תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

2 מיליארד צרכנים חדשים מדברים בשפה חדשה

סתוית נבון, מנכ"לית SAP בישראל, מחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם, אומרת בראיון למגזין הארגון הדיגיטלי: "SAP מובילה את המעבר לכלכלה הדיגיטלית כדי לאפשר בין היתר לעסקים להתאים את עצמם לדור המילניום שנולד לעולם דיגיטלי. על עסקים בכל גודל, לחבק במהרה את הפיתוחים בתחום זה על מנת להשיג יתרון תחרותי משמעותי"

לפי הערכות שונות, דור המילניום, ילידי שנות ה-80' וה-90' של המאה שעברה, מונה כיום כשני מיליארד בני אדם בעולם וכוחם הצרכני גדל והולך. לפי דו"ח שפרסם בנק ההשקעות מריל לינץ' אשתקד, אף מדובר בכוח העבודה הגדול ביותר בארה"ב, וחלקו צפוי לגדול בעשר השנים הקרובות ל-75% מכלל המועסקים במדינה. בזמן שהצריכה השנתית שלהם בארה"ב מגיעה כבר ל-1.3 טריליון דולר, היא תנסוק ל-8.3 טריליון דולר בתוך עשר שנים.

העדפותיהם ודפוסי הפעוהל של דור המילניום הם הם אלה שיכתיבו את פני הכלכלה הגלובלית בעשורים הקרובים. לצד הנטייה הגדולה שלהם לבזבזנות, והנטייה ההופכית לחסכנות, בני דור המילניום חיים ונושמים את העולם הדיגיטלי. עקרון זה, חורץ במידה רבה את החשיבות של מעבר של ארגונים ותאגידים לכלכלה דיגיטלית.

"דור המילניום נולד לעולם דיגיטלי, חברה שלא תשכיל לדבר בשפתו תהפוך ללא רלוונטית. על עסקים, בכל גודל, לחבק במהרה את הפיתוחים בתחום זה, ככל שיקדימו לעשות כן, ישיגו יתרון תחרותי משמעותי" קובעת סתוית נבון, מנכ"לית SAP בישראל, מחברות הטכנולוגיה המובילות בעולם.

מובילים את המהפך

סתוית נבון
אורן אגמי

ענקית התוכנה SAP זיהתה כבר לפני מספר שנים את הצורך בטרנספורמציה שארגונים נדרשים לבצע בכדי להיות ערוכים נכונה לעידן הדיגיטלי, ופיתחה פתרונות ייחודיים וחדשניים בתחום. SAP משקיעה בתפיסת פתרון חדשנית ומלאה שתאפשר לכל סוג של ארגון לממש את אסטרטגיית הדיגיטל שלו.

בכדי להוביל את מהפכת הטרנספורמציה הדיגיטלית בארגונים ועסקים נדרשים משאבים, ניסיון ועוצמה יוצאים דופן. SAP מביאה עמה יכולות אדירות עם לא פחות מ- 296,000 לקוחות ב- 190 מדינות והיקף מכירות של כ- 20 מיליארד דולר ב-2014. 98% מתוך 100 המותגים המוערכים ביותר בעולם נמנים על לקוחות החברה, שגם אחראים לייצור 78% מן המזון ו- 82% מן הציוד הרפואי בעולם.

הנוכחות בישראל עוצמתית אף היא. "בתוך 20 שנה SAP ביססה את מעמדה בשוק הישראלי בארגונים הגדולים והמובילים ביותר במדינה כמו גם באלפי ארגוני SMB, עם מערך שותפים עסקיים גדול ומקצועי, המיישם את הפתרונות שלנו במגוון תחומים", מספרת נבון בגאווה. "הקשר בין SAP לשוק בישראל הלך והתהדק עם השנים כתוצאה מהרחבת בסיס הלקוחות במדינה במגוון תעשיות. השילוב של הניסיון של SAP  בעולם עם הגמישות המחשבתית של המנהיגים העסקיים בישראל הופכים את תהליך הטרנספורמציה למהיר יותר אצלנו".

המעבר הוא כל תפיסתי

כמה נפוצה ההשתלבות של הארגונים הגדולים בכלכלה הדיגיטלית?

"מאוד נפוצה. זו שאלה של להיות או לחדול. ארגונים חייבים לחשוב במהירות כיצד להיערך לשינוי בענף בו הם פועלים: תחום בתי המלון השתנה עם כניסת AirBNB, תחום המוניות השתנה עם כניסת UBER ותחום הבנקאות והפיננסים עומד להשתנות עם כניסת פתרונות תשלום של אפל וגוגל. קיימות יוזמות נוספות בדרך להפוך למציאות ולשנות את המודלים העסקיים שהכרנו עד כה".

