תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"הרפואה הדיגיטלית היא התקווה החדשה של מיליוני חולי סרטן וסוכרת מסביב לעולם"

טכנולוגיות מתקדמות של ענן, ביג דאטה, האינטרנט של הדברים ומובייל מבססים את הרפואה הדיגיטלית כפתרון פורץ דרך להתמודדות עם מחלות נפוצות כגון סרטן וסוכרת. יריב העליון, דירקטור ניהול לקוח גלובלי בסקטור מדעי החיים ב-SAP ישראל, מסביר כיצד מצליחים לשפר סיכויי החלמה ומניעת סיבוכים סביב מחלות אלו ומה SAP מציעה לרפואה הדיגיטלית.

בעוד חברות התרופות וקרנות מחקר בינלאומיות משקיעות הון עתק וזמן במחקרים ושיטות טיפול המבוססות על תרופות חדשניות במטרה להשיג פריצת דרך משמעותית במניעה וטיפול במחלות נפוצות ביניהן מחלת הסרטן והסוכרת, נראה כי הבשורה המשמעותית והזמינה יותר לאנשי הרפואה ולמטופלים עצמם, צפויה להגיע דווקא מכיוון פחות צפוי שתופס תאוצה בשנים האחרונות והוא הרפואה הדיגיטלית.

"הרפואה הדיגיטלית היא התקווה החדשה של מיליוני חולי סרטן, סוכרת ומחלות אחרות מסביב לעולם והיא מבססת את מעמדה בזכות שילוב טכנולוגית חדשניות כגון: מחשוב ענן, ביג דאטה, האינטרנט של הדברים וטכנולוגיות מובייל", אומר יריב העליון, דירקטור ניהול לקוח גלובלי בסקטור מדעי החיים ב-SAP ישראל, בשיחה עימו. "טכנולוגיות אלו מסייעות כיום לפתח מודלים חדשים לטיפול ומניעת מחלות, ומעניקות יותר כוח, ידע, שליטה ובקרה בידי הרופאים ואף המטופלים עצמם כדי לצמצם תחלואה ולהגדיל סיכוי החלמה".

תמונה

SAP" נחשבת כיום לאחת מחברות הטכנולוגיה הפעילות בעולם סביב פתרונות לעולם הרפואה הדיגיטלית" מציין העליון ומסביר כי "זה בזכות מגוון פתרונותיה הטכנולוגיים לעולמות הביג דאטה, ענן, האינטרנט של הדברים והמובייל ובראשם מנוע ה-In-memory רב העוצמה SAP HANA , בשילוב ידע וניסיון המבוסס על מספר רב של פרויקטים שהיא מובילה עם חברות וארגונים בתחומי הרפואה מסביב לעולם".

כיצד הטכנולוגיות החדשניות מקדמות את עולם הרפואה הדיגיטלית?

"בזכות טכנולוגיות הענן והביג דאטה, רופאים וחוקרים נגישים היום לכמויות עצומות של מידע איכותי מכל מקום ובכל זמן. מידע זה שניתן לאסוף כיום ממגוון רחב של מקורות ושלא היה קיים להם בעבר, מאפשר להם כיום להפוך את הטיפול הרפואי שהם מעניקים למטופלים ליעיל יותר. פתרונות מתקדמים הנשענים על מנועי טכנולוגיה עצומים יכולים למשל לאתר בזמן אמת מתוך רשומות רפואיות קבוצה של אנשים עם נתונים דומים לאלה של המטופל כגון סוג המחלה שממנו הוא סובל, רקע רפואי, נתונים גנטיים ואחרים, לבדוק אילו טיפולים ניתנו למטופלים זהים בעולם לצד בדיקת יעילותם ולהציע לרופא ולמעשה למטופל עצמו את הטיפול המוצלח ביותר. דוגמא נוספת היא שילוב הענן וביג דאטה יחד עם טכנולוגיית האינטרנט הדברים והמובייל, המאפשר ליישם טכנולוגיה לבישה כגון צמיד רפואי או ערכת בדיקות ביתית המחוברת לאינטרנט, כחלק מסט בדיקות שמטופל נדרש לעשות בביתו יחד עם ניטור מדדים פיזיולוגים שונים לטובת מניעת מחלות בקרב קבוצות סיכון. הטכנולוגיה הלבישה יכולה לשנות לחלוטין את האופן בו המטופל מתקשר עם הרופא ולייתר למעשה ביקורים במרפאות ובבתי חולים לטובת מעקב ובקרה. מעבר לנוחות וחווית טיפול איכותית ויעילה יותר למטופלים, מדובר גם בחסכון משמעותי של תקציבי בריאות שיכול להניע את התחום הזה קדימה. בארה"ב לדוגמא ההוצאה השנתית על בריאות נאמדת בכ- 3.1 טריליון דולר. גם חסכון של אחוזים בודדים מסכום זה שניתן להשיג באמצעות הטכנולוגיה הוא משמעותי מאוד לכלכלת המדינות ולמטופלים עצמם"

רפואה מותאמת אישית

יריב העליון, דירקטור ניהול לקוח גלובלי בסקטור מדעי החיים ב-SAP ישראל

יריב העליון מציין כי SAP נמצאת בקידמת הבמה בכל הקשור לתחום הרפואה הדיגיטלית, תוך שימת דגש על פתרונות מתקדמים וחדשניים עבור המטופלים, צוותים רפואיים וחוקרים העוסקים במגוון תחומים רפואיים. ל- SAP הכלים והניסיון בתחום זה, המספקים את היכולת למימוש החזון של הארגונים בתחום הרפואה הדיגיטלית.

איך הנושא הזה מתחבר למגמת הטיפול הרפואי המותאם אישית?

