עת התחדשות

המבצע הצבאי האחרון הוכיח שוב למי שהיה להוכחה, כי התחדשות עירונית נחוצה יותר מתמיד, ולא רק בגלל הצורך במיגון הדירות

אלעזר במברגר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פגיעה ישירה בבית באשקלון במבצע שומר חומות
פגיעה ישירה בבית באשקלון במבצע שומר חומותצילום: אילן אסייג
אלעזר במברגר
תוכן שיווקי

המשגרים שוב רעמו, והתמונות הרעידו את הלב. בשדרות, אישה צעירה שתינוק בחיקה רצה לחפש מחסה, בזמן שקולות האזעקה מחרישים את האוזן. באשקלון, זוג קשישים ממתין באימה בסלון ביתם הלא ממוגן. ברמת גן, אדם בעל מוגבלות מתקשה להגיע למרחב מוגן, ממתין חסר אונים מאחורי הדלת לרעש נפילת הטיל, ומקפח את חייו.

רק לאחרונה, שוב היינו עדים לצורך האקוטי במיגון יחידות הדיור בישראל. התזכורת הכואבת הופיעה שוב, כדרכה אחת למספר שנים, מזכירה למי ששכח כי ההתחדשות העירונית בישראל היא הכרח ממשי, ועלינו להאיצה. יחידות הדיור שנבנו בעשרות השנים הראשונות במדינה, אינן יכולות עוד למלא את ייעודן בדמות מבנה בטוח למגורים. מעבר להיותן של יחידות הדיור הללו ישנות ובנויות בסטנדרט בנייה נמוך, הצורך במבנה המוגן מפני טילים ורעידות אדמה - גדול לאין ערוך מבעבר. לנקודה מהותית זו מצטרפים משבר הדיור המתחדש בהעדר בנייה חדשה בהיקף העונה על הביקוש, כמו גם העובדה הפשוטה שעתודות הקרקע הפנויות בישראל - הולכות ואוזלות. לא נותר לנו אלא לחדש את המבנים הישנים ולבנות תחתם לגובה דירות חדשות, בהיקף גדול יותר משמעותית מן הקיים.

בחזוננו, יחידות הדיור החדשות, הנבנות בשכונות הישנות, מביאות לחידוש פני האזורים הוותיקים בערים. כור ההיתוך שנוצר מהמפגש בין האוכלוסיות, הישנה והחדשה, מאפשר צמצום של פערים בין האוכלוסיות המתגוררות במרכזי הערים והשיכונים הוותיקים, לבין אלה המתגוררות בדרך כלל בשכונות החדשות. אנו רואים את החזון קורם עור וגידים כבר בימים אלה, במספר ערים ברחבי הארץ בהן ההתחדשות העירונית נפוצה יותר. המינהלות להתחדשות עירונית, הפזורות ב-24 ערים, מצפון הארץ ועד דרומה, מכוח שיתוף פעולה של הרשות להתחדשות עירונית עם הרשויות המקומיות, פועלות לקדם ולהאיץ את תהליכי ההתחדשות העירונית בשטחן, באמצעות הנעת יוזמות התחדשות עירונית, וליווי צמוד של התושבים לאורך התהליך, משלב ההתארגנות ועד לחזרתם לביתם החדש.

אלעזר במברגר

ואולם, ההתחדשות העירונית נתקלת בבעיות ובחסמים לא פשוטים. אחד המרכזיים שבהם, כך נדמה, נוגע לפן הכלכלי, נוכח העלויות הכרוכות במהלכי התחדשות. יצירת היתכנות כלכלית לפרויקטים של התחדשות עירונית, במקרים רבים, הינה אתגר של ממש. לשמחתנו, מספר מהלכים מהותיים העומדים על סדר היום הממשלתי בטווח הנראה לעין, עשויים לשנות את המצב הקיים ולאפשר פריסה רחבה של פרויקטים להתחדשות עירונית, בערים רבות ברחבי הארץ.

אחד המהלכים החשובים בהקשר זה הינו הרחבת השימוש בקרקע משלימה. זאת, לאחר שהמנגנון המורכב להקצאת קרקע משלימה, הקיים כיום בהחלטת מועצת מקרקעי ישראל - כמעט ולא יושם. הרשות להתחדשות עירונית ומשרד הבינוי והשיכון, יחד עם רשות מקרקעי ישראל, פועלים לשינוי הכללים כך שיתאפשר שימוש בתמורה הכספית המתקבלת משיווקה של הקרקע המשלימה, במקום השימוש בקרקע עצמה. הדבר צפוי להקל על התהליכים באופן דרמטי, ולאפשר כדאיות כלכלית לפרויקטים להתחדשות עירונית בהיקף רחב. פרויקטים אלה יוכלו להתבסס על תכניות לפינוי בינוי אשר אושרו במוסדות התכנון בשנים האחרונות, כתשתית לפעילות זו.

מהלך חשוב נוסף, אשר ממתין לממשלה החדשה לכשתוקם, הינו הקמתה ותחילת הפעלתה של הקרן להתחדשות עירונית. לטובת הקרן עומד כבר כיום סכום של מאות מיליוני שקלים, אשר יכולים לאפשר חתימה על הסכמי-גג להתחדשות עירונית, עם רשויות מקומיות רלוונטיות. הסכמים אלה יבטיחו לרשויות המקומיות הקמה של תשתיות ציבוריות הנדרשות להן לאור ההתחדשות העירונית ותוספת יחידות הדיור הכרוכה בה - כגון גני ילדים, חניונים, בתי כנסת ועוד, תשתיות שהינן תנאי להתחדשות עירונית מתוכננת ומודרנית.

מהלכים אלה, ורבים אחרים המקודמים על ידי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית יחד עם משרדי ממשלה נוספים, עתידים לאפשר את האצת ההתחדשות העירונית בישראל, בהתאם לצו השעה. בכוחה של השנה הקרובה להוות נקודת מפנה משמעותית בישראל בתחום זה, ולהביא למציאות המאפשרת בנייתן של אלפי יחידות דיור חדשות בכל שנה, במרקם הוותיק, עד לחידוש פניה של ישראל כולה, כבר בעשור הקרוב.

הכותב הוא מנהל הרשות הממשלתית להתחדשות עירוני