נתן שוב
תוכן מקודם

לפני שנה, כאשר עזב שגיא כהן תפקיד בכיר בחברת ייעוץ והחל להקים עם שותפו את הסטארט-אפ שלו, הוא לא בזבז זמן על חיפוש משרד מתאים וניהול משא ומתן מייגע עם בעל הנכס. הוא גם לא ערך השוואה בין ספקי אינטרנט מהיר ואפילו לא טרח לקפוץ לסופרמרקט כדי לקנות קומקום וכמה כוסות קפה. השניים פשוט לקחו את הלפטופים שלהם, נכנסו למתחם של מיינדספייס ברחוב אחד העם בתל אביב ותוך שעה כבר החלו לעבוד במרץ בשולחן באזור המשותף. כיום, לאחר שהחברה התבססה מעט ונוסף לה שותף שלישי, פיתחה מוצר ועומדת בפני גיוס משקיעים, הוא מודה כי חלק מהצלחתם הראשונית נובעת מבחירת המקום: "חד וחלק. בלי המרחב המשותף הזה לא היינו מגיעים לאן שהגענו. הסביבה התוססת והמפרה, הקלות שבה יכולנו להגדיל את השטח שעמד לרשותנו, השימוש בחדרי הישיבות בפגישות וכל היצע השירותים שמסביב, היו בבסיס היכולת של המיזם להתקדם במהירות", הוא אומר.

מיינדספייס תל אביב
משרדי מיינדספייס תל אביב, אחד העם

על אף שפרילנסרים וחברות יחיד זקוקים למרחב עבודה,שכירות של משרד סטנדרטי, ברוב המקרים,אינה כדאית עבורם בעוד שעבודה משולחן המטבח בבית מבודדת מדי. גם בתי קפה צפופים והומים ואין להם את הציוד המשרדי הדרוש. בנתונים אלו, מרחבי עבודה משותפים מהווים פתרון מושלם לסוג מסוים של עבודה ועובדים. מגוון השירותים המוצעים במרחבי עבודה משותפים מתאים בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים ולסטארט-אפים, שזקוקים לשירותים אלו אך חוששים להתחייב לשטח משרד קבוע.

מרחבי עבודה משותפים הם מוצר חדש למדי בהיסטוריה של עולם הנדל"ן המסחרי, אבל צבר כבר וותק מסוים. תחילתו של הטרנד לפני למעלה מעשור: שיתוף ראשון במקום עבודה החל בשנת 1995 בעיר ניו-יורק ב-1995, כאשר חברת 42 West 24 השכירה עמדות עבודה בחוזים לטווח קצר. כעבור עשור הוצע בסן-פרנסיסקו מרחב העבודה המשותף הראשון ובאותה שנה,ובלי כל קשר, נפתחו בלונדון ובברלין מרחבים דומים. עד 2017 קמו כ-13,800 מרחבי עבודה משותפים נוספים ואם יימשך קצב הגידול הנוכחי,צפוי מספר מרחבי העבודה המשותפים להגיע עד סוף 2018 לשיא של  37,000  ברחבי העולם. על פי JLL Research, מאז אמצע 2014, חברות המציעות מרחבי עבודה משותפים השכירו למעלה מ-344,000 מ"ר בחוזי שכירות של 1,860 מ"ר ומעלה, מה שמביא את היקף התעשייה הזו ליותר מ-2.5 מיליון מ"ר.

דור ה-Y רוצה להשתייך

לתאוצה הדרמטית בהתפתחות מרחבי עבודה משותפים מניעים רבים. עיור (אורבניזציה) הוא אחד מהם: ההגירה של אוכלוסיות בכל העולם מאזורים כפריים ופרברים אל מרכזי הערים, השפיעה על הביקוש  לשירותים עירוניים. נוכח התפרקות הקהילות הטבעיות רבים מהמהגרים חשים בדידות ומחפשים אחר דרכים ליצור קשרים חדשים. בנוסף, תושבי הערים התרגלו לרעיון של מודלים שיתופיים משום ששירותים מסוימים קרסו תחת לחץ הביקוש. ככל שרעיונות כגון שיתוף מכוניות (car sharing) נעשו מקובלים יותר בקרב האוכלוסייה, גם הרעיון של מרחבי עבודה משותפים צבר פופולאריות.

אנשים עובדים
עובדיםצילום: Dreamstime.com

טרנדים טכנולוגיים הם גורם נוסף המשפיע על התפתחות מרחבים אלו: חידושים טכנולוגיים מאפשרים לנהל את העבודה גם מחוץ למשרדים הסטנדרטיים, הודות לכך שניתן לשמור מידע בשירותי ענן וליהנות מנגישות למידע מכל מקום בעולם. פגישות מרחוק, הזמנות מקוונות ועוזרים וירטואליים מאפשרים לעבודה להתבצע מכל מקום.

