בית גיל עוז: מסירות והשקעה מהלב והנשמה

מרכז הסיעוד בית גיל עוז הוא הבית בה' הידיעה, עבור 200 דייריו המתגוררים בשש מחלקות וזוכים למיטב הטיפולים והפעילויות לרווחת חייהם ולשמירה על בריאותם. "אנחנו עם יד על הדופק, ויש לנו את הרצון לשפר, להשתפר ולעמוד בכל הציפיות ואף מעבר לכך", אומר אמיר שרצר מנכ"ל בית גיל עוז

לימור קלר בשיתוף בית גיל עוז
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית גיל עוז | צילום: באדיבות בית גיל עוז
בית גיל עוזצילום: באדיבות בית גיל עוז
לימור קלר בשיתוף בית גיל עוז
תוכן שיווקי

אחת לשבוע נפתחות דלתות בית גיל עוז ובפתחן עומדים אמיר שרצר מנכ"ל בית גיל עוז, יחד עם הצוות הרפואי של המרכז הסיעודי, למפגש ביתי ומשפחתי עם בני המשפחות של דיירי המקום. מטרת המפגש היא להקשיב לבקשות ולבעיות שמעלות המשפחות, כדי לתת להן מענה הולם.

אוזני המנכ"ל והצוות קשובות והם תמיד זמינים, במיוחד לאור הקושי בתהליך הקליטה של דיירי המחלקות הסיעודיות ותשושי הנפש, ולאור הרגישות בבתי האבות עקב מגפת הקורונה. כאן מאמינים ששיתוף הפעולה עם המשפחות הכרחי ומשמעותי ביותר, לטובת הדיירים ולשקט הנפשי של המשפחות.

כבר עשור ששרצר מנצח על המקום שהוקם לפני כ-17 שנים ונבנה כבית חולים סיעודי בפתח תקווה על פני 8,500 מ"ר, אבל עבור דייריו הוא קודם כל בית. בארבע המחלקות הסיעודיות שוהים דיירים הסובלים מטווח רחב של קשיי תפקוד יומיומיים וזקוקים לסיוע ותמיכה מקצועית.

בשתיים הנוספות, לתשושי הנפש, שוהים דיירים בעלי מסוגלות הליכה הסובלים מירידה משמעותית בתפקוד המוח וחווים ירידה קוגניטיבית המתבטאת במישורי הזיכרון, כושר ההתמצאות, שיפוט, ריכוז ועוד. 200 מטופלים שזוכים ליד רכה ולשפע של טיפולים ופעילויות ותיקות וחדשניות והכול ברישיון משרד הבריאות. חלק מהדיירים מגיעים לפרקי זמן קצרים להתאוששות מניתוח, מחלה ושיקום, כשבנוסף ניתן להגיע גם רק לטיפולי פיזיותרפיה. מאז פרוץ מגפת הקורונה, מגיעים לבית גם מחלימים מקורונה עד לחזרתם לבריאות ותפקוד מלאים.

הווי ואווירה
בבית גיל עוז 130 אנשי צוות מגובשים וותיקים, המתפרסים על המחלקות השונות – מרפאים בעיסוק, עובדים סוציאליים, קלינאית תקשורת, רוקחת, דיאטניות, המרכיבות תפריטים לדיירים, מכון פיזיותרפיה שפועל שישה ימים בשבוע, עובדי ניקיון, תחזוקה, מטבח ומשרד וכמובן צוות רפואי של אחיות ורופאים, ביניהם מנהל רפואי מומחה בגריאטריה, שכיהן במשך 28 שנים כסגן מנהל מחלקה בבית החולים בילינסון, ושני רופאים מומחים נוספים.

אמיר שרצר צילום: פרטי

שרצר מתגאה בצוות שמבוסס על בעלי הכשרה מקצועית, ותק וניסיון רב בתחום הרפואה והסיעוד, שלפני הכול, הם אנשים שאוהבים את המקצוע ואת מטופליהם שאותם הם משרתים. האווירה במקום תומכת ומחבקת, הסטנדרט הגבוה מספק חדר לשני אנשים עם פעמון, שירותים ומקלחת, wifi וטלוויזיה, מרפסת לכל מחלקה ואפילו קבוצות ווטסאפ למשפחות שרוצות להתעדכן בחיי החברה הפעילים.

הדיירים המתהלכים משתתפים פעם בשבוע בקבוצות הליכה מאורגנות מסביב לבית, ושלושה בתי ספר השוכנים באותו רחוב, כמו גם ישיבה אחת, נמצאים בקשר הדוק עם בית גיל עוז. כרגע בשל מגבלות התו הירוק זוכים המטופלים לביקורים של השכבה הבוגרת בישיבה, למשל בחגיגות החנוכה כשהגיעו ושימחו את כל הנוכחים.

