חידושי הרפואה: התרומה העצומה לטיפול האישי והאנושי

בית אבות "עמל בשרון", הממוקם בסביבה פסטורלית ברעננה, הוא בית חם לדייריו בו מתקיימים שיתופי פעולה ועבודת צוות רב מקצועי ענפה. במקום נעשה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, כמו רובוטים, רפואה מרחוק וטכנולוגיות מתקדמות נוספות כל זאת תוך שימת דגש על הקשר האנושי עם דיירי הבית ובני משפחותיהם

גלית בן חמו בשיתוף עמל בשרון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 המרחבים הירוקים בעמל בשרון
המרחבים הירוקים בעמל בשרון צילום: באדיבות עמל בשרון
גלית בן חמו בשיתוף עמל בשרון
תוכן שיווקי

בית האבות "עמל בשרון" ידוע בגישה החדשנית ובמסוגלות לאמץ טכנולוגיות רפואיות אשר משפרות משמעותית את איכות חייהם של הדיירים.

חלק מהפרויקטים שכבר הוטמעו בבית האבות משמשים כיום כמודל דוגמה עבור מוסדות רפואיים שונים בארץ, שבאים להתרשם מיעילותם ומתרומתם.

"היכולת שלנו להטמיע פלא טכנולוגי כזה או אחר מתקיים בזכות אנשי הצוות, מענפי רפואה שונים, שנוכחים בסביבת הדיירים 24/7 ובזכותם מתאפשר לנו להפיק משוב משמעותי מכל מהלך שנקטנו וכל זאת לטובת הדיירים", אומרת לירון מרחב מנהלת בית האבות. "הצוות מגלה אוריינטציה מדהימה לאמץ טכנולוגיות, ויש רצון לגלות מה עוד אפשר לעשות עם הטכנולוגיה למען הדיירים". לצד זה, מדגישה מרחב שהשתייכותם לקבוצה ״עמל ומעבר״ היא שמספקת גב כלכלי איתן, ומאפשרת רכישת מיכשור יקר. "הטכנולוגיה היא השלמה, היא אינה באה במקום המגע האנושי, הקִרבה והתקשורת, אלא על מנת להוסיף ערך עצום לדיירים ולבני משפחותיהם ולשפר את איכות חייהם".

לירון מרחב, מנהלת עמל בשרוןצילום: באדיבות עמל בשרון

קבוצת ״עמל ומעבר״ מציעה מגוון פתרונות סיעוד וביניהם רשת בתי אבות. "עמל בשרון", הבית הגדול ברשת, שוכן בסביבה ירוקה בסמוך לפארק רעננה, מתגוררים בו כ-500 דיירים, יש בו 15 מחלקות סיעודיות ותשושי נפש, וכן מחלקת פסיכיאטרית פתוחה.

"ב'עמל בשרון' הותקנו מצלמות בשטחים הציבוריים ובחדרי הדיירים כאשר הייחודיות שלנו היא העובדה שיש מוקד מצלמות המאויש 24/7 ע"י מוקדנים, המעביר אלינו דיווחים שוטפים בזמן אמת. אם לדוגמה תצפיתן מזהה שאחד הדיירים ישן במיטתו במנח שעשוי לגרור אחריו נפילה, הוא מתקשר מיד למחלקה עם הנחיה ממוקדת למספר החדר, והמענה לדייר הוא מיידי וע"י כך נמנעת נפילה של הדייר".

סיגל ציגלר, מנהלת פיזיותרפיה ופרויקטיםצילום: באדיבות עמל בשרון

עשרה רובוטים מלווים כיום את הצוות המקצועי ואת הדיירים במחלקות השונות. בשעת היקיצה יוצאים הרובוטים TEMI למסדרונות, ומעירים את הדיירים בשירה תוך שהם מדווחים על היום בשבוע. "המסר הזה חשוב במיוחד לאנשים שאינם מתמצאים בזמן ובמתרחש סביבם, מעבר לזה יש תחושה של שמחה גדולה לקראת היום החדש", מסבירה מרחב.

