עו"ד ליאור עמידור: "תמ"א 38 לא נרצחה. היא מתה בלידתה"

"את הנזקים של תמ"א 38 נרגיש בעוצמה בעוד 15 שנים" אומר עו"ד ליאור עמידור ומוסיף: "העתיד כבר כאן. פרויקטים של תמ"א 38 עוברים לפינוי ובינוי"

נעם גל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניינים
אונו וואלי קרית אונו. ייצוג דיירים: עו"ד ליאור עמידורצילום: יח"צ
נעם גל
תוכן שיווקי

"תמ"א 38 נולדה כיצור כלאיים שבדיעבד ברור כי נטע הרס חמור בערים וסיכל במשך זמן מהיכולת של ראשי הרשויות ובעלי זכויות במקרקעין (הדירות) מלממש פרויקטים בעלי ערך אורבני, חברתי, כלכלי ותעבורתי, כראוי למאה ה-21 עם הפנים קדימה", כך אומר עו"ד ליאור עמידור, ממשרד ל. עמידור ושות'. על החלטת המועצה הארצית מנובמבר אשתקד לסיים את תמ"א 38, אמר: "את הנזקים של תמ"א 38 נרגיש בעוצמה בעוד 15 שנים. העתיד כבר כאן - פרויקטים של תמ"א 38 עוברים לפינוי ובינוי".

"מדובר באינטרס כלכלי גרידא!"

מאז אותה ההחלטה, אנו עדים לאחרונה לגופים הטוענים שצריך להאריך את תוקפה של תמ"א 38, מעבר לתוקף שקבעה המועצה הארצית לתכנון ובניה. אותם גורמים מפיצים שלל קריאות הפחדה כלפי מקבלי ההחלטות ולבעלי דירות ללא מיגון. הם טוענים שפרויקטים של תמ"א כדאיים כלכלית ליזם - ולכן יבוצעו מהר יותר, הם טוענים שעומד לרשותם מסלול רישוי מהיר ומתעקשים שרק ככה ניתן למגן את האוכלוסיה שאין לה ממ"ד.

איך אתה רואה את הדברים?
עו"ד עמידור: "יש לדחות את טיעוניהם מכל וכל, מדובר באינטרס כלכלי גרידא! הלכה למעשה פרויקטי תמ"א משיאים רווחים רק ליזם, הם נמשכים שנים על גבי שנים, בעוד הדיירים נמצאים כבני ערובה בדירותיהם, סובלים ממלחמת התשה מול שירות הדיירים ובעיקר - מנציחים מצב תשתיתי גרוע ויוצרים אבן שאין לה הופכין. בנוסף, רבים מדי מפרויקטי התמ"א ננטשים באמצע ומותירים בעלי דירות עם נכסים לא בטיחותיים ועבודות בניה המתבצעות בתוך הדירות. אין לכך כל הצדקה"!

2017
2018
2019

"פרויקט פינוי בינוי לעומתו, מציע כמה ערכים במגוון היבטים. ראשית, דייר מקבל דירה חדשה, בטוחה וגדולה יותר, הרשות נהנית מהיטלים, ואוכלוסיית הישוב שאיננה חלק מהפרויקט נהנית מפיתוח מואץ והגדלה של מתחמי איכות ציבוריים לתעסוקה, לפנאי ולמסחר שוקקים, התורמים לאיכות החיים שלהם, לעליה בפרודוקטיביות אנושית ולקיומו של עירוב שימושים מיטבי בתוך מסגרת קיימת".

אולי תמ"א 38 מתאימה עבור אותם בניינים שנמצאים במקומות ללא ביקוש?
"מעבר לעובדה שהמועצה הארצית השתכנעה והחליטה שאין באמת אופק איכותי לתמ"א 38 וכאשר מובן לנטולי האינטרסים שיש בתמ"א 38 יותר נזק מתועלת - נראה שיש פרויקטי תמ"א רבים שלא מסתיימים בטוב, אפילו באזורי הביקוש. פניתי ללשכה המרכזית לסטטיסטיקה בדרישה לפרסם את מספר בעלי הדירות שמכרו את דירתם בתום או במהלך פרויקט תמ"א 38. נתון זה ידבר בעד עצמו. תוכל להתבונן בעצמך בפרסומים על הפרויקטים שנקלעו לקשיים וחלקם אף הגיע לכינוס נכסים במהלך הביצוע והדיירים נשארים חודשים ארוכים לגור בתוך אתר הבניה- ממש מחוץ לדלת הדירה שלהם, וזאת בנוסף לשנים בהם גרו כבר באתר בניה טרם אותם קשיים."

