המרכז הרפואי הרצפלד: השקעה חסרת פשרות ומצוינות עם תעודות

האתגרים וההתמודדות היומיומית הניצבים בפני הצוותים הרב מקצועיים של המרכז הרפואי גריאטרי השיקומי הרצפלד מקבוצת כללית, מקבלים חיזוק בזכות גישה יוצאת דופן ומעוררת השראה, הרואה את הטיפול באנשים כזכות גדולה. על הרקע הזה מיושמת תפיסה אנושית החותרת להעניק את המיטב לאוכלוסיית המטופלים הייחודית. לא בכדי זוכה המרכז הרפואי כבר 8 שנים ברציפות במקום הראשון בדירוג בתי החולים המיוחדים של הכללית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המרכז הרפואי שיקומי גריאטרי הרצפלד
המרכז הרפואי שיקומי גריאטרי הרצפלדצילום: בית החולים הרצפלד
גלית בן חמו בשיתוף בי"ח הרצפלד
תוכן שיווקי

בחירת הצוותים במרכז הרפואי הרצפלד המתמחה בגריאטריה ובשיקום, להביט על האתגרים הרפואיים המורכבים דרך משקפיים של הכרת תודה וזכות אינה מובנת מאליה למתבונן מבחוץ.

באופן מרומז משתמע, שדווקא המורכבות הטיפולית והקשיים המורכבים  והיומיומיים, הם אלה שמניעים את אנשי הצוות לפעול במקצועיות, במסירות רבה, במלוא המרץ ובכל דרך אפשרית למען מטופליהם. כשידיהם מלאות בעבודה שנעשית מאהבה, אין זה מפתיע שזו שנה שמינית ברציפות שהמרכז הרפואי הרצפלד זוכה לתואר בית החולים המצטיין מטעם שירותי בריאות כללית.

לשאלת העוגן המרכזי שניצב מאחורי החזקת תואר ההצטיינות בעקביות, מתקבלת תשובה אחידה וחד משמעית: ההון האנושי. 

ד"ר טטיאנה ונדר, סגנית המנהל במרכז הרפואי ומנהלת יחידת אשפוז יום שיקומי, מרחיבה על כך: "אני חושבת שמי שעובד בבית חולים גריאטרי ושיקומי לאורך שנים, חייב להיות אדם שאוהב אנשים ואוהב את התחום הטיפולי. דווקא בשל הקשיים הפיזיים והמנטליים, מתבקש לשאת ניצוץ של אהבה לקהילה המיוחדת הזו, ואם לא כן, בלתי אפשרי להישאר".

המרכז הרפואי גריאטרי שיקומי הרצפלד מקבוצת שירותי בריאות כללית השוכן בגדרה, הוקם בשנת 1969 ביוזמת הפעיל הציוני וחבר הכנסת אברהם הרצפלד. בתחילת הדרך הוגדר המקום כבית הבראה ייעודי למבוגרים חשוכי מרפא, אולם בהמשך שונה ייעודו לתחום הגריאטריה. בשנות ה־70, לאחר התאחדות עם בי"ח קפלן, הוגדר כבית חולים גריאטרי שיקומי.

הדדיות ושיתוף פעולה
בית החולים מכיל כיום 231 מיטות אשפוז המפוזרות במחלקות השונות: מחלקת סיעוד מורכב תומך, שתי מחלקות גריאטריה שיקומיות, מחלקת הנשמה ממושכת, גריאטריה תת־חריפה, מכון דיאליזה ויחידה לאשפוז יום שיקומי. לצד המיקוד של המרכז במטופלים המאושפזים לפרקי זמן ממושכים, חלק מהשירותים מוגדרים כאמבולטוריים וניתנים לכלל תושבי הדרום.

בבית החולים מועסקים כיום כ־450 עובדים, שמתוכם 250 עובדי סיעוד, כאשר חלק ניכר מכוח האדם הם אחיות וכוח עזר ואיתם צוותי רפואה, צוותים רב מקצועיים פרה־רפואיים וצוותים תפעוליים המתחזקים את בית החולים ושומרים על נראות מרשימה של בית החולים. 

"למעשה, מחצית מעובדי בית החולים הם עובדים בתחום הסיעודי, שעשייתם מתאפיינת בטיפול ליד מיטת החולה 24/7 באופן הכי ישיר ואינטנסיבי", מדגישה דורית כהן, מנהלת הסיעוד. "העובדים מסורים מאוד, פועלים במקצועיות ועם המון חמלה, וניכר שיש להם עניין להתמקצע ולהשקיע במטופלים".

הירתמות העובדים זוכה להדהוד זהה מצד צוות הניהול. "זהו מרכז רפואי קטן באופן יחסי, והאווירה המשפחתית באה לידי ביטוי בצורות שונות. למשל, אנחנו חוגגים יחד חגים, ולאחרונה לדוגמה ציינו את חג הסיגד. מעבר לזה תומכים בעובדים על פי צורכי השעה, בשמחות וגם באירועים קשים. אנחנו מעודדים אותם להתפתח ולצאת ללימודים אקדמיים", מסבירה כהן. 

