תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שוק ההון נכנס לתקופה של חוסר ודאות – זה הזמן להשקיע בנדל"ן?

האם קיים קשר בין שוק ההון לשוק הנדל"ן, ומתי כדאי להשקיע בכל אחד מהם? מחקר של בנק ישראל נתן תשובה ברורה לשאלה הזו, והישראלים לא נשארים אדישים

מפת השקעות
Photo by Christine Roy on Unsplash

מאז ומתמיד התקיים קשר בין שוק ההון לשוק הנדל"ן – אלא שלא תמיד קיים תיאום בין השניים. למעשה, שוק הנדל"ן נחשב השקעה אלטרנטיבית לשוק ההון. כלומר, מי שמבקש להשקיע בהשקעה שאינה עולה ויורדת יחד עם הבורסות בעולם, והביצועים שלה לא תלויים בשוק ההון המקומי או העולמי, יכול להשקיע בנדל"ן – שוק עם כללים משלו, שלא פעם עולה דווקא כשהבורסות צוללות.

העשור האחרון היה טוב מאוד עבור משקיעי הנדל"ן, גם בראייה גלובלית וגם בישראל, בה זינקו המחירים בעשרות ואף במאות אחוזים. אחת הסיבות העיקריות לכך היתה נפילת השווקים בעת המשבר הכלכלי של 2008 – שהביאה להורדת הריביות לרמה אפסית, בארה"ב, באירופה וגם בישראל.

כל הפרטים על ההשקעות המשתלמות של 2019 בנדל"ן > לחצו ותצטרפו להצלחה

בעת שהריביות אפסיות, השקעות בתוכניות חיסכון שונות אינן מניבות כמעט תשואה – כך שלא מעט משקיעים בחרו להסיט את כיוון הכספים שלהם אל שוק הנדל"ן, שאינו תלוי בריבית. השקעה בנדל"ן היא גם מפלט משוק הון סוער, שיורד לאורך זמן או מיטלטל בחדות, שכן כאמור, היא מהווה השקעה אלטרנטיבית – ללא קשר לביצועי הבורסות.

קצב בנייה נמוך מדי לעומת הגידול באוכלוסייה, יצר בשנים האחרונות ביקוש גבוה לדיור בישראל – כאשר ההיצע אינו עולה בקצב גבוה מספיק. התוצאה – עליות מחירים מרשימות ביותר, במיוחד במרכז, אך גם בפריפריה. משקיעים שנכנסו לשוק לפני כעשור, ראו את ערך ההשקעה שלהם מכפיל עצמו, ואף יותר; בזמן שמדדי מניות הניבו תשואה נמוכה הרבה יותר.

לפי מחקר של בנק ישראל שפורסם ב-2018, והשווה בין השקעה בשוק ההון להשקעה בנדל"ן, מחירי הדיור בגוש דן זינקו פי 2.8 מאז 2008, ובשאר האזורים, הוכפלו או יותר. כך, בעוד שמדד ת"א 125 הניב תשואה של 1.5% בלבד בין 2008 ל-2018, השקעה בדיור הניבה תשואה ממוצעת של 10.5% בשנה.

בשוק ההון, השקעה יכולה להימחק ביום אחד

השוני בין שני סוגי ההשקעות הללו, אם כן, גדול מאוד. גם הסיכונים האורבים למשקיעים בכל אחד מהמסלולים שונים. כך למשל, שוק ההון חשוף מאוד לנפילות חדות ומיידיות: לא פעם אנו רואים נפילה של עשרות אחוזים במניה מסוימת ביום אחד, וזו עלולה לסחוף אחריה עוד ועוד מניות וגם מדדים – כך ששווי תיק ההשקעות עשוי ליפול באופן משמעותי בתוך שעות ספורות.

בית
Photo by Scott Webb on Unsplash

בנדל"ן, לעומת זאת, התהליכים איטיים הרבה יותר, כאשר הבנייה נמשכת שנים, וגם המגמות בשוק משתנות לאורך זמן. כמו כן, אם בהשקעה בשוק ההון, אסטרטגיה לא מוצלחת של המשקיע, או קריסה כללית של השוק, כמו שראינו ב-2008, עלולים למחוק לחלוטין את שווי התיק ולהסב הפסדים של מאות אלפי שקלים ויותר – הרי שבהשקעה בנדל"ן, גם במקרה של האטה או אפילו ירידה במחירים, המשקיע נותר עם נכס של ממש – ארבעה קירות וגג.

גם בבורסה וגם בנדל"ן – כדאי לפזר סיכונים

קיימים גם מאפיינים משותפים לשני סוגי ההשקעות – כאשר אחד העיקריים שבהם הוא האפשרות לפזר את סכום ההשקעה. בדיוק כפי שבשוק ההון ניתן להרכיב תיק הכולל השקעה במניות מגוונות, בסקטורים שונים ואף בפיזור גיאוגרפי – גם מי שמשקיע בנדל"ן לא חייב להתמקד בישראל, שבה הרגולציה לא תמיד ידידותית.

בשנים האחרונות גילו הישראלים את האפשרות להשקיע בנדל"ן בחו"ל בין היתר גם בזכות חברת SDB, כאשר את מירב ההשקעות מושכות מדינות שונות בארה"ב, וכן במזרח אירופה. השקעה מסוג זה מאפשרת למשקיע להתרחק משוק הנדל"ן המקומי שעשוי להיות הפכפך, וליהנות מקצב הצמיחה הגבוה של אזורים מסוימים בארה"ב, או במדינות נוספות. כך לדוגמא בימים אלה משווקת חברת SDB  פרויקט נדל"ן במיאמי, שם מציעים למשקיעים פרויקט עם שותף מקומי ואקזיט מהמכירה לאחר כ-30 חודשים בלבד.

בשורה התחתונה, בתקופה הנוכחית בה השווקים תנודתיים, היתרונות של השקעה בנדל"ן בולטים עוד יותר, אולם חשוב להקפיד על פיזור בין השקעה בארץ לחו"ל, ולבחון היטב את אופי ההשקעות שבוחרים.

כל הפרטים על ההשקעות המשתלמות של 2019 בנדל"ן > לחצו ותצטרפו להצלחה

השקעות נדל"ן בחו"ל בחסות SDB > בחזרה למדור

כתבות שאולי פיספסתם

*#