"אני שואב השראה מכל מקום ובכל זמן"

הם מתווכחים, מתקלחים, ישנים מחובקים והכול לעיני מיליוני מעריצים מסביב לעולם שצופים בחייהם דרך תיעוד בקומיקס. אמני הקומיקס הבינלאומיים, מאיה ויהודה דביר, עונים על השאלון של Samsung Galaxy Note10 | פרויקט מיוחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהודה דביר
בן 30, מאייר וכוכב אינסטגרם
יהודה דביר בן 30, מאייר וכוכב אינסטגרםצילום: צילום: עידו איז'ק izsak@ צולם בקומיקזה, דיזנגוף סנטר
דני ספקטור
תוכן מקודם
דני ספקטור
תוכן מקודם

מאיה ויהודה דביר, בני 30 מקיבוץ בית אלפא

משהו שכדאי לדעת: בילדותו, בבסיס נבטים שבדרום, נהג יהודה לצייר מדי יום על קירות הבית את היצירות שלו ואביו נאלץ מדי שבוע לצבוע את הקיר מחדש

איך נראה יום עבודה שלך?
יהודה: "נע בין יצירתיות לבין חיי היום יום. אני מתעורר ביחד עם מאיה ב-5:00 בבוקר ויוצא לאימון, אחרי שאני מסיים אני לוקח את אריאל הבת שלי לטיול קצר מחוץ לבית, כדי שמאיה תוכל להשלים קצת שעות שינה וברגע שמאיה מתעוררת אני מחליף אתה משמרות על אריאל וניגש לעבודה. העבודה שלי בדרך כלל נמשכת עד השעות הקטנות של הלילה, אבל אני מנסה לסיים את עיקר העבודה עד 19:00 כדי לעשות הפסקה לקצת זמן איכות עם מאיה ואריאל. לפעמים, אבל רק לפעמים בלילות של ירח מלא אנחנו גם נזכרים לאכול". 

"בשבוע אחד הגענו לחצי מיליון עוקבים שרק מחכים לראות על מה נספר השבוע"צילום: צילום: עידו איז'ק izsak@ צולם בקומיקזה, דיזנגוף סנטר

מה חלמתם להיות כשהייתם קטנים?
מאיה: "וטרינרית, פסנתרנית או ציירת. ווטרינרית הוביל דיי הרבה שנים... נראה לי שפשוט מאוד אהבתי חיות. גידלנו בבית כלבים, חתולים, ארנבים, תוכים, אפרוחים, אוגרים... ועוד כל מיני חיות שנגמרות ב'ים'".
יהודה: "שחקן או צייר. מגיל צעיר גדלתי על תרבות הקומיקס והקולנוע האמריקאי, מה שהשפיע עליי מאוד לנסות ולהפוך ולהיות חלק מיוצריי התרבות שאני כל כך אוהב".

מה הייתה העבודה הראשונה שלך?
יהודה: "Doorman בפאב. בגיל 16 הנראות החיצונית והגודל הפיזי שלי שכנעו מספיק את הבעלים של פאב מקומי לאפשר לי למנוע כניסה של אנשים בוגרים ממני".

מתי בפעם הראשונה הרגשתם שהצלחתם?
מאיה: "אני רואה הצלחה בכל דבר שאני עושה. אני חושבת שזה עניין של גישה. כל מה שבחרתי לעשות בחיים עשה לי טוב בסופו של דבר וזה סוג של הצלחה. ההצלחה המשמעותית הראשונה שהייתה לי זה בכיתה י"ב כשנגשתי לבגרות בפסנתר. זו הייתה סגירת מעגל רצינית אחרי 12 שנים של עבודה קשה ומעט מאוד שעות חברים".
יהודה: "ההצלחה הראשונה שלי לא הייתה מעשית, אלא הצלחה תפיסתית. בתיכון, כשסיפרתי לחבר על החלום שלי להפוך להיות אמן קומיקס, הוא השיב ואמר לי שזה לא ניתן לביצוע. באותו רגע אמרתי לו: 'אל תגיד לי מה אני יכול ומה אני לא יכול'. הרגשת ההצלחה שלי הייתה בכך שבפעם ראשונה הרגשתי שלם עם התפיסה שלי שהמציאות של אחר לא חייבת להיות המציאות שלי".