"כל מנהל בכיר ובכל דרג מכיר כל עובד עד לאחרון העובדים. הפעילות השוטפת של חברי ההנהלה מתקיימת בשטח. הם נמצאים במחלקות, והקשר הוא יומיומי ודינמי. לצד זה קיימת מדיניות של דלת פתוחה, וכל אחד יכול לפנות למנהלים בכל דרג, ולקבל מענה כשנדרש".

מבט מלמעלה על מרכז הרצפלדצילום: בית החולים הרצפלד

אחת הדרכים להביע את ההערכה לעובדים באה לידי ביטוי באמצעות מסורת קטנה ומחממת לב שנועדה להעצים את העובדים. בצורה מוסדרת נבחר בכל פעם עובד מצטיין בתחום השירות, וההנהלה מפתיעה אותו במחלקה עם זר פרחים, תעודת הצטיינות ושי. 

"סך כל הדברים מסייעים לעובדים להתגבר על המכשולים שנובעים מאופי העבודה. אומנם העשייה לפעמים אינה מתגמלת בתגמולים שנראים לעין, אבל זו עבודה עם המון סיפוק ויש תמיכה רחבה של ההנהלה".

ד"ר ונדר מציגה את השקפת העולם הטיפולית הייחודית של הצוות: "באותה מידה שאנחנו רוצים לתרום למטופלים שלנו, אנחנו למעשה נתרמים מהם. אני חושבת שזו זכות גדולה לטפל באנשים שעברו קשיים רבים כל כך בחייהם, ולדעת שיש בידינו את היכולת לשפר את חייהם, ואפילו במעט. העובדים שלנו מבינים זאת, והם ידועים בחמלה, ביכולת ליצור קשר רגשי עם כל מטופל, והתרומה שלהם היא מעל ומעבר".

היות שמשך האשפוזים הוא ארוך טווח נוצר קשר אישי בין הצוות הרפואי לבין המטופלים. "חשוב לנו לשמור על קשר מתמשך בין המטפל והמטופלים, וע"י כך נבנה למעשה קשר אינטימי, קבוע ויציב. אנחנו יודעים שכשהתקשורת טובה, המוטיבציה של המטופלים עולה, וכך גם היכולת שלהם להשתקם", אומרת דורית כהן.

דבר נוסף שמאפיין את הגישה של בית החולים היא קליטת מטופלים שבמרכזים רפואיים אחרים מתקשים לקבלם. "אנחנו לא אומרים 'לא' לאף אחד. כולם נרתמים לאותה מטרה לסייע למטופלים, בכל מצב רפואי ובכל גיל".

כאמור, המרכז הגריאטרי שיקומי נבחר מדי שנה, החל משנת 2013 ועד היום, בפרס "בית החולים המצטיין". הקריטריונים על בסיסם נקבעת המצוינות הם הובלה ברפואה איכותית ויוזמת, חוויית מטופל, שביעות רצון של מטופלים ועובדים, פיתוח המשאב האנושי, פעילות אקדמית, הובלה בחדשנות, מחקר וטכנולוגיה. 

פארק שיקומי בלב המרכז
לפני כחודשיים נחנך הפארק השיקומי בחלקו הדרום מערבי של המרכז הרפואי, וזאת בזכות תרומה נדיבה של משפחת יוחננוף. הפארק המונגש נפרש על שטח של ארבעה דונמים וכולל מתקני כושר נגישים, מזרקות, פינות ישיבה, שולחנות משחק, עצי פרי ומדשאות. מאחורי היוזמה להקים את הפארק נעשתה חשיבה מעמיקה והוליסטית, אשר רואה את הצורך להוציא את המטופלים מחדרי הטיפול, ולהעניק להם מרחב טיפולי ירוק ורב חושי, שמטפח את רצונם להתמיד בפעולות השיקום והתנועה. 

הקמת הפארק התאפשרה בעקבות שיתוף פעולה בין עמותת ידידי בי"ח קפלן, בראשותה של המנכ"לית לשעבר רז אסולין, אשר יצרה קשר עם משפחת יוחננוף ועוררה את התעניינותם בהקמת הפארק המונגש. "ברגע שהם שמעו על המרכז, וזיהו את החום ואת הלכידות שנמצאת בצורה מיוחדת אצלנו, הם מיד נענו לבקשת התרומה", מתאר דוד בוסתן, המנהל האדמיניסטרטיבי של המרכז הרפואי. 

הפארק הוקם בזמן קצר של כחודש וחצי בלבד, ולדברי דוד בוסתן, האינטנסיביות משקפת היבט נוסף שמצביע על האיכויות של אנשי הצוות במרכז הרפואי. "ההירתמות המהירה של הצוותים היא המשך ישיר להלך הרוח שרווח בבית החולים. מרגע שניתן האות להקמת הפארק, כל יחידות המטה שנדרשו לעבודה נרתמו מיד. אף אחד לא עיכב את המהלכים בבירוקרטיה מיותרת, לא היו היסוסים, כולם היו מכווני מטרה ונתנו יד". 