האם יש ארגונים שעדיין דוחים את המעבר לדיגיטל, למרות הסיכונים הכרוכים בכך?

"בהחלט. המעבר לעולם הדיגיטלי כרוך בשינוי תפיסתי, מה שמעורר חשש טבעי. אבל לדעתי, הסיבה המרכזית לכך היא שמעבר כזה דורש משאבים ונחישות. ארגונים מצליחים, שמסתכלים על המיצוב המצויין שלהם בשוק, מעכבים את הטרנספורמציה לדיגיטל מתוך תחושה של שליטה בזירה שלהם. לדעתי מדובר בסיכון גבוה מידי. מעבר לדיגיטל צריך להיעשות בהזדמנות הראשונה שהוא מתאפשר ולא ברגע האחרון".

מה עסקים אלו מפספסים?

"הם עלולים לפספס את השוק שלהם ולמעשה מוותרים על יתרון תחרותי משמעותי, שנובע מראשוניות. מי שלא יעשה טרנספורמציה דיגיטלית מהר מאוד, יישאר מאחור במקרה במקרה הטוב, הוא לא יהיה רלוונטי יותר במקרה הרע. זהו עידן בו הכול מרושת ומדיד: המידע זורם בין אנשים, בין אנשים למחשבים ובין מכשירים דיגיטליים לרכיבים תעשייתיים. העולם הדיגיטלי פותח הזדמנויות לכל ענף להמציא מודלים עסקיים חדשים, להתייעל, להגיע לשווקים חדשים, לשפר את השירות ולאתר הזדמנויות עסקיות חדשות".

התרבות הארגונית תקבע

מניסיונך בהבנת ארגונים מי מהם יצליחו טוב יותר במעבר לדיגיטל?

הכול מתחיל ונגמר בתרבות ארגונית וחשוב להבין שלמרות שמדובר בכלים טכנולוגיים שמאפשרים את השינוי הדיגיטלי, ההון האנושי הוא שיכריע את הצלחת התהליך. לעיתים, נהיה עדים להטמעה לא מוצלחת של המעבר, חרף תמיכת ההנהלה, משום שהצוות לא מורגל לחדשנות. ארגונים הנוטים לאמץ חדשנות, יצליחו יותר במעבר לדיגיטל.

כיצד משולבת הכלכלה הדיגיטלית (Digital economy) בחזון הנוכחי שלSAP ?

"הכלכלה הדיגיטלית מאפשרת לעסקים להתייעל ומהווה חלק מהמהפכה הדיגיטלית ש-SAP  בליבה. ארגונים לא צריכים יותר להיות הבעלים של כל המשאבים התפעוליים שלהם, אלא יכולים למצוא אותם ברשת העסקית שלהם. SAP מחזיקה כיום ברשת העסקית הגדולה ביותר בעולם באמצעות מגוון הפתרונות שהיא מציעה. Ariba, בתחום הרכש לדוגמא, מאפשרת לארגונים לאתר ספקים ולספקים לייצר הזדמנויות. ניצול המידע העובר ברשת העסקית מאפשר לאתר מראש טרנדים ומגמות".

אילו איומים מביאה עימה מהפכת הכלכלה הדיגיטלית?

"ראשית, ארגונים הפכו לפגיעים וחשופים יותר. הערוצים הטכנולוגיים החדשים העניקו כוח רב ללקוחות. השינוי הזה מחייב את הארגונים להתנהג אחרת עם כל לקוח שמביע מורת רוח. אחרי הכל דבורה אחת שעוקצת בן אדם גורמת לו לכאב מועט, אך 50 דבורים העוקצות יחד יכולות להרוג".

מה בדבר ה- IOT (internet of things)? מתי נתחיל לראות עסקים משתמשים בו?

"אנו לא מדברים על עולם עתידי. כל הדברים הללו קורים כבר כיום ובישראל יש בהחלט כמה יישומים מעניינים ומתקדמים בתחום. תפישת Internet of Things מסייעת לחקלאים לחסוך במים ולמקסם את הגידולים לשטח נתון ועוד דוגמאות רבות מתעשיות שונות בהן כל לקוח מחדד את יכולותיו ונערך לעין אנו כבר עמוק בתוכו".

 

כתבות שאולי פיספסתם

*#