הערים שירכזו את היקפי ההתחדשות העירונית הגדולים ביותר

מאות אלפי דירות חדשות צפויות להתווסף לערי ישראל השונות בשנים הקרובות, ולהגדיל בעשרות אחוזים את האוכלוסיות בערים כתוצאה מהבנייה. היכן הן יבנו?

אלעד צור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תכנון- גיא כנען V5 אדריכלים ובוני ערים
תכנון- גיא כנען V5 אדריכלים ובוני עריםצילום: הדמיה: סטודיוקה הדמיות אדריכליות
אלעד צור
תוכן שיווקי

מאות אלפי דירות חדשות צפויות להתווסף לערי ישראל השונות בשנים הקרובות, ולהגדיל בעשרות אחוזים את האוכלוסיות בערים כתוצאה מהבנייה. מחקר שבוצע באתר יד 2 ניסה למפות היכן תהיה עיקר הבניה.

המחקר בדק את כמות היתרי הבנייה המבוססת על נתוני הלמ"ס, ואת הבנייה החדשה בפועל בכל הערים בהתבסס על מידע שנאסף על ידי צוות המידענות של יד 2 מפרויקטים בכל הארץ ונתוני הרשויות המקומיות – רק לדירות שנמצאות כבר בתהליך בנייה ובבקשה להיתר בנייה.

מתחם מטרופוליס הרצליה צילום: הדמיה: שרפן

כך, העיר בת ים מדורגת במקום השני ברשימה זו עם תוספת צפויה של 14 אלף יחידות דיור בשנים הקרובות – שאמורה להגדיל את האוכלוסיה בכ-24%. 60% מהבנייה תהיה בפרויקטים של התחדשות עירונית. לדברי סמי מצלאוי, יו"ר ובעלים מצלאוי חברה לבניין הבונה ביחד עם חברת נצבא את פרויקט "רובע איילון", פרויקט פינוי בינוי ברחוב יוספטל בבת ים הכולל 1,078 דירות לצד שטחי מסחר ומשרדים, "הפרויקט צפוי להביא לפיתוח ושדרוג העיר בת ים בכלל והשכונה בפרט לרווחת התושבים. פינוי בינוי הוא משימה לאומית, ממש צו השעה ואנחנו גאים לקחת חלק ולחדש שכונות שלמות בישראל".

היכן שהרשות דוחפת

מאיר ברון, מנהל פיתוח עסקי וראש תחום התחדשות עירונית בחברת דמרי: "הערים שיובילו את ההתחדשות העירונית בעשור הקרוב הן ערים באזורי הביקוש שההתחדשות נמצאת אצלן בראש סדר העדיפות. ישנן ערים כמו ירושלים ואור יהודה שרואות בהתחדשות העירונית מנוע צמיחה לעיר, הן הקימו מינהלות ייעודית לנושא ורואים את פירות העבודה שלהן בשטח.

פרויקט רובע איילון של מצלאוי ונצבא ברחוב יוספטל בת ים צילום: הדמיה: וויופוינט

"באור יהודה למשל העירייה הקימה באמצעות החברה הכלכלית מינהלת להתחדשות עירונית שעושה לילות כימים כדי להסיר את כל החסמים בדרך למימושם של פרויקטים. זו מינהלת יעילה ואפקטיבית, עובדת בשיתוף היזמים, מייצרת המון ודאות במהלך הדרך והיא כתובת שבאמת מטפלת בכל הבעיות שעולות בדרך. דמרי מקדמת פרויקט גדול ומורכב ברחוב הסביון באור יהודה שבמסגרתו נהרוס 183 דירות ונבנה למעלה מ-800 דירות. אנחנו מקדמים אותו מזה שלוש שנים, אישרנו תב"ע בותמ"ל, שזה נחשב להישג מהיר ביותר ונמצאים לקראת הוצאת היתר בנייה. מינהלת כזו היא מודל לדרך שמאפשרת קידום של פרויקטים ואני מאמין כי בזכותה נראה הרבה פרויקטים חדשים בעיר בעתיד".

4,200 יח"ד בקרית גת

קריית גת מדורגת במקום הרביעי עם גידול צפוי של 22% באוכלוסיה ותוספת של כ-4,200 דירות חדשות. 58% מתוספת יחידות הדיור בעיר יהיו בבנייה חדשה. לדברי אוהד יחזקאל, מנכ"ל מנהלת הסכמי הגג בקריית גת, "בשנתיים הקרובות צפויות להתווסף לקריית גת כ-4,500 יח"ד, רובן בשכונת כרמי גת. בהמשך, ב-5-7 השנים הבאות, אוכלוסיית העיר צפויה לשלש את עצמה ולהגיע לכ-200,000 תושבים. השכונות המרכזיות שיתרמו לגידול זה הן 'צפון צפון' כבנייה חדשה ו'בני ישראל' בהתחדשות עירונית, שצפויה לכלול 2,700 יח"ד. הגידול הצפוי באוכלוסיה מגיע בד בבד עם פיתוח העיר, אזורי התעשייה והמסחר, הרחבת הנגישות אליה ובתוכה. כבר היום אזור התעשייה וההייטק של קריית גת הוא מהגדולים והמבוקשים ביותר במדינה. הנגישות הגבוהה כוללת רכבת מהירה מתל אביב, קרבה לכביש 6 וכביש 40 ועוד. קריית גת מושכת אליה ביקושים מצד אוכלוסיה מגוונת הן מתוך העיר והן מחוצה לה".