העובדה כי יש עובדים שאינם רואים הישארות במקום עבודה אחד בכל חייהם כאופציה, תורמת לכך אף היא:  בני דור המילניום מתרחקים מהמודל של מקום עבודה יציב באחת מהחברות הגדולות לכל שנות התעסוקה שלהם כמעט כאמונה דתית, מתוך רצונם להתקדם לתפקידים  על ידי החלפה תכופה של מקומות עבודה. כ-35% מכוח העבודה בארה"ב עובדים כפרילנסרים או עצמאיים, מספר הצפוי לעלות ל-50% עד שנת 2020.

המרחבים המשותפים התפתחו כמענה ישיר לצורך קיים ודחוף, ועונים היטב לצרכים של סוג השוכרים החדש.  כך למשל, כתובת במרכז העיר היא יתרון משמעותי בשוק העסקי, אך מיזמים צעירים אינם יכולים לעמוד בעלות הגבוהה הנדרשת ממיקום כזה. בנוסף, מקומות מסחריים פופולאריים שבהם אין התרחבות טבעית נוספת, כגון מנהטן או לונדון, לעיתים קרובות אינם יכולים לספק את השטח הדרוש ליזמים חדשים. שכירות של חברות במרחב עבודה משותף במיקום מרכזי מביאה עמה את כל היתרונות של עבודה במרכז התעשייה, כמו גם התהדרות בכתובת במקום מרכזי ויוקרתי.

השירותים שמציעים המרחבים המשותפים כחלק מהתשלום, מהווים חיסכון משמעותי במיוחד עבור שוכרים שנמצאים בתחילת דרכם העסקית. שירותים אלו כוללים אינטרנט במהירות גבוהה, שירותי הדפסה, סריקה ופקס, ואפילו תה וקפה יכולים להוות הוצאה כבדה גם לחברות קטנות. במרחב עבודה משותף, העלויות בדרך כלל נמוכות יותר באופן כללי בזכות יתרון הגודל. על ידי תשלום מנוי חודשי, חברות יכולות להחליף עלויות משתנות ולא ודאיות בעלויות צפויות וקבועות מראש. זהו הבדל חשוב למיזמים חדשים שמאזנים את התקציב שלהם בקפדנות.

ניהול משרד כשלעצמו גוזל זמן ואנרגיה מהחברה ובמרחב עבודה משותף, מטלות אלו מטופלות על ידי ההנהלה במקום על ידי השוכרים, שפועלים בדרך כלל עם מספר עובדים שמספיק בקושי לכסות את צרכיהם הבסיסיים.

גם לגמישות תפקיד רב ערך באטרקטיביות של המתחמים. שנה היא פרק זמן ניכר עבור מיזמים חדשים, וודאי שחתימה על חוזה לשלוש שנים ומעלה קשה עבורם. במרחבי עבודה משותפים חברות יכולות להתרחב ולהתכווץ כפי הנדרש, ולשלם רק עבור המרחב שבו הן עושות שימוש בפועל. מרחבים אלו מאפשרים לחברות להבטיח את עצמן מפני סיכונים הכרוכים בהתרחבות או התכווצות עתידיות.

לכתבה הראשונה בסדרה >>

יתרון נוסף, שקשה יותר לכימות הוא השראה וחדשנות: מרחבי עבודה משותפים מציעים שירותים כגון אירועים חברתיים והרצאות ואפילו מכון כושר ובריכת שחייה במקום. אלו מהם המתוכננים בקפידה,מספקים הזדמנויות רשמיות ולא-רשמיות ליצירת קשרים שמאפשרים להרוויח מהכישורים ומהשירותים שכל אחד מהם מציע, וליצור קשרים בין-תעשייתיים. סטארט-אפים הממוקמים במרחבי עבודה משותפים הם בעלי שיעור הצלחה גבוה יותר, בעיקר הודות לניסיון ולעצות שהם יכולים לקבל מעובדים אחרים במקום.

מחקרים שונים מראים כי רווחה במקום העבודה וחוויות עובדים עשירות, מובילות לפרודוקטיביות רבה יותר ולתחלופת עובדים נמוכה יותר. על ידי שכירות של שטחים במרחב עבודה משותף, סטארט-אפ קטן יכול לספק סביבת עבודה עשירה מבחינה חברתית ומבחינת תנאי ההעסקה שלא נופלת מזו של חברות בינלאומיות גדולות, אך ללא הטרחה הארגונית הכרוכה בכך. כל אלו באים לידי ביטוי בעלייה במוטיבציה ופרודוקטיביות. 85% מהעובדים מעידים על עצמם שהם בעלי מוטיבציה רבה יותר מאז שעברו למרחבי עבודה משותפים.

