הופכים את הבירה בפאב למידע ששווה זהב

וייסבירגר הוא סטארט-אפ ישראלי, שמינף את טכנולוגיות האינטרנט של הדברים (IoT) והביג דאטה למכרה זהב עבור מבשלות הבירה והפאבים בעולם. אילן סובל, מנהל התפעול הראשי של החברה, מספר על הפתרון החדשני ויתרונותיו, על הקשר עם SAP ועל התוכניות להמשך

ניב כהנוביץ
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניב כהנוביץ
תוכן מקודם

חלק נכבד מהיזמים המובילים בעולם מספרים, כי הרעיון לסטארט-אפ שלהם נולד כששתו בירה בפאב עם חברים.  במקרה של יזמי חברת הסטארט-אפ הישראלית וייסבירגר (Weissbeerger), הסיפור הוא קצת בכיוון שונה, שכן הם הביאו את הסטארט-אפ שלהם לעולם הבירה, או יותר נכון לברז הבירה עצמו.

וייסבירגר הוא סטארט-אפ ייחודי, שמביא בשורה טכנולוגית-עסקית חדשנית משמעותית לעולם הבירה המסורתית, משקה שיוצר לראשונה לפני 6,000 שנה והיום הוא אחד המשקאות הפופולריים ביותר בעולם. החברה נוסדה על-ידי היזמים אורי פינגרר ועומר עגיב לפני חמש שנים. אז הם פיתחו מוצר  לצריכת בירה בבר בשירות עצמי ובחיוב לפי כמות הליטרים שנצרכה בפועל ולא לפי מספר הכוסות. כעבור שנתיים, לאחר שצברו ידע עצום בעולם המשקאות והברים והשיגו הבנה מעמיקה יותר של הצרכים של מבשלות הבירה והברים, התקדמו היזמים והחברה לפיתוח מוצר הדגל שלה - מערכת בקרת אלכוהול בשם Beverage Analytics. מערכת זו הינה מערכת אנליטיקה, שליטה ובקרה ייחודית לברים, המספקת לבעלי הבר ולמבשלות הבירה מידע רב-ערך בזמן אמת סביב צריכת הבירה מברז המשקה בבר.

קידום שיווק ומכירות

"המוצר של וייסבירגר מאפשר לפאבים לחסוך כסף, להגדיל את ההכנסות מבירה וגם לנהל באופן יעיל יותר את שרשרת האספקה", אומר אילן סובל, מנהל התפעול הראשי של וייסבירגר. "למבשלות הבירה עצמן", מוסיף סובל, "מערכת זו מאפשרת לקבל מידע ששווה עבורן זהב, סביב צריכת הבירה בכל פאב, עם דוחות וניתוחים מפורטים, המאפשרים להם לקבל תמונת מצב מלאה מסביב לשעון על צריכת המשקאות, לצד יכולת אקטיבית בזמן אמת לנהל מערך תמריצים לבעלי הבר להגדלת הצריכה".

איך הפתרון של וייסבירגר עובד?

מימין לשמאל: עומר עגיב - מנכ"ל החברה, אילן סובל - סמנכ"ל תפעול ראשי, אורי פינגרר - סמנכ"ל פיתוח עיסקי

"הפתרון של וייסבירגר מתבסס וממנף ארבע טכנולוגיות מהפכניות ופורצות דרך של השנים האחרונות –'האינטרנט של הדברים', ביג דאטה, ענן ומובייל. המערכת מתחברת באמצעות חיישנים לברזי הבירה וכך מודדת את הצריכה בכל בר. חיישנים אלו מזרימים את המידע העצום בכל רגע נתון לענן וירטואלי של החברה, שאוסף אותם ביעילות ומעבד את המידע. משם המערכת שלנו מנתחת את המידע ומפיקה דוחות ויזואליים ותובנות תפעוליות ועסקיות עבור מבשלות הבירה ובעלי הברים. המערכת שלנו מאפשרת למשתמשים לקבל את כל הנתונים באמצעות אפליקציה פשוטה וקלה לתפעול, עם כל הנתונים המעניינים והרלוונטיים מבלי צורך של בעלי הבר להיות נוכח פיזית, או להתאמץ לאסוף את הנתונים ולקבל את התובנות".

תוכל להרחיב על היתרונות של הפתרון שלכם עבור מבשלות הבירה ובעלי הפאב?

