תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מערבבים אתכם ולא ידעתם - חומרים בתפזורת מציפים את אתרי הבנייה בישראל

כולנו מדברים על נדל"ן אבל כמה מאיתנו באמת יודעים מה קורה באתרי הבניה? בשנה האחרונה הנעשה באתרים עלה לכותרות בשל מספר תאונות הבניה. עם זאת, כל מי שפעיל בענף יוכל לספר כי אתרי בניה הציבו מאז ומתמיד אתגרים משמעותיים לכל מי שנמצא בתוכם, מסביבם ומנהל אותם: היזמים וחברות הביצוע, פועלי הבניין, מנהלי העבודה והפקחים וכן... גם כל מי שמתגורר בסביבתם. אחד האתגרים הגדולים ביותר הוא השימוש בבטון. אז מה הופך את אותו לאתגר כל כך משמעותי, וכיצד ניתן להתמודד איתו?

כולנו מכירים את אותם שקי חול וחצץ, המגיעים באריזות גדולות, הנקראות באלות, המגיעים מסין והודו לאתרי הבניה

שקים גדולים מלאים באתגרים

כולנו מכירים את אותם שקי חול וחצץ, המגיעים באריזות גדולות, הנקראות באלות, המגיעים מסין והודו לאתרי הבניה. שקים אלה מייצרים "כאב ראש" לכולם: מהיזמים, דרך הבנאים וכלה בשכנים של הבניין ההולך ונבנה. מדוע? בשל מספר לא מבוטל של סיבות:

הראשונה נובעת מהעובדה כי הייצור, האחסנה וההובלה של שקים אלה אינה מתבצעת באופן אופטימלי. השקים המובלים בספינות מטען לנמלי ישראל, מאוחסנים בשטחים פתוחים, חשופים לפגעי מגז האוויר ולהובלה אגרסיבית, הגורמת לחלקם להיקרע ולחומר שבתוכם להיות חשוף לשינויי מזג אוויר תכופים: גשם, שמש ורוחות הגורמים לבלאי מואץ של השקים.

יתר על כן, המחסור הנוכחי בחומרי הגלם הדרושים להכנת בטון וחומרי מליטה, גורמים לחברות בניה רבות לפנות למקורות עלומים ובלתי מפוקחים לאספקת חומרי הגלם (המשמשים לערבוב הבטון). חלק מחומרים אלה פוגעים ישירות במשאבי טבע דוגמת חול ואחרים, אשר לעיתים נגנבים באישון ליל משמורות טבע ברחבי הארץ, מבלי שתתקיים כל אכיפה בנושא.

בלאגן באתר

אין אכיפה על הבטון באתרי הבניה!

מיותר לציין כי לבטון יש תקן ישראלי, המחייב את כל הנוגעים בדבר. עם זאת, החברות הבונות יודעות שאינן עומדות בתקן ויותר מכך – אין להן מושג עד כמה הן רחוקות ממנו. התקן הישראלי בתחום הבטון נשען על מושג שנקרא יחידת חוזק, או במילים פשוטות, מה המשקל שיכול להיות מועמס על הבטון, מבלי לגרום לקריסה. זאת בשל שתי סיבות:

הראשונה היא שהמלט המגיע לאתרים בשקים אינו מאושר לשימושים קונסטרוקטיביים ואינו עומד בדרישות המחייבות. בשל עובדה זו נבנים מבנים שאינם חזקים, יציבים ועמידים מספיק.

השנייה גם היא נובעת מאופן הכנת הבטון מחומרי גלם בתפזורת, כל דלי בטון שונה מהדלי שקדם לו. באתר הבניה עצמו, הבטון המעורבב ועמידותו, לפי יחידות חוזק, משתנה מיציקה ליציקה ומחלק אחד של הבניין למשנהו. מה שאומר שבבניין מסויים, או אפילו בדירה מסויימת, יכול להיות בטון שאינו עומד ביחידת החוזק הדרושה על פי התקן ולאחר היציקה אין דרך לאתר את החלקים בהם הבטון שניצוק אינו חזק מספיק.

אתר בניה ללא מוצרי שק בטון לעומת אתר בניה עם מוצרי שק בטון

הכירו את מוצרי שק בטון>>

עובדה זו מסוכנת במיוחד משום שסכנת החיים הטמונה בכך שהבטון אינו עומד ביחידת החוזק המחויבת בחוק, אורבת במקומות שונים בבניין, אותן אי אפשר לאתר בשום דרך, עד אשר נגרם נזק משמעותי לבניין, לרכוש וחלילה לחיי אדם.

אי ודאות ניהולית ותקציבית

השימוש בתערובות בטון ותערובות אחרות, שמיוצרות באתר הבניה מהוות כשל ניהולי ותקציבי: עצם העובדה כי יש פערים בין החומרים המוזמנים לאתר, ובין החומרים המשמשים לבניה בפועל גורמים לקושי לשמור על מבנה תקציבי מהודק לפרויקט.

חומרי הגלם המפוזרים באתר אף נגנבים לעיתים, ניזוקים ובשל העובדה כי כל בנאי מערבב את החומרים באופן אינדיבידואלי ובלתי מפוקח, הרי שאין שום דרך המאפשרת לעקוב אחר השימוש בחומרי בניה באתר ולשמור על יעילות.

ומה עם הבנאי?

למרות שרובנו נוטים לחשוב כי פועלי הבניין באתרי הבניה השונים בארץ הם עובדי דחק, הרי שהמצב בשטח שונה לחלוטין – מדובר באנשי מקצוע שהטובים מבניהם מבוקשים על ידי החברות המובילות בארץ. אותם בנאים נאלצים להרים ולשנע שקי בטון במשקלים חריגים, שנוטים להתפזר עליהם ופוגעים בבריאותם פעמיים: פעם אחת בשל המשקל הכבד, ופעם שניה בשל הפגיעה שנגרמת ממגע במלט טהור המגיע בשקים, ועלול לגרום לכוויות על העור ובמערכת הנשימה.  

שלב הבדק – הבניין חוזר להיות אתר בניה

שקי התערובת מורכבים בדיוק לפי התקן הקובע את יחידות החוזק בבניה בישראל

אחת הבעיות הנפוצות ביותר בשנת הבדק היא הרטיבות המתגלה בחדרי האמבט, השירותים והמטבח. הרטיבות נגרמת בשל העובדה שבאותם "חדרים רטובים" לא מתבצע איטום. כל עוד האיטום אינו מתבצע כראוי, עולה הרטיבות אל פני השטח וגולשת גם לדירה מתחת. חוסר שביעות הרצון של הדיירים מאלצת את היזם להפנות משאבים רבים לתיקון התקלות ולשימור המוניטין שלו מול הרוכשים הנוכחיים והרוכשים העתידיים.

חברות בניה מובילות מחזיקות צוותים של עשרות עובדים לטיפול בנזקי הבדק, עלותם של צוותים אלה, כמו גם הערך של המוניטין הנשחק של החברה יכול להיחסך באמצעות שיטות איטום מתקדמות יותר.

שק בטון – כל הפתרונות בחבילה אחת

חברת שק בטון הוקמה בשנת 2013 ומאז היא מתמודדת בהצלחה בכל האתגרים שמציבות תערובות הבטון וחומרי המליטה המיוצרות באתרי הבניה. החברה מייצרת תערובות לבנייה מוכנות מראש, ארוזות וקלות לשימוש. אריזות אלה מציעות, לראשונה פתרון פשוט, נוח, בטוח וכלכלי לכל האתגרים שפירטנו עד כה, עם כמה ערכים מוספים:

שק בטון מייצרת תערובות לבנייה מוכנות מראש, ארוזות וקלות לשימוש

החומרים מגיעות באריזות של 25 קילוגרם, בהן ארוזות תערובות מדודות ובדוקות, בשקים אגרונומיים השומרים על בטיחות בהובלה ועל בריאות הנושא אותם.  

אריזה זו פותרת כמה מהאתגרים המהותיים באתרי הבניה: ראשית היא שומרת על בריאותו ובטיחותו של כל מי שנמצא באתר ובסביבתו. שנית, היא מונעת אובדן חומרים בשל פגיעה באריזות ולבסוף, היא שומרת על איכות הסביבה משום שאין יותר פיזור של חומרים מסוכנים לחלל האוויר.

שק בטון

השימוש בחומר קל, פשוט ונוח והבנאים שהתנסו בו מעידים כי הוא מאפשר בניה מהירה ונוחה יותר, במיוחד כאשר מדובר באיטום חדרים רטובים ומרפסות. ההתייעלות של אתרי הבניה בעקבות השימוש בחומרים אלה לא חמקה מעיני החברות הגדולות בישראל, וכיום שק בטון משווקת חלק מהתערובות לחברת אלקטרה, לדניה סיבוס, תדהר ועוד.

שקי התערובת מורכבים בדיוק לפי התקן הקובע את יחידות החוזק בבניה בישראל, דבר המעניק אחידות בחוזק הבטון בכל פינה בפרויקט, מבלי ליצור עלויות עודפות ותוך שמירה על לוחות זמנים ותקציב הפרויקט. השימוש בתערובות המוכנות מאפשר למנהל הפרויקט לפקח באופן מלא ומדויק על איכות הבנייה ועל השימוש בחומריה.

לבסוף, בעידן בו סביבה בריאה ובת קיימא אינן עוד סיסמאות ריקות מתוכן, הרי ששק בטון מספקת מענה לאתגר מהותי נוסף: החומרים הכימיים המוספים לתערובות באתרי הבניה לצד החומרים האחרים המשמשים לתערובות המובלים מכל קצוות העולם. הובלה זו דורשת ומנצלת אנרגיה רבה וגורמת לתוואי של זיהום לאורך כל המסלול שעוברים שקי המלט ושקי התערובות השונים עד להגיעם לאתרי הבניה.

בהתאם למגמות עולמיות, התערובות של שק בטון מיוצרות מחומרים טבעיים באיכות גבוהה, כדי להמעיט את שימוש במוספים כימיים. הייצור של התערובות מתבצע בארץ מחומרי גלם מצוינים והובלתן לאתרים קלה ובטוחה. כך השימוש בשק בטון מאפשר חיסכון בדלקים בהובלה, אתרי בנייה נקיים ובריאים יותר ובסוף היום – בניינים ובתים חזקים, בטוחים ונעימים יותר.

איתי עוז – סמנכ"ל שק בטון מסכם: על מנת ליצור שינוי מציאות באתרי הבניה בישראל, יש למצוא את כשלי השוק ולהציע פתרונות פרקטיים עבורם, שיאפשרו אלטרנטיבה כדאית, בטוחה וקלה ליישום. מאז הקמת שק בטון אנחנו רואים איך הפתרון שלנו עושה בדיוק את זה: איתרנו את כשל השוק הנובע משקי המלט ומהתערובות המיוצרות באתרים, הצגנו לשוק אלטרנטיבה משתלמת מכל הבחינות, ונכון להיום אנחנו רואים שהאלטרנטיבה הזאת מתקבלת בזרועות פתוחות לאורך כל השרשרת: החל מהבונים הפרטיים, דרך הבנאים, מנהלי העבודה והקונסטורקטורים שמזהים את הנוחות והיעילות של הפתרון שלנו, וכלה ביזמים ובחברות הקבלניות שמזהות את היתרונות העסקיים שלו. היעד שלנו בשק בטון הוא "להבריא" את אתרי הבניה ולהוציא מהן את ערבוב חומרי הגלם. כך נוכל להבטיח בניה המותאמת במלואה לתקן הישראלי, שמירה על המשאבים הטבעיים שלנו ולא פחות חשוב – צמצום השימוש בתוספים כימיים הפוגעים בבריאות האנשים והמבנים ובאיכות הסביבה. 

הכירו את מוצרי שק בטון>>

כתבות נוספות במדור