14,200 יח"ד ברמת גן

לפי אותו מחקר, רמת גן מדורגת במקום החמישי עם תוספת צפויה של 14,200 יחידות דיור שתגדיל ב-20.3% את אוכלוסיית העיר. 87% מתוספת יחידות הדיור יהיו בהתחדשות עירונית. לדברי אודי בלום, מנכ"ל חברת מטרופוליס, "רמת גן נמצאת במקום הראשון בארץ בהיקף הבנייה במסגרת תמ"א 38/2 הריסה ובנייה מחדש. לאור הביטול הצפוי של תמ"א 38 וההעדפה הברורה של ראש העיר לקידום מתחמי פינוי בינוי, אנו מקדמים בימים אלו 3 פרויקטים במתכונת הזו בעיר, בשיתוף פעולה עם המינהלת להתחדשות עירונית, אשר קמה בשנים האחרונות במטרה להאיץ ולקדם את תהליכי ההתחדשות באופן מקצועי יעיל ושירותי".

6,107 יח"ד בהרצליה

בהרצליה צפויות להתווסף 6,107 יחידות דיור בשנים הקרובות, מה שצפוי להגדיל ב-15.8% את אוכלוסיית העיר. 39% מתוספת הבנייה בעיר יהיו בהתחדשות עירונית, 36% בבנייה חדשה ו-25% במסגרת מחיר למשתכן. הרצליה מדורגת במקום השביעי מבין הערים שצפויות לגדול.

מאיר ברון צילום: ניר יעקובוביץ

לדברי רוני בריק, נשיא כבוד של התאחדות הקבלנים בוני הארץ ויו"ר ארגון הקבלנים והבונים במחוז השרון, "לפי המחקר, יותר מ-35 אלף תושבים חדשים צפויים להצטרף בשנים הקרובות לערי השרון שנבדקו, והם יצטרכו דירות לגור בהן, אבל אין כיום מספיק דירות כדי לענות על הביקושים וגם קצב הבנייה איננו מספק. ניתן לראות את הנתח הגדול שתופסת ההתחדשות העירונית מהבנייה בערי השרון – הממשלה שתורכב חייבת לעודד רשויות לקדם התחדשות עירונית בתחומן וזאת באמצעות גיבוש וחתימת הסכמי גג להתחדשות עירונית כמו הסכמי הגג שנחתמו עד כה לבנייה חדשה. ההסכמים יסייעו באישור מדיניות תכנון להתחדשות עירונית ויספקו לרשויות תקציבים מתאימים לחידוש התשתיות, מוסדות הציבור, מוסדות חינוך וקהילה, שטחים פתוחים ופארקים ציבוריים".

רוני בריק

דוגמה למתחם כזה הוא "מטרופוליס הרצליה", פרויקט פינוי בינוי בין הרחובות מנדלבלט לאבן עזרא. במסגרתו יפונו 5 בניינים שבהם התגוררו 84 משפחות וייבנו 4 בניינים עם 278 דירות.

6,500 יח"ד בנתניה

איציק תשובהצילום: artamir

לפי המחקר, בנתניה צפויות להתווסף בשנים הקרובות כ-6,500 דירות חדשות, ש-34% מהן יהיו במסגרת התחדשות עירונית (כ-2,200). תוספת הבנייה צפויה להגדיל ב-8.2% את אוכלוסיית העיר ב-8.2%. זאת עוד לפני התוכניות שהופקדו בחודשים האחרונים ושמכילות אלפי דירות נוספות.

לדברי יזם הנדל"ן איציק תשובה, בעלי קבוצת איציק תשובה, אשר נמצאת בהליכים להקמת כ-15 פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית בנתניה: "עיריית נתניה מקדמת תוכניות להתחדשות עירונית של אלפי יח"ד, ובכך משביחה את ערך הנכסים במרכז העיר ובשכונות הוותיקות. בנוסף, ישנן מספר תוכניות להתחדשות עירונית הכוללות עירוב שימושים, כמו בפרויקט שאנו עתידים לבנות במתחם השוק הוותיק של נתניה. אני מאוד מאמין בעיר וביכולות שלה לתת מענה ראוי לשימושים השונים, ואני בטוח שהפוטנציאל שלה עדיין לא מומש במלואו. העירייה מקדמת כיום גם מתחם תעסוקה גדול מאוד, גם מתחמי מגורים חדשים וכמובן התחדשות עירונית בהיקפים גדולים ולהערכתנו יש עדיין הרבה מקום לפעילות בה".