השכונה הירוקה בעולם

בפרויקט המדובר ביותר כיום, וויספר ואלי (Whisper Valley) שבאוסטין, טקסס, החלו הדיירים לאכלס את הבתים המייצגים את העתיד של ענף הבנייה למגורים בארה"ב: בתים אשר מייצרים את כל כמות האנרגיה שהם צורכים ללא חיוב, שסביבם נבנית קהילה מגובשת בעלת מודעות לשמירה על כדור הארץ.

נתי שוב
תוכן מקודם
נתי שוב
תוכן מקודם

בדצמבר האחרון אוכלסו הבתים הראשונים בפרויקט וויספר ואלי, השוכן מזרחית למרכז אוסטין, טקסס. הדיירים, ביניהם רווקים, בעלי משפחות צעירות ופנסיונרים, קיבלו עם כניסתם לבית סלסלת ירקות אורגנית טרייה. הירקות צמחו בערוגות מרחק הליכה קצר מבתיהם, ובהיותם נקיים מחומרי ריסוס, כל מה שנדרש מהדיירים החדשים הוא לשלוף קרש וסכין חיתוך מאחד הארגזים שעדין לא נפרקו ולהכין סלט עסיסי.

לא רק ירקות צפויים לצמוח באדמה של וויספר ואלי. עם 7,500 הבתים שצפויים להיבנות בעשור הקרוב, יצמח גם חזון חדש לענף הבנייה למגורים בארה"ב, שיגדיר מהו מפרט ידידותי לסביבה שדיירים יכולים לשאוף אליו. בוויספר ואלי מציגים את המילה האחרונה בתחום: כל הבתים שייבנו יהיו 'מאופסי אנרגיה' כלומר ייצרו בעצמם את כל כמות האנרגיה הדרושה לדייריהם. כדי לעשות זאת מבלי להעלות את מחיר הבית, יש לשלב את המערכות עוד בשלב התכנון:  הבתים יחוברו למערכת גיאותרמית מרכזית מתוצרת חברת בוש שתאזן את הטמפרטורה בחלל הבית, תקרר ותחמם בהתאם לצורך ותייתר שימוש במערכות בזבזניות, רועשות ומזהמות כמו מזגנים. התאורה, כמו גם החימום והקירור בבתים, ינוהלו בעזרת תרמוסטטים של חברת NEST, המתמחה בטכנולוגיית בתים חכמים, והחיישנים יתריעו על דליפות גז בישול או התפשטות עשן. כך יחסכו הדיירים 65 אחוזים מהוצאות האנרגיה הביתיות. על הגגות יותקנו מערכות פאנלים סולארית, המייצרות 35 אחוזים מתצרוכת החשמל הממוצעת של בית באזור זה, וישלימו את איפוס המשוואה האנרגטית.

גם מחוץ לבתים ממשיכה התפיסה הירוקה. בשטחים הפתוחים מאפשרים שבילי אופניים להגיע למרכז אוסטין ברכיבה כמעט כל השנה, והם יורידו רכבים מהכביש. חלק גדול מהדיירים יעבדו מהבית- בהתאם לשינויים שעובר שוק העבודה וכדי לשרת את המגמה הזו,הבתים מחוברים בסיב לאינטרנט מהיר של גוגל במהירות הורדה והעלאה של 1 ג׳יגה, דבר המשפר את יכולת הדיירים לעבוד מהבית וכך לחסוך בדלק. וויספר ואלי היא גם הנקודה היחידה באזור בה מותקנות נקודות טעינה לרכבי טסלה החשמליים. לצד מחשבה על חיים ירוקים, ייבנו בשכונה כל המתקנים הדרושים לקהילה משגשגת: שני בתי ספר, מתקני ספורט, מרכז מסחרי, מסעדות  ועוד.

קארה ווינשטיין, מנהלת הקהילה של וויספר ואלי מטעם Taurus, החברה היזמית של הפרוייקט ומשותפיה האסטרטגיים של פרופימקס הישראלית השותפה במיזם זה, עוקבת ממשרדה אחר עבודת צוותי הבנייה של הבתים החדשים ונמצאת בקשר עם חברות הבנייה, היזמים והמשקיעים. היא אחראית לוודא שכל השירותים פועלים כסדרם וכי התושבים החדשים, שמספרם צפוי לגדול במהירות עם אכלוס בתים נוספים, מתמצאים בתפעול הטכנולוגיה החדשנית בבתים. היא מספרת על תחושת הראשוניות והשליחות שמלווה את אכלוס השכונה: "אנחנו יודעים בוודאות, גם מסקרים שערכנו, כי הסיבה העיקרית שגרמה לדיירים לבוא לגור כאן היא הרצון לחיות בקהילה ירוקה. הסיבה השנייה היא שהם רוצים לחיות עם אנשים שיש להם את אותם הערכים, קרי אחריות כלפי הסביבה ורצון לצמצם את טביעת הרגל הפחמנית. כמובן שיתרונות נוספים מקלים על הבחירה בשכונה כמו הנגישות המעולה לאוסטין, שירותי הקהילה, בתי הספר ועוד״.

