תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המדריך השלם לתמ"א 38 - כל מה שצריך לדעת בדרך לפרויקט איכותי ומוצלח

מדריך תמ"א 38 – הטיפים שיעזרו לכם לצלוח בקלות את כל הדרך לשדרוג הבניין והדירות שלכם. כך תעשו את זה נכון, איכותי ובלי טעויות.

בבסיסה, תמ"א 38 היא תכנית שנועדה לאפשר לדיירים בבניינים ישנים שנבנו לפני שנת 1980, לחזק ולמגן את המבנים מפני רעידות אדמה. היות ולדיירים רבים אין יכולת כלכלית להשתתף במיגון הבניינים, מעודדת תמ"א 38 יזמים וקבלנים לבצע פרויקטים כאלה על חשבונם, בתמורה לקבלת זכויות בניה באותם בניינים, כמו בנייה של קומות חדשות ומכירת הדירות בהן. מבחינת הדיירים המוטיבציה לפרויקט כזה היא לא רק חיזוק המבנים והגנתם מפני רעידות אדמה אלא גם שיפוץ כללי בבניין ובדירות שמאפשרת התכנית כמו שיפור חזות הבניין, התקנת מעלית ובנייה של ממ"ד ומרפסות בדירות הקיימות.

למרות הרעיון הפשוט מאחורי תמ"א 38 מדובר בפרויקט מורכב הדורש תכנון נכון והקפדה על פרטים רבים תוך הימנעות מטעויות שעלולות לעכב את הפרויקט ואף לפגוע בהצלחתו. להלן מספר טיפים לביצוע איכותי וטוב של פרויקט תמ"א 38 :

דאגו לשגרת חיים בבניין גם בזמן העבודות

2

בשונה מתכנית פינוי בינוי, תמ"א 38 מבוצעת בבניין מאוכלס במקביל לשגרת החיים השוטפת של הדיירים בו. לכן חשוב שבמהלך כל תקופת העבודות הדיירים יוכלו לנהל את שגרת יומם בצורה סבירה. קבעו עם היזם תכנית ברורה איך יתבצעו העבודות ומתי על מנת למזער את הפגיעה בשגרה היומיומית של הדיירים.

תמורה לדיירים - מה כן ומה לא

התמורה לדיירים תלויה בכדאיות הכלכלית ליזם המשתנה מאזור לאזור ומבניין לבניין. חשוב להבין את הנושא היות ובקשות מוגזמות של דיירים יקשו על מציאת יזם איכותי ויגרמו לבזבוז זמן יקר. מעבר לחיזוק הבניין מפני רעידות אדמה שהוא הבסיס, מקובל שיזם יבצע גם שיפוץ כללי לחזות הבניין, התקנת מעלית, בניית חנייה, מחסן והרחבות מסוימות בדירות כמו ממ"ד ומרפסת.

קבעו מפרט מוסכם לעבודות נוספות

דוד רפאל

בדרך כלל, בנוסף לתמורות המוסכמות שמקבלים הדיירים, יכולים הם לבקש מהקבלן לבצע אצלם עבודות שונות על פי מפרט מוסכם מראש. חשוב שהמפרט יהיה ברור ומפורט מראש עוד בשלבי ההיקשרות עם היזם.

בדקו מה ניתן להוסיף בבניין

פעמים רבות יש פער גדול בין מה שהדיירים רוצים וחולמים עליו למה שניתן לבצע טכנית. חבל לבנות מגדלים באוויר ולבסוף לגלות שהיזם גם אם רוצה, לא יכול לממש אותם.

דאגו לביטוח לעבודות הבניה

לדיירים שגרים בבניין יש אחריות לפגיעות ונזקים שעלולים להיגרם במהלך הבנייה. לכן חשוב לעשות ביטוח לעבודות הבנייה שיכלול ביטוח צד ג'. בדרך כלל, היזם או הקבלן ייקחו עליהם את עלויות הביטוח. 

לקבלת פרטים נוספים אודות פרויקטים תמ"א 38 לחצו כאן>>>

סכמו על לוחות זמנים ברורים

במהלך פרויקט תמ"א 38 חווים הדיירים תקופה לא נוחה של עבודות בסביבת המגורים שלהם, לכן ישנה חשיבות גדולה לדאוג שפרויקט כזה יבוצע בצורה יעילה וזריזה בלוח זמנים מוגדר מבלי שדברים יגררו שוב ושוב. סכמו עם היזם על לוחות זמנים ברורים לביצוע הפרויקט על כל שלביו כולל התייחסות לעיכובים אפשריים ביחס למה שתוכנן. חשוב לקחת בחשבון ולכלול בלוח הזמנים את כל הגורמים המעורבים בפרויקט כמו חברת חשמל, תאגיד מים ועוד.

ערבויות ובטחונות

למרות האמון ביזם, חשוב להיערך מראש גם למקרים בהם הוא לא יוכל להשלים את הפרויקט, כך שלא תישארו תלויים באוויר כשמסביב הכל תקוע. לכן חשוב לבקש מהיזם שיספק לכם ביטחונות וערבויות מתאימות לגודל הפרויקט ולתקופת הביצוע שלו. חשוב להבטיח שגם במקרים קיצוניים כמו פשיטת רגל של הקבלן, יהיה ניתן בקלות להחליף אותו ולהמשיך בפרויקט מבלי עיכוב משמעותי. הביטחונות אמורים להגן על הדיירים במהלך כל תקופת הבנייה ממקרים של ליקויים שיצוצו.

היעזרו בגורמים מקצועיים

חשוב להיעזר בחוות דעת חיצוניות של גורמים מקצועיים כדי לבחון את תכנית היזם לפרטיה. כמו כן חשוב למצוא עורך דין אמין שידאג מול היזם והגורמים השונים למלוא הזכויות של הדיירים.

הוצאות נלוות

נהוג שהיזם לוקח על עצמו ומשלם את ההוצאות הנלוות לפרויקט גם כאלו שלא קשורות אליו כמו תשלום לעורך דין ותשלום לגורמים מקצועיים מייעצים.

מנו נציגות דיירים

כדאי שהדיירים ימנו לעצמם נציגות דיירים שתאפשר לייעל את התהליך מול היזם ולמנוע טעויות ובעיות. נציגות כזו תאפשר לנהל משא ומתן עם שורה רחבה של יזמים שיהיו מועמדים לביצוע הפרויקט – דבר שללא נציגות דיירים, הוא בלתי אפשרי.

מצאו יזם מבוסס ועם ניסיון

למרות שאפשר למצוא קבלן מורשה מן המניין לבצע פרויקט של תמ"א 38 הדבר לא מומלץ. רצוי לקחת קבלן או יזם מבוסס עם ניסיון וסטנדרטים גבוהים שיוכל גם לסיים מה שיתחיל ולא להיקלע באמצע לקשיים. בנוסף, קבלן איכותי יאפשר לכם למנף את תמ"א 38 לצורך ביצוע שיפוצים נוספים בבניין כמו גם הרחבות בדירות הדיירים. לכן חשוב לברר את איתנותו הפיננסית של היזם או הקבלן וללמוד על פרויקטים קודמים שלו איך התבצעו ומה חושבים הלקוחות.

לקבלת פרטים נוספים אודות פרויקטים תמ"א 38 לחצו כאן>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#