הרובוטים נשלטים בידי הצוות באמצעות מכשירים חכמים, והם מבצעים משימות שונות במהלך היום. "במקרה שדייר בוחר להישאר בחדרו הרובוט יכול לגשת אליו ולבדר אותו באמצעות מוזיקה ומשחקים. יש מקרים שחברי הצוות הבכיר של המחלקה יוצרים קשר דרך הרובוט שלא בשעות העבודה ומתעניינים בשלום הדיירים".

בית האבות "עמל בשרון" היה החלוץ שנרתם לפיילוט הרובוטים, ובימים אלה עתידים להיכנס שלושה רובוטים נוספים. פרויקט הרובוטים הינו בחסות Healthcare israel של משרד הבריאות המקדמת שיתופי פעולה עסקיים בין ממשלות בתחום הבריאות ובליווי של one robotix שפיתחו פתרון ייעודי למוסדות גריאטריים.

בית האבות מכיל מכון פיזיותרפיה חדשני, בין המכשירים ניתן למנות "עמידון דינמי", עמדת Wii ומשקפי תלת־ממד. "המטרה של כל אחד מהמכשירים היא למצות את הפוטנציאל התפקודי של הדיירים", מסבירה סיגל ציגלר, מנהלת פיזיותרפיה ופרויקטים. המכשיר תומך במטופל, כך שמתאפשרת לו תנועה שהוא לא היה מסוגל לבצע בלעדיו. בנוסף, אל המכשיר מחוברים משחקי מחשב מאתגרים המעודדים את המטופלים לבצע את המטלות הפיזיות. "כשהמשחק הופך למטרה, ולא התנועה, יש למטופלים סיבה טובה להניע את עצמם", מבהירה מרחב.

הקהילה היא חלק מהבית
"עמל בשרון" הוא חלק בלתי נפרד מהקהילה סביבו בעיר ומחוצה לה. שיתוף הפעולה עם בית האבות חושף קבוצות שונות של מתנדבים בני נוער, ילדים ועובדים.

טיפול במשקפי תלת ממד על ידי פיזיותרפיסטית צילום: באדיבות עמל בשרון

"התרומה הדדית לשני הצדדים. שמנו לב שיש דיירים שאין להם כמעט מבקרים", מתארת מרחב את הסיבה לפתיחת פרויקט "אור ואוויר", שנועד להתאים מערך חם ועוטף לאותם דיירים. "בעזרתם של מתנדבים ועובדים, אנחנו דואגים שגם הם יזכו למעטפת הזו.

"אנו גאים להעסיק עובדים בעלי צרכים מיוחדים כעזרה לצוותים הסיעודיים במחלקות השונות. שיתוף הפעולה בין העובדים המיוחדים לצוות ולדיירים הוא ייחודי ומפרה את כל השותפים לעבודה".

על מנת לחזק את הזיקה האישית, נוסף פרויקט ייחודי "בובותרפיה" - אימוץ בובה בידי דיירים שסובלים מירידה תפקודית וקוגנטיבית. ציגלר: "בהחלטה משותפת עם הצוות המקצועי, בני המשפחה ועל פי צרכי הדיירים הם 'מאמצים' בובה דמוית תינוק ומטפלים בה. הם הולכים לישון עם הבובה וקמים איתה בבוקר, משוחחים איתה ומטפלים בה. הפרויקט הזה מחולל אצלם שינוי מדהים - הם פתאום מחייכים, פתוחים לסביבה ומתקשרים ועוד". הצלחת הטיפול ניכרת בביקוש להזמנת בובות נוספות לדיירים.

מרחב מדגישה שהצוות הוא לב ליבו של הבית. "אלה אנשים שנוהגים זה כלפי זו כמשפחה. הנתינה היא אינסופית, ויש אכפתיות ומעורבות. הרצון שלנו הוא להמשיך ולהשתפר. לאחרונה הצטרפנו לפרויקט רשתי שנועד לחזק את חוויית הדיירים ובני המשפחה".

ליצירת קשר: 072-3361052 | www.amalgroup.co.il

בשיתוף עמל בשרון