ובכל זאת, מה הערך המוסף שמביאה תמ"א 38 לרשות מקומית?
"כל ראש רשות מקומית ישיב לך תשובה זהה- כלום! רק תוספת תושבים שנכנסה ב"חינם" בשל היעדר היטלי השבחה. אין הגדלה של מוסדות החינוך, פתרונות החניה מאולצים, הנצחה של שיטות פינוי אשפה מיושנות. על טעם ועל ריח אין להתווכח - אבל גם מראה החזיתות בפרויקטי תמ"א לא תמיד משובב נפש. וכל זה לא העניין הקריטי. בעתיד הנראה לעין, עידן המטרו יתדפק על דלתנו, ונשאל את עצמנו - מה עשינו כדי להבטיח את החוסן הציבורי לעמידה בצפיפות המתרגשת לבוא? 10 שנים במונחי נדל"ן זה מחר בבוקר- וכבר יש לנו יותר מדי בניינים שחבל שמיהרו לבצע להם חיזוק שכל כולו היה רק לתת עוד שמנת ליזמים".

אבל, פינוי בינוי זה פרויקט שלוקח זמן רב יותר.
"פרויקט תמא ופרויקט פינוי ובינוי יכולים וצריכים לקחת אותו הזמן. תראה לדוגמה את פרויקט אונו וואלי במרכז קרית אונו שאותו אנו ליווינו. 4 שנים בלבד מההיתר הראשון ועד למסירת הדירה האחרונה – למעלה מ-670 דירות. זה אפשרי, זה כאן וצריך יותר אנשי מקצוע בעלי נסיון שיובילו את התהליכים הללו במהירות, בדייקנות וללא פשרות. מקצוענים שיובילו זאת ברמה הארצית. יוזמת תמ"א 38 הייתה ניסיון "לדלג" על הצורך בתכנון ברמת מתחם כביכול כדי לחסוך בזמן. לכן בטעות, ברירת המחדל עד להחלטת המועצה הארצית שהחליטה להפסיק את תכנית התמ"א - הייתה רק תמ"א 38. מזמן הוכח שאפשר אחרת".

עו"ד ליאור עמידור צילום: יח"צ

"מרבית הפרמטרים המבטיחים את מהירות הביצוע תלויים ברשויות - מקומיות וממשלתיות כאחד. ניתן לראות באופן מובהק שרשויות המאפשרות ומקדמות התחדשות עירונית נכונה מצליחות יפה מאוד במימוש. לראיה - התנהלותה של עיריית קרית אונו".

"הדיירים בעלי הזכויות חייבים מקצוענים"

מה החשיבות של עורך דין התחדשות עירונית בתהליך?
"עבור הדיירים בעלי הזכויות הדבר קריטי. יש חשיבות רבה ליכולת ולניסיון של עורך הדין המלווה את הפרויקט לתת מעטפת משפטית נכונה לתהליך כדי להביא להצלחתו".

עו"ד ליאור עמידור, ממשרד ל. עמידור ושות', מומחה בייצוג דיירים בפרויקטי פינוי ובינוי. הוביל את פרויקט הפינוי בינוי הראשון בישראל. בעשור האחרון פינה למעלה מ700 דירות ואכלס למעלה מ600 דירות.

איך משרדכם עומד בקצב של כל-כך הרבה דירות?
"הלקוחות שלי נהנים קודם כל ממשרד בוטיק. אנחנו עוסקים רק בהתחדשות עירונית של מתחמים שלמים, רק בפינוי ובינוי.

אנו נהנים מחדוות יצירה ושמחים במה שאנו עושים. הנסיון והידע שאנו מביאים עמנו לפרויקט פינוי בינוי לאחר שעברנו מסלולי חיים שלמים – מחתימה ועד אכלוס – ב-6 פרויקטים עצומי מימדים, מסייעים לנו לצפות תהליכים קדימה ולהשפיע כבר מן השלבים המוקדמים, לטובת הלקוחות שלנו ולהצלחת הפרויקט."

עו"ד ליאור עמידור, ממשרד ל. עמידור ושות', מומחה בייצוג דיירים בפרויקטי פינוי בינוי.