בבית גיל עוז מקפידים על כניסת מבקרים מחוסנים בעלי תו ירוק, ומתעדכנים כל העת בהנחיות. החללים הציבוריים מצולמים והצוות מקיים פיקוח ובקרה על הנעשה. כדי לא לפגוע בפעילות השגרתית בזמן הקורונה, דאגו למלאי של ציוד מחו"ל לצד פעילויות חברתיות ואחרות כמו זמר שהגיע לשיר מול המרפסות ושימוש בשיחות וידאו באמצעות עמדת טאבלטים על גלגלים, שהועברה מדייר לדייר כדי לספק להם רגעי משפחה משמחים.

לא מתפשרים על סטנדרט גבוה
גם חידושי הטכנולוגיה לא פוסחים על פעילות הבית, ודייריו נהנים מהפעלות חדשות כמו מקרן תקרתי משולב מצלמות חישה, שמקרין משחקים ופעילויות על השולחנות, והדיירים שיושבים בכיסאות גלגלים יכולים לקחת בהם חלק פעיל ללא צורך להרים את הראש. המצלמה קולטת את תנועות הידיים שלהם וכך מתאפשר המשך המשחק. לצד זאת קוביות דיגיטליות צבעוניות מפעילות אותם בעזרת צלילים שונים שעליהם הם חוזרים.

על הגג היפהפה של הבית נפגשות משפחות עם יקיריהן, ומדריכת תעסוקה מארגנת מפגשים בסגנון בתי קפה לדיירות בעלות יכולות קוגניטיביות שדוברות אותה שפה ויכולות לפטפט ביניהן בהדרכתה. המטופלים נהנים גם מגינון טיפולי ע"י שתילה של צמחים באדמה, ועד הקורונה חוו גם מעגל מתופפים וטיפול בבעלי חיים, ששרצר מתכנן להחזיר בקרוב. פרויקט מיוחד שנטלו בו חלק היה תיאטרון בובות שאפשר להם להביע רגשות ולהעלות זיכרונות בדרך יצירתית.

"רכשנו חומרים שונים ותוך כדי יצירה של בובות בכל מיני גדלים העלו הקשישים תחושות ורגשות שקשה יותר לדבר עליהם בגוף ראשון", הוא מסביר.

הפעילות היומיומית נדרשת לדיירים, וזאת מעבר לחמש ארוחות ביום, שלוש עיקריות ושתי ארוחות ביניים, האכלה ועזרה במקלחת מדי יום כדי לשמור על ניקיון, ריחניות ומצב רוח טוב של המטופלים. הצוות הטיפולי משתמש במזרנים ויסקו-אלסטיים המונעים פצעי לחץ בקרב מי שמנוע מתזוזות.

עד הקורונה הוזמנו המשפחות לארוחות חגיגיות ואף התאפשר להן להשתמש באולם ההקרנות הכט, המיועד לסרטים עבור הדיירים, לצורך אירועים פרטיים כמו ליל סדר שהן מארגנות לעצמן עם יקיריהן.

בנוסף לכל יתרונותיו של בית גיל עוז, אי אפשר להתעלם מקרבתו לבית החולים בילינסון, שמרגיעה את המשפחות, ולנוכחות של מנהל רפואי ב-80 אחוז משרה שמתגורר בסמוך. לתחושת הביטחון הזו כנראה אין תחליף. "אנחנו מקבלים אבחנות ובדיקות מבית החולים שמרוחק מאיתנו 500 מטר, ואז הטיפול בקשישים עובר אלינו, כדי שהם לא יישארו שם וייחשפו למחלקות הפנימיות של בית החולים", מסביר שרצר, שלמרכז הסיעודי בניהולו קיים אישור למתן אנטיביוטיקה תחת הווריד.

"אנחנו מודעים לכך שאנשים מקווים שלא יצטרכו להגיע למרכזים סיעודיים, והלוואי שכולנו נהיה בריאים. יחד עם זאת, בבית גיל עוז אנחנו עם יד על הדופק, פועלים עם אמון גבוה וסטנדרט גבוה של ציוד ואנשי צוות. יש לנו את הרצון להתמיד, לשפר ולהשתפר כל הזמן, לעמוד בכל הציפיות ואף מעבר לכך".

ליצירת קשר: 03-9234234 | www.gil-oz.co.il

בשיתוף בית גיל עוז