רפואה מותאמת אישית היא טיפול המבוסס על הגנטיקה של החולה הספציפי. לכל יצור חי מטען גנטי שונה הגורם לכל אחד להגיב באופן אחר למחלות שונות ולסיכוי לחלות בהן.  היכולת ליישם סוג טיפול כזה נשענת על יכולת איסוף, עיבוד וניתוח כמויות עצומות של מידע, וזה מתאפשר בזכות טכנולוגיית הענן, המאפשרות לשלב כוח עיבוד עוצמתי עם איסוף מידע ממגוון עצום של מקורות  לצד טכנולוגיות ביג דאטה וויזואליזציה מתקדמות, המאפשרות לעבד ולנתח את המידע ולהציג תובנות רפואיות בזמן אמת. בעבר לאונקולוג המטפל בחולי סרטן נדרשו  3-4 ימי עבודה , אם בכלל המחשב הצליח לעשות את עיבוד כל הנתונים, כדי להשיג תובנות ודרכי טיפול מותאמות לכל מטופל. כיום ניתן לעשות זאת ב 2-3 שניות בלבד באמצעות טכנולוגיות מתקדמות. מעבר לטיפול בחולים קיימים, רפואה מותאמת אישית תוכל לסייע גם באיתור קבוצות סיכון לתחלואה במחלות שונות וקידום תרופות חכמות יותר, ממוקדות טיפול מותאם אישית".

אילו פרויקטים בולטים  SAP מובילה בעולם הרפואה הדיגיטלית סביב מחלת הסרטן?

SAP השיקה את פרויקט Medical Insights  בשיתוף המכון הלאומי למחלות גידולים סרטניים בהיידלברג גרמניה, שנועד ליצור אינטגרציה של מידע קליני בנושא חקר הסרטן וטיפולים כנגד סרטן. פתרון זה מאפשר לשפר את הדיוק והמהירות באבחוני סרטן ואת יעילות הטיפולים, באמצעות  מתן גישה למידע קליני המגיע ממקורות שונים,  וניתוח אנליטי של מידע בזמן אמת. הפרויקט הזה, מתבסס על יכולות העיבוד רבות העוצמה של SAP HANA   וכבר נמצא בשלבי יישום בין היתר בבית החולים האוניברסיטאי Charite בברלין. בפרויקט הזה אנו משתמשים במודל של נתונים רפואיים גנריים וביכולות סמנטיות, על בסיס מידע אודות מטופלים המגיע ממגוון מקורות כגון מערכות ביו-בנק, מערכות מידע קליני, נתוני מעקב אחר הגידול ואפילו מסמכי טקסט כמו הערות רופא. בנוסף, SAP נבחרה לקחת חלק בקבוצת עבודה עולמית בראשות סגן נשיא ארה"ב ג'ון ביידן ובהשתתפות מנכ"ל SAP העולמית וקבוצת חוקרים בתחום לקידום המחקר והטיפול במחלת הסרטן. קבוצת העבודה התכנסה במסגרת פאנל ייעודי בוועידת דאבוס שהתקיימה לאחרונה ומטרתו היתה להתוות את המשך הצעדים במלחמה במחלת הסרטן. ביניהם סטנדרטיזציה גלובלית בניהול המידע והנתונים בתחום הרפואי, בניתוח מתקדם של ביג דאטה לאיתור וזיהוי תוכניות טיפול טובות יותר ושיתוף המידע והתובנות עם אלו הנאבקים במחלה."

 פתרון מהפכני למחלת הסוכרת

פרויקט מעניין נוסף הוא פתרון מהפכני שמפתחת חברת התרופות רוש (Roche) באמצעות  פתרון SAP HANA Cloud Platform למניעה וטיפול במחלת הסוכרת. הפתרון , שמסווג  כ'טיפול רפואי מחובר' ונשען על שיטת רפואה מותאמת אישית רותם את טכנולוגיית האינטרנט של הדברים במלוא עוצמתה ומציע ערכה רפואית משולבת ייחודית בשם Accu-Check View הכוללת: מוניטור לרמת הגלוקוז בדם, צמיד רפואי לביש חכם ואפליקציית מובייל ייעודית, שפותחה על ידי SAP. באמצעות ערכה זו המטופל מנטר בבית את רמת הגלוקוז בדם שלו ומשדר את הנתונים למחשב של הרופא שלו באמצעות האפליקציה. נתונים אלו מועברים ונשמרים באופן מאובטח ומעובדים באמצעות פתרון SAP HANA Cloud Platform, מנוע ה-In-memory רב העוצמה של SAP בענן, שיכול לאסוף כמויות עצומות של מידע ממגוון מקורות, לעבד ולנתח אותם בזמן אמת תוך יצירת תובנות אופרטיביות. באמצעות פתרון זה הסימנים החיוניים ורמת הסוכר בדם של המטופלים ניתנים לניטור ביחס לרמת הפעילות הפיזית שלהם, בזמן אמת, והרופא יכול לעקוב אחר מצב המטופל בזמן אמת מרחוק, תוך שהמטופל יכול לתקשר עם הרופא במקביל. שיטת מעקב זו יכולה לצמצמם תחלואה וסיבוכי מחלה, לחסוך בביקורי רופא ובכך לחסוך בזמן ובעלויות כספיות באופן משמעותי. לשם המחשה ההוצאה השנתית בארה"ב על מחלת הסוכרת נאמדה ב-2014 בהיקף של 612 מיליארד דולר, ועם טיפול ומעקב כדוגמת Accu-Check View ניתן יהיה לצמצם אותה באופן משמעותי. רפואה דיגיטלית במיטבה.

כתבות שאולי פיספסתם

*#