נוכח נאמנות נמוכה של עובדים,עסקים עומדים בפני האתגר של משיכה ושימור של כישרונות. חברות הפועלות במרחבי עבודה משותפים גילו כי המרחבים המשותפים הופכות אותן לאטרקטיביות יותר ומקלות על ניהול המשאב האנושי.

איך מעצבים סביבה מנצחת?

לשוני הניכר בין מרחבי עבודה משותפים שונים אחראים מספר גורמים. כך למשל, התגלה כי היחס בין אזורי שימוש שונים - מה שנקרא בידי מעצבים  המרחב הפרטי או המשותף  – משפיע על האווירה במרחב ועל אופי העובדים שבוחרים להשתמש בו ומעצב את הצלחתו. בנוסף, מרחבי עבודה משותפים מאכלסים מגוון רחב של שוכרים וחלקם בוחרים ברב-גוניות כדי להבטיח שילוב של פרילנסרים וסטארט-אפים, עסקים קטנים וצעירים ועסקים בוגרים יותר, בעוד שאתרים אחרים עשויים להתמקד בפלח מסוים, ולקבל למשל רק סטארט-אפים. המגזרים המיוצגים אף הם משתנים, בין אלו המתמקדים במגזר יחיד לבין אלו המטפחים מגוון של תעשיות כדי לספק סביבה עשירה יותר ולעודד השראה בין מגזרית.

הקהילה היא מילת ה"באז" לאתרי עבודה משותפים, אך גם היא משתנה בין אתר אחד למשנהו. מרחבי עבודה משותפים בעלי קהילה יציבה, כוללים מנהל קהילה שנמצא במקום כדי לסייע ביצירת קשרים בין החברים המחפשים תמיכה, שיתוף פעולה או חלוקת שירותים מקצועיים ומעודד אותם לשתף את פרטיהם באמצעות מסד נתונים משותף. מרחבים אחרים שבהם התחלופה גבוהה מסתפקים בשירותים בסיסיים יותר.

מיקום מרחב העבודה המשותף משפיע רבות על האופי הכולל של המרחב, החל מהגיל הממוצע של החברים ועד למוסר העבודה. מרחבי עבודה משותפים באזורים עסקיים או פיננסיים שמרניים נוטים להיות רשמיים יותר מאלו הממוקמים באזורי תעשייה שעברו את המהפך. גם הבניין עצמו משפיע על אתר העבודה המשותף; משרד הממוקם במפעל שעבר ייעוד מחדש יהיה בעל אווירה שונה ממשרד הממוקם בקומה אחת של בניין משרדים סטנדרטי. כמובן שלעיצוב תפקיד חשוב בהשפעה על תדמית ואופי המרחב: ריצוף, אומנות קיר ואפשרויות ישיבה מגוונות מקנים אופי מיוחד. אפילו פרטים קטנים כגון בידוד אקוסטי, שקעים חשמליים ונקודות הטענה עשויים לקבוע אם אתר העבודה יזכה להצלחה או לכישלון.

מודלים שונים ברחבי העולם

מרחבי עבודה משותפים פועלים על פי מודלים עסקיים שונים. רבים מהם מציעים אפשרויות חברות חודשיות או שנתיות, עם תעריפים שונים כתלות בגודל ובסוג המרחב הנדרש ובכמות המתקנים הנוספים הנכללים. כך למשל ניתן לשכור שטח ללא שולחן עבודה, כך שהחברים יכולים להשתמש במקום לפיתוח קשרים עסקיים. חלק ממרחבי  העבודה המשותפים מתמחרים את השכירות על פי יום או אפילו על פי שעה, ואלו שבדרך כלל לא עושים זאת מציעים אפשרות כניסה יומית לאורחים. אתרי עבודה משותפים ללא כוונת רווח או כאלו הממומנים על ידי ספונסרים, מתבססים לעיתים על שותפות, כאשר חברים יכולים לעבוד בחינם בתמורה להתחייבות להעניק חזרה לקהילה במרחב המשותף. חלק ממרחבי העבודה המשותפים שכוללים סניפים שונים, מתירים חברות גמישה המאפשרת שימוש בכל אחד מהסניפים שלהם.

בשוק העולמי פועלות מספר חברות שצומחות במהירות. אחת מהן היא מיינדספייס הישראלית