מה העצה הכי טובה שקיבלתם בדרך?
מאיה: "'תתמודדי'. לא בטוחה מי נתן לי אותה, אבל זו מילה שתמיד הובילה אותי והיא נכונה לכל אחד, בכל מצב, ובוודאי בקצב החיים הנוכחי שלנו".
יהודה: "אל תיתן למילים של אחרים לעצב את האישיות שלך".

היה רגע של משבר שממנו יצאת מחוזק עוד יותר?
יהודה: "המשבר המשמעותי ביותר שהיה לי, זה ברגע שהקומיקס שלנו נחשף לכל העולם ברשתות החברתיות. זה היה ברגע אחד ללא הכנה מוקדמת. בשבוע אחד הגענו לחצי מיליון עוקבים שרק מחכים לראות על מה נספר השבוע. הרגשתי לחץ איום לספק את הציפיות של הקהל שלי, והיה לי פחד שלא אצליח. מאיה ואני הרגשנו שאין לנו קבוצת שווים שיכולה להבין את הלחץ שאנו חווים, הרי כל הקהל הזה למעשה מציץ לנו לחיים הפרטיים דרך הקומיקס שלנו. אחרי הרבה שיחות משותפות הגעתי להבנה שכל הקהל הזה הגיע בגלל שהוא אוהב את היצירה שלנו, את האמתיות והכנות שבה, וכמובן ההומור הוא חלק בלתי נפרד".

מה אתה הכי אוהב בעבודה הנוכחית שלך?
יהודה: "יש לי את הזכות לגעת בחיים של אנשים בכל העולם, ולא משנה מה מצבם הסוציו-אקונומי, מה הדת שלהם או צבע עורם. באותו שבריר של שניה שהם יסתכלו על הציורים שלנו, כולם יצחקו, יזדהו ויהפכו לשווים. אני שואב השראה מכל מקום ובכל זמן, משתדל לתפוס כל רגע קטן ולהפוך אותו למשהו יצירתי שייגע בכמה שיותר אנשים".

איזו תכונה צריך לדעתכם כדי להצליח בגדול ולפרוץ גבולות?
מאיה: "התמדה! קל להסתכל בקנאה על הצלחות של אחרים אבל אף פעם לא עוצרים וחושבים על הדרך שהביאה אותם להצלחה".
יהודה: "רצון. הרצון שלנו להשפיע על אנשים הביא אותנו לבנות לבד מותג קומיקס חזק, שמשפיע על מליוני אנשים ברחבי העולם על בסיס שבועי ע"י רשתות חברתיות, סרטונים, הרצאות, הופעות בכנסים בין לאומיים, ספרים ועוד".

לאיזו אפליקציה אתה מחובר יותר מאחרות במכשיר הנייד שלך?
יהודה: "אינסטגרם כמובן".

איזה חלום עוד לא הגשמתם?
מאיה: "הרבה ילדים. עובדים על זה".
יהודה: "להיות מסופק".

__________________________

במסגרת פרויקט "Stop thinking, Start Making" של TheMarker Labels ו-Samsung Galaxy Note10 בחרנו לשים זרקור על סיפורם של 10 ישראלים שלא פחדו להעז, לצאת מהקופסא ולשנות את העולם כל אחד בדרכו. עידו איז'ק התלווה אל כל אחד ואחת מהם ותיעד את חייהם בעזרת המצלמה של ה-Galaxy Note10. 

הטלפון הנייד הוא חלק בלתי נפרד מהיום יום של כל אחד ואחת מהם, והדרישות שלהם מהמכשיר בהתאם. שיהיה גם סמארטפון, גם מחשב, גם מגרש משחקים, גם עט חכם, גם אולפן וידיאו וגם עם המצלמה הכי מקצועית שיש. והכול במכשיר אחד. מזל שהמציאו להם אחד כזה.

רוצים לגלות עוד על ה-Galaxy Note10, מכשיר הדגל החדש של Samsung? לחצו כאן

חזרה לרשימת 10 הישראלים פורצי הדרך