ווינשטיין, העוסקת בנדל"ן כל חייה המקצועיים, הגיעה לתפקידה במקרה: ״עבדתי בנדל״ן ב- 15 השנים האחרונות, בעיקר עבור חברות בנייה. לא רציתי להמשיך ולעבוד איתם כי ראיתי את הנזק הסביבתי שנגרם כתוצאה מהעדר מחשבה ירוקה. במקור הגעתי לוויספר ואלי כדי למכור בתים כיוון שהאמנתי בפרויקט. השיחות שניהלתי עם היזמים הפכו עם הזמן לראיונות, והראיונות הפכו להצעת העבודה הנוכחית".

המשבר שהוליד את וויספר ואלי

את וויספר ואלי יזמה חברת ההשקעות האמריקאית טאורוס (Taurus Investment Holdings). "הקשר הישראלי" הוא השותפות של 15 שנים עם פרופימקס. טאורוס ופרופימקס השקיעו יחד מאז תחילת השותפות, במעל ל-70 פרויקטים משותפים בארה"ב, קנדה וגרמניה. טאורוס רכשה את הקרקע שמשתרעת על שטח של 8.5 מיליון מ"ר לפני פרוץ המשבר הפיננסי העולמי ב-2008 והמתינה לאישורי הבנייה לתוכנית הענק מצד מועצת העיר אוסטין. המשבר הפיננסי גרם לדחיות ושינויים בתוכניות המקוריות על מנת להציל את כספי המשקיעים. בשנים הללו החלו לנשוב בארה"ב רוחות חדשות של מודעות לחשיבות הבנייה הירוקה שנתנו רוח גבית לפרויקט. רוכשי בתים החלו דורשים בתים ידידותיים לסביבה,  ורשויות מקומיות החלו להטמיע ברישיונות הבנייה שהעניקו ליזמים דרישה לבנייה שמצמצת פליטת פחמן דו חמצני בין השאר על ידי יצירת בתים מאופסים אנרגטית. כל אלו ייצגו את הרוח של וויספר ואלי, שתוכנן כך שיעמוד ברגולציה המחמירה ביותר ויהפוך לפרויקט פורץ דרך מסוגו שיסמן את הדרך לתעשייה שלמה.  

חלק מהאתגר היה לא רק לבנות בתים מאופסים אנרגטית אלא גם למכור אותם במחיר בר השגה כך שגם בני מעמד הביניים יוכלו להתגורר בו. השיטה שנבחרה הייתה תכנון מרכזי, תוך ניצול כוח הקנייה של הפרויקט לשילוב אלמנטים ירוקים בהיקף ענק: כך למשל תוכננה המערכת הגיאותרמית כמערכת מרכזית לכלל הבתים, במקום התקנה של מערכת פרטנית לכל בית ובית, דבר שאומנם האריך את משך הכנת התשתית אולם במקביל חסך כסף רב. גם יצרנים כמו Nest יכלו להציע מחיר אטרקטיבי בזכות כוח הרכישה הגדול של היזמים. בזכות צעדים אלו, מחיר התחלתי ממוצע לבית מאופס אנרגטית עומד על כ-210 אלף דולר, לעומת מחיר כפול ויותר מכך לבתים בשכונות הנמצאות במרחק דומה ממרכז אוסטין. אומנם יש גם בתים גדולים ויקרים במחיר התחלתי של מעל 400 אלף דולר, אולם התפיסה החברתית מתבטאת גם בכך שליזמים מחויבות עקרונית כלפי אוסטין שלפחות עשרה אחוזים מהדירות תהיינה זמינות למרוויחי השכר החציוני בעיר. עם זאת, מחירי הבתים בשוק החופשי בהחלט עשויים לטפס עם התקדמות הבניה: באתר neighborhoods, המפרסם מודעות למכירת בתים, מוצע בית פרטי בן 3 חדרי שינה בשטח של 1,624 רגל מרובע ב 285 אלף דולר.  

חלק מהפוטנציאל של השכונה נובע מהעדר עתודות קרקע גדולות אחרות הסמוכות למזרח אוסטין המבוקשת. ווינשטיין מאמינה כי הקהילה שייצרו התושבים תהפוך לכוח המשיכה העיקרי: "לאירוע הפתיחה שחל בחג המולד הוזמנו אורחים רבים מבין השותפים שלנו במיזם, אבל האחרונים לעזוב את המסיבה היו הדיירים", היא אומרת.

מבקרים בשכונה יכולים להבחין בצוותי עבודה שמקימים בתים חדשים בזה אחר זה. נדרשים שישה חודשים להשלמת בית בודד, שנבנה על שלד עץ ונהנה מקירות בעלי בידוד משופר החיוני להשגת חיסכון אנרגטי. עד כה נמכרו כמה עשרות בתים מתוך השלב הראשון שכולל 357 בתים פרטיים. ווינשטיין מספרת כי הרוכשים הטריים, בעלי רקע, מצב משפחתי ומשלח יד מגוונים, מגיעים בימי ראשון עם חברים ובני משפחה ומראים להם את השכונה: "זו השקעה בטכנולוגיה שיכולה לשנות את הדרך שבה בונים בתים בארה"ב כך שיעשו טוב גם לכדור הארץ. אנחנו מאמינים שבעתיד כל הבתים ייבנו כבתים מאופסים אנרגטית, ועדיין הם יהיו מיזמים רווחיים", היא אומרת.