תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בנייה ירוקה – איך מרוויחים מזה כסף?

בנייה ירוקה חדשנית המשתלבת במסורת של הענף, תוך שמירה על ערכי הסביבה, יכולה להניב רווח אמיתי לכל העוסקים בתחום, ולהתגלגל גם לצרכנים כמובן

מוצר שק בטון בשימוש באתר בנייה

לפי הערכות, עד שנת 2050, כ-70% מאוכלוסיית העולם תהיה מרוכזת בערים – והמרכזים האורבניים הגדלים והולכים יהיו אחראים ל-80% מפליטת גזי החממה, כלומר, יגדילו את פגיעתם של בני האדם בסביבה. בתרחיש הפסימי, ללא מציאת פתרון, כמובן שלא רק הסביבה תיפגע, שכן תושבי הערים עצמם יסבלו מזיהום אוויר גובר, ממזג אוויר קיצוני וממגורים במדבר ענק של בטון, שהוא העיר המודרנית.

אתר לשימור ירוק

על מנת להבטיח לאזרחי העתיד איכות חיים סבירה ולהקטין את השפעתן המזיקה של הערים, עלינו לפתח תהליכים חדשניים ויעילים לבנייה ירוקה המבוססת על עקרונות הקיימות. בנייה ירוקה המתוכננת היטב תבטיח כי גם כאשר מרכזי הערים יצטופפו, התושבים עדיין יוכלו ליהנות מאוויר נקי, ממיקרו-אקלים מבוקר ומריאות ירוקות של טבע הפורץ בתוך הערים. 

ואולם, למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים "בנייה ירוקה"? - בשנים האחרונות, נהפך המושג לאופנתי בעולם כולו וגם בישראל. כולם רוצים להיות ירוקים: הקבלנים מתגאים בבנייה ירוקה, הערים מצהירות על הקמת שכונות ירוקות, ואפילו פחי הזבל שלנו נצבעו בירוק. האם מאחורי הסלוגן הירוק הפופולרי עומדת גם עשייה אמיתית למען איכות הסביבה – או שמא זהו טרנד שיווקי ריק מתוכן?

בפועל, המדינות המפותחות מקדימות את ענף הבניה הישראלי בכל הקשור לבנייה ירוקה, ויש עוד לא מעט עבודה לעשות. צמנט פורטלנד – מרכיב מקשר בייצור בטון ומלט – מיוצר בכבשנים השורפים אותו בטמפרטורות אדירות, בקרבת הערים, ומשחררים זיהום רב לסביבה; התשתית המקובלת לריצוף היא 15 ס"מ של אגרגט, חומר מילוי הנכרה גם כן בסמוך לעיר, תוך פגיעה אנושה בטבע; וידועה גם בעיית החול המשמש באתרי בנייה, אשר במקרים רבים נגנב מהחופים היפים שלנו ומשמורות טבע שאין כמותן בעולם כולו.

לא רק חומרי הגלם, אלא גם בכל הקשור לתכנון הבנייה עדיין קיימים פערים אל מול מדינות אחרות. הבנייה בישראל כיום מקדשת את המזגנים – בכל חדר יש מזגן, או הכנה למזגן; תוחלת החיים המתוכננת של הבניינים היא 50 שנה – לאחר מכן הם מתבלים, ויש להרוס אותם, לפנות את הפסולת ולשקם את האתר; שכונות מגורים חדשות נבנות ללא תשתיות מתאימות ואינן מתאימות לתחבורה רכה – הליכה ברגל או רכיבה על אופניים; הצפיפות מתגברת והולכת, והטבע מתרחק ואינו נגיש יותר לאוכלוסייה; הטיפול במים האפורים מוזנח, והשפכים מוזרמים ללא בקרה וללא אמצעי קליטה; הדוגמאות, לצערנו, עוד רבות.

הבשורה הצרפתית

בחברת שק בטון הישראלית לא רק מדברים על בנייה ירוקה – אלא גם פועלים, מאחר שבחברה מאמינים שבנייה ירוקה אינה רק סלוגן פרסומי חביב, אלא גם דרך מצוינת לייעל את הליכי הבנייה ולהגדיל את הרווחים בצורה ניכרת ומשמעותית לכל הנוגעים בדבר, וכמובן, בעיקר גם לצרכנים שמשלמים את המחיר הסופי.

עקרון דומה מנחה גם את הקונצרן הצרפתי Bouygues Construction, המייצר ומפתח מגוון מוצרים, מערכות ושיטות לבנייה ירוקה – ורואה ברכה בעמלו, עם הכנסות של 32 מיליארד יורו ב-2016, וצמיחה שרק מתחזקת משנה לשנה.

פאנל סולארי בחזית בניין משרדים
Dreamstime

לחברה מגוון מערכות ומודלים ירוקים המשולבים בפרויקטי הבנייה שלה – כאשר לפי פרסומי החברה, בין השנים 2007 ל-2014 זינק הביקוש למערכות ירוקות אלה פי שלושה. כיום, בכ-66% מהפרויקטים של הקונצרן משולבים מודלים ומערכות ירוקות ואקולוגיות. מודל הבנייה הירוקה של החברה שימש לבניית "גרין אופיס" – מבנה שהושלם ב-2011 ליד פאריס, ומתבלט בהישגיו הירוקים.

הכירו את מוצרי שק בטון>>

גרין אופיס, בניין משרדים ובו שמונה קומות, בנוסף לחניון תת-קרקעי בן שלוש קומות, מציג צריכת אנרגיה נמוכה ב-65% מבניין משרדים דומה, העומד בדרישות התקינה האירופית בנושא. מדי שנה, המבנה מייצר 64 קילוואט למטר רבוע - וצורך רק 61 קילוואט למ"ר. חיסכון זה מושג באמצעות הקפדה על תחלופת אוויר יעילה, תאורה טבעית, תריסים חכמים הנשלטים מרחוק ומצמצמים את הצורך במיזוג אוויר, וכן מערכות ניהול ובקרה המנטרות את המבנה באופן רציף על ידי חיישנים, ומקפידות על מאזן אנרגיה חיובי.

"רה גרין הוא מודל נוסף שאנחנו בשק בטון מתאימים מוצרים ושיטות בנייה עבורו. מודל זה עוסק בהתחדשות מבנים ומסייע להפוך אותם לירוקים, חכמים וידידותיים יותר. החידוש והשיפוץ כוללים ניטור וניהול של מאזן האנרגיה, צמצום טביעת הרגל האקולוגית, שילוב צמחייה, תאורה טבעית, זרימת אוויר ובידוד משופר. אנו בשק בטון אמונים על ייצור החומרים המותאמים לשימוש במודל של רה גרין", אומרים בשק בטון.

החידוש הגדול

עובד עם מוצרי שק בטון

בשק בטון משתמשים באגרגטים וחומרי גלם מבוררים ומדויקים, כאשר המינון והערבוב המדויק והמוקפד מאפשרים להפחית את השימוש במוספים כימיים. לכל המוצרים שוליים רחבים והם מאפשרים עמידה במגוון דרישות בנושאי ביטחון, בטיחות, תפוקות, תוצאות פיזיקליות ושיקולים לוגיסטיים. כך ניתן להימנע מבעיות של חוסר התאמה מחד, ומריבוי מוצרים מאידך.

"השוליים הרחבים מאפשרים לנו גם להגיע למוצרים שבתהליך היישום שלהם ניתן להימנע מתקלות – שכן אנו יודעים שכאשר מדובר בבנייה ירוקה, לתקלות יש השלכות רבות – והן מצריכות הריסה, פינוי והובלה חוזרת, יוצרות פסולת מיותרת ומבזבזות אנרגיה רבה", אומרים בחברה ומוסיפים כי "בשק בטון מאתרים "חורים שחורים" שהוזנחו ולא טופלו באופן מתועש. אנחנו מכינים מוצרים בשיטות בנייה המעניקות פתרונות לאותם חורים שחורים. לפעולה זו יש תפוקה עוצמתית עם ערכים ירוקים".

חומר יבש בגיגית

חשוב לדעת כי במערכות בנייה מתקדמות יש שימוש נרחב בברזל, זכוכית, פלסטיק ועוד, כאשר כל אלה משתלבים בבנייה מסורתית; מוצרי העיגון, הפלוס וההדבקה המיוצרים בשק בטון מותאמים במיוחד לשילוב הזה. כך, שק בטון מאפשרת למתכננים ולבנאים להתקין בבטחה מערכות חכמות המשפרות בידוד, אקוסטיקה, זרימת אוויר, תאורה, הצללה, התקני שליטה וניטור ועוד. למעשה, כל מוצר של שק בטון תוכנן ופותח כדי לתרום לשלושה קודקודים במשולש – חדשנות, ערכי המסורת בענף והרגלי הבנאים והחשוב מכל - קיימות, אקולוגיה ובנייה ירוקה.

"עבורנו, בנייה ירוקה היא לא רק סיסמה, ואנו רותמים חשיבה יצירתית, ערכים, ידע וטכנולוגיה מתקדמת, בשילוב שאיבה מהמסורת של הענף, כדי להעניק ערך מוסף אקולוגי, ירוק וטבעי ללקוחותינו", מסכמים בשק בטון. "מודל המשולש של שק בטון מצטרף לפתרונות הירוקים של Bouygues Construction. לפני מאות ואלפי שנים בנו הרומאים בניה ירוקה ומה יכול להיות ירוק יותר מהמזח שבנה הרודס בקיסריה? – זו אחת הסיבות שהמוצרים של שק בטון מחוברים למסורת. כל מוצר ופתרון הוא חידוש מרענן בעבודה מסורתית, וכך הכל מתנקז למטרה אחת – בניה ירוקה לטובת הסביבה, בעלי המקצוע והתושבים".

הכירו את מוצרי שק בטון>>

כתבות נוספות במדור