הפארק המונגש הוא יוזמה חדשנית וייחודית בנופי המרכזים השיקומיים בארץ, ותורם פלאים לשיפור אווירת הטיפול והשיקום.

הפארק השיקומי הראשון מסוגו בישראלצילום: בית החולים הרצפלד

יפעת נח לוין, אחראית על השירות וחוויית המטופל במרכז הרפואי, מציינת: "הפארק הוקם בראייה הוליסטית של גוף ונפש. מי שמסתובב בפארק שומע את פכפוך המים מהמזרקות, מריח את פירות עצי ההדר ונהנה מהפעילות המונגשת במתקנים. נעשתה חשיבה מעמיקה על כל פרט שהוחלט לשלב בפארק. אנחנו נרגשים היום לראות את המטופלים משתמשים במה שיש לפארק להציע, הן במסגרת הטיפולים והן במסגרת יוזמה עצמאית. בכל אחת משעות היום יוצאים המטופלים ובני המשפחות החוצה על גבי המיטות או על כיסאות הגלגלים, ונהנים מהאפשרות לשינוי האווירה.

אין ספק שהשינוי תורם באופן משמעותי לשיתוף הפעולה של המטופלים, ומשפר את המוטיבציה שלהם להתגייס ולהתמסר לטיפול".

היעד: להמשיך ולהתפתח
לאחרונה החלו לנוע הגלגלים לטובת תוכנית הרחבה ושיפוץ של המרכז. דוד בוסתן מציין שהתוכנית העתידית כוללת תוספת של כ־10,000 מ"ר בנויים. "הפרויקט הזה נמצא בשלבי התכנון ומכוון לייצר מציאות חדשה, שבה ישהו בכל חדר מקסימום שני מטופלים בלבד". מדובר בהשקעה של כ־250 מיליון שקלים ובמסגרתה יבנה בניין חדש. המבנה הקיים, שמוגדר כמבנה לשימור, ישופץ מבלי לפגוע במעטפת, כשכל אחת מהמחלקות תעבור שיפוץ יסודי.

אחת הפנינות שעתידות לקום היא בריכה הידרותרפית, שתשרת את מטופלי המרכז לצד מטופלים שיגיעו מבחוץ.

"מרכז הכובד בבית החולים מוקדש אומנם למטופלים שמאושפזים במקום, אולם לצד זה, מספק המרכז טיפולים אמבולטוריים שונים", מציין בוסתן, ובכלל זה מציין את מחלקת הדיאליזה ואת המרכז לאשפוז יום שיקומי.

אחד ההדגשים שנוטל על עצמו בית החולים, הוא לשלב במרכז מתקנים ומכשירים שיסיעו למטופליהם להשתלב חזרה בחיי הקהילה. בכלל זה נמצאת הדירה הטיפולית, שבעזרת ליווי צוותי ריפוי בעיסוק, לומדים מחדש המטופלים לבצע פעולות יומיומיות בסיסיות, כמו רחצה, התלבשות ושינה, וכלה בפעילויות שהתחבבו עליהם בעבר, כמו בישול או אפייה. 

דוד בוסתן מציין שבסוף השנה ייכנס למרכז סימולטור נהיגה, שנרכש בעלות של כ־400 אלף שקלים. "הסימולטור נועד לסייע למטופלי החוץ לזכות חזרה ברישיון הנהיגה, לאחר שעברו את הליך השיקום ואת כל הבדיקות הנדרשות. המתקן הזה יהיה ייחודי לאזור הדרום".

מתקני חדר הכושר מונגשים גם הם לטובת שיקום, ומהווים אמצעים שיקומיים נוספים למערך הכולל של המרכז הרפואי. "המטרה היא לשפר את איכות חייהם של המטופלים שמאושפזים במרכז ושל המבוגרים שמופנים אלינו מהקהילה", מסבירה יפעת נח לוין. אחד ממתקני הכושר המתקדמים הוא אנטי גרביטי. "המטופלים מתחברים למכשיר, כשמרכיב המשקל הגופני שלהם מנוטרל, וכך מתאפשר להם לחזק את היכולות הגופניות מבלי שקיים עליהם עומס".  

דוד בוסתן מסכם: "אנחנו כל הזמן דואגים להתחדש, כאשר כל חידוש שנכנס לתחום השיקום נבדק ביסודיות, ואם הוא נמצא מתאים, אנחנו מוצאים את הדרך לשלב אותו במרכז הרפואי. אנחנו לא שוקטים על השמרים ומוסיפים טכנולוגיות חדשות שמצד אחד יתרמו למטופלים ומצד שני יקלו על עבודתם השוטפת של המטפלים".

ליצירת קשר: 08-859-5222 | www.hospitals.clalit.co.il

בשיתוף בי"ח הרצפלד