החלה להמריא. עשרות מיליוני תיירים פקדו את המדינה, בדגש על ערי הבירה, ברצלונה ומדריד, וחיפשו מקומות ללון בהם. וברצלונה, שוב, נהנתה מהפירות. תוך ארבע שנים בלבד חל גידול של כ-120.6% בכמות התיירים שהגיעו לטייל וללון בעיר.

ברצלונה: ביקוש אדיר שעולה עשרות מונים על ההיצע

מחוז קטלוניה אחראי לכרבע מהייצוא הספרדי, עם תעשיות המתכת, המזון, הטקסטיל והתעשיה הכימית שפועלות בו, והוא אחד מהמחוזות העשירים בספרד, עם הכלכלה החזקה ביותר, עם תוצר לנפש גבוה משמעותית מהממוצע הארצי ועם אחוזי אבטלה נמוכים מאוד. ובירת קטלוניה, ברצלונה, נחשבת, בהתאם, לאחת הערים החזקות במדינה.

מחירי הדירות בעיר ילכו ויאמירו, בקצב גידול קבוע ויציב לאורך זמןצילום: shutterstock

בברצלונה גרים כ-1.6 מיליון תושבים והיא העיר המתויירת בספרד. שוכן בה אחד מהנמלים הגדולים באירופה, בליבה פועלת אוניברסיטה בעלת שם עם מעל לשישים אלף סטודנטים, והיא ידועה בחיי הלילה התוססים שבה, בקולינריה העשירה ובמערכת התחבורה הנוחה. כל אלה הופכים אותה לאחד מהיעדים האטרקטיביים ביותר עבור משקיעים.

כמו כן, וכממתיק נוסף לאותם משקיעים, ברצלונה מבטיחה שהיצע הדירות בה ישאר קשיח. הגבולות של ברצלונה, שמוגדרים על ידי נהרות מצפון ומדרום, הים התיכון ממזרח ורכסי ההרים ממערבה לה, שומרים על היצע דירות קבוע, שלא יכול לגדול משמעותית.

כלומר, מחירי הדירות בעיר ילכו ויאמירו, בקצב גידול קבוע ויציב לאורך זמן. וכך ניתן לראות שמזה חמש שנים, שוק הדירות החדשות בברצלונה נמצא בעליה של כ-5% בשנה, ועלות מחירי השכירויות בה ממשיכה לעלות. חברת SDB שמתמחה בהשקעות נדל"ן ובניהול נכסים בחו"ל, זיהתה את הפוטנציאל האדיר שטמון בהשקעות הנדל"ן בעיר, ומציעה פרויקט במסגרתו יבנה בניין חדש בעל חמש קומות, שיכלול 14 דירות למגורים, ושמציע אקזיט למשקיעים תוך שלושים חודשים במחיר רכישה אטרקטיבי.