התחדשות עירונית כאתגר לאומי מרכזי

הגיע הזמן שממשלת ישראל תפשיל שרוולים, יחד עם הרשויות המקומיות, כדי לתקן את המצב הבלתי נסבל שבו רק ברבע מהבניינים בישראל יש ממ"דים

ישראל אברמוב
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנייני רכבת באור עקיבא. התחדשות עירונית היא צורך לאומי
בנייני רכבת באור עקיבא. התחדשות עירונית היא צורך לאומי צילום: אייל טואג
ישראל אברמוב
תוכן שיווקי

העובדה שבמהלך מבצע שומר החומות נותרו מיליוני ישראלים ללא ממ"דים וללא מקלטים זמינים, הן בעוטף עזה ובערים סמוכות דוגמת שדרות, אשקלון ואשדוד, אולם גם ברוב חלקי מדינת ישראל, כולל במה שמכונה "מדינת תל אביב", צריכה וחייבת להדליק נורות אזהרה מהבהבות אצל כולנו. רק בזכות כיפת ברזל ועוד טיפטיפה מזל, לא היו לנו הרבה יותר נפגעים בנפש ויותר פגיעות ברכוש, כשגם כך כל אובדן נפש בישראל הינה אובדן עולם ומלואו מבחינת כולנו.

אכן שעון החול מתקתק, במיוחד בעת הזאת, לאחר מגיפת הקורונה, המשבר הכלכלי, המוני מובטלים, מבצע שומר החומות והגרעון ללא תקדים בתקציב המדינה שנסק עד לסכום הבלתי נתפס של 160 מיליארד שקלים. עכשיו הזמן שממשלת ישראל תפשיל שרוולים ויחד עם העיריות והרשויות המקומיות תכריז על התחדשות עירונית לא רק כיעד ספציפי להבראת שוק הדיור, אלא גם ובעיקר יעד לאומי מרכזי בעל משמעות כלכלית וחברתית מהמעלה הראשונה.

על מנת לסבר את האוזן, רק בכרבע מהבניינים בישראל ישנם ממ"דים, זאת שעה שרוב המקלטים הינם מיושנים, לא נגישים ומותאמים למלחמות הדורות הקודמים, בוודאי לא להתקפות טילים שמגיחים תוך שניות ספורות. ובל נשכח את היעד המקורי של תמ"א 38, הגנה בפני רעידות אדמה. הלא כל 100 שנה מתרחשת אצלנו רעידת אדמה חזקה והאחרונה הייתה לפני 94 שנה, ב-1927, ובה ניספו קרוב ל-500 בני אדם, זאת בתוך יישוב הקטנטן של ארץ ישראל המנדטורית שמנה אז בקושי 200 אלף תושבים.

מגדל גרניט ברמת גן

שוו בנפשכם, מה יקרה, חלילה, אם 9.5 מיליוני ישראלים יהיו חשופים בשנים הקרובות לרעידת אדמה שכזו? אכן, על פי כל התרחישים השמרנים ביותר, עלולים להיות כאן רבבות קורבנות, שלא לדבר על נזק כלכלי שיחזיר את מדינת ישראל עשרות שנים אחורנית. או אז נסתכל מן הסתם ברטרוספקטיבה אחורנית ונלקה את עצמנו כיצד יכולנו בנקל למנוע את התרחיש הנורא הזה ולא עשינו דבר וחצי דבר?

מדובר, אדגיש, לא בחזון אפוקליפטי דמיוני אלא תרחיש בהחלט ריאלי. הוא חוצה את גבולות הפרובלמטיקה המוכרת של שוק הנדל"ן ובעיית המחסור בהיצע דיור ומתייחס לאותו יום פקודה בו כולנו נצטרך לתת את הדין עבור מה שעשינו או לא עשינו על מנת למנוע אותו.

ועל מנת שאחוז הממ"דים במדינת ישראל יעלה במהירות האפשרית ויעניק הגנה מיטבית לאזרחים, שומה עלינו בכל דרך לקדם התחדשות עירונית בכלל, כולל פינוי בינוי וכולל החזרת המנדט לתמ"א 38 ובמיוחד לתמ"א 38/2, הריסה ובנייה מחדש, מה שגם יגדיל משמעותית את היצע הדיור ובו זמנית יגדיל את מספר האזרחים המוגנים.

מסלול ירוק לפינוי בינוי

לגבי פינוי בינוי, אין ספק שמדובר בפתרון אידיאלי המעגן בתוכו שינוי תב"ע מהיסוד, יצירת מרקם חדש לחלוטין הכל המשתמע מכך, כולל מוסדות ציבור, כבישים, חניות, שצ"פים, פארקים, מרכזי קניות וכו'. יתרונו גם בכך שהוא מאפשר כמותית הגדלה ניכרת של יחידות הדיור במתחמים ותיקים וניצול זכויות הבנייה באופן מיטבי. לדידי על הממשלה, בשיתוף הרשויות המקומיות, לייצר סוף סוף "מסלול ירוק" ומהיר עם מינימום ביורוקרטיה והחלטה כיצד לפצות את התושבים הוותיקים באופן ההגון והנכון ביותר.

ישראל אברמוב

בד בבד, חשוב שכולנו נזכור שהזמן דוחק ופרויקטים של פינוי בינוי נמשכים על פני שנים רבות לכן אין ברירה אלא לקדם במקביל החלטה שתאפשר ביצוע מהיר ואפקטיבי לפרויקטים של תמ"א 38/2, זאת באמצעות הגדלה ניכרת של הזכויות לקבלנים, אפשרות לאיחוד מגרשים, אפשרות לשימושים מעורבים, דוגמת שילוב מגורים ועסקים בקומה התחתונה בכל בניין וכן מציאת פתרון לעקב אכילס הידוע, מי יממן את התשתיות המשלימות, נושא שהפך לזירת התגוששות בין הרשויות לבין הקבלנים. הפתרון יהיה רק כאשר הממשלה תחליט לפתוח את הכיס ולממן בעצמה תשתיות אלה.

ומעבר לנושא הבטחון, ההגנה מפני טילים ורעידות אדמה, ומעבר לתוספת המשמעותית להיצע בשוק הדיור והשבחת אזורים ותיקים, בל נשכח את הנושא החברתי. יש לנו, היזמים והקבלנים, חובה לא רק לבנות בניינים, אלא גם לסייע ככל יכולתנו למיליוני ישראלים מלח הארץ, שלא שפר גורלם והעבירו את מיטב שנותיהם בדירות שיכון מתפוררות, שלא לדבר על רבים וטובים שבפועל אין להם קורת גג לרפואה. שומה על כולנו, כמי שחרטו על דגלם לבנות את הארץ וליפות אותה, גם לגאול אותם מהמציאות הזו ולהעניק להם עתיד ורוד. כי עתיד ורוד עבורם, יהיה גם עתיד ורוד עבור כולנו!

*הכותב ישראל אברמוב הוא יו"ר קבוצת פרקש יזמות ונדל"ן, המתמחה בהתחדשות עירונית