"המערכת מפיקה דוחות וניתוחים, שמובילים, בסופו של דבר, לגידול בצריכת הבירה בברים בהם היא מותקנת וגם מצליחים לייצר חיסכון בעלויות. בעל הבר יכול לעקוב בזמן אמת ומכל מקום על נתוני הצריכה של הבירה ומכאן ללמוד ולהסיק לגבי מבצעים שונים שהוא יכול או צריך לקדם, כדי להגדיל צריכה. בנוסף המערכת מאפשרת לבעלי הבר להתמודד  בהצלחה רבה יותר עם תופעת גניבת אלכוהול. המערכת מגלה לבעלי הפאבים כמה משקאות נמזגו בחינם ולא נגבה עליהם תשלום. את כל זה בעל הפאב יכול לעשות מרחוק באמצעות האפליקציה. מבשלות הבירה מצידן זוכות לכלי רב-עוצמה וייחודי לקידום מהלכי שיווק ומכירות, לצד תכנון יעיל יותר של מערך שרשרת האספקה. באמצעות המערכת מנהלי השיווק של המותגים השונים, יכולים לדעת כמה לקוחות שותים את המשקאות שלהם ואיך לקדם את המכירות בפילוח לפי מקום, ימים ושעות מסוימות. כך לדוגמא, באמצעות ניתוח המידע, ניתן לתת תמריצים בזמן אמת בשעות מסויימות לברים, במטרה להגדיל את כמות המכירות, ובהתאם גם לחייב את הברים. האפליקציה שלנו  מספקת גם ערוץ תקשורת ישיר בין בעל הבר למבשלת הבירה לטובת קידום הצריכה של הבירה וגם מאפשרת לוודא שהבירה מוגשת בטמפרטורה הנכונה, המשפיעה על טעמה וכן שהיא טרייה ולא פג התוקף שלה. מדדים חשובים אלה, מבטיחים את שביעות רצון הלקוחות ושמירה על תדמית המותג. לפי נתונים שיש בידינו שיעור בזבוז בירה נע בין  20-25% ובאמצעות המערכת שלנו ניתן למנוע בזבוז זה".

לייצר תובנות בזמן אמת

תוכל לספר על שיתוף הפעולה שלכם עם SAP?

"שיתוף הפעולה שלנו עם SAP החל כשהצגנו את המערכת שלנו בגמר תחרות הסטארט-אפים החדשניים של חברת SAP העולמית באורלנדו ארה"ב לפני כשנתיים. הגענו לגמר יחד עוד מספר חברות מצומצם מתוך מאות חברות. מאז אנו שותפים עסקיים של SAP ובמסגרת זאת פיתחנו חיבור Native ל-SAP HANA, מנוע ה-in memory רב העוצמה של SAP, שיודע לאסוף, לעבד ולנתח כמויות עצומות של מידע ממגוון מקורות ולייצר תובנות בזמן אמת. כל לקוח שיש לו פתרון HANA SAP יכול להתחבר למערכת שלנו בקלות ולהפיק תובנות במהירות. לחלק גדול מחברות המשקאות ומבשלות הבירה המובילות בעולם יש פתרונות של SAP ועל כן זה יתרון עצום עבורן. חשוב לציין שהמערכת שלנו היא ,Plug & Play  שיודעת לעבוד במגוון סביבות, אבל עם SAP HANA זה יותר פשוט ויותר מתקדם, בזכות יכולות העיבוד וניתוח המידע הייחודיות של הפתרון. לצד זה SAP מסייעת לנו בפתיחת דלתות בתעשייה ובהצגת הפתרון לקהל הלקוחות הרחב שלה בתחום. מבחינתנו זו שותפות אסטרטגית "Win Win.

מהן התוכניות להמשך?

"לאחרונה גייסנו 4 מיליון דולר נוספים מקרנות השקעה מובילות, לטובת הרחבת הפעילות שלנו, והשקעה בקידום ופיתוח הפלטפורמה שלנו תוך שילוב יכולות נוספות. כיום אנו כבר נחשבים לאחת החברות המובילות בעולם ביישום טכנולוגיות ביג דאטה והאינטרנט של הדברים בתחום המשקאות בזכות חטיבה שיש לנו לתחום מבשלות הבירה, לצד חטיבה המתמחה בתחום המשקאות הקלים. החברה צומחת בכל הפרמטרים החשובים שמעידים על הצלחתה: במספר הלקוחות, במספר העובדים ובפריסה העולמית. בהחלט יש סיבה להרים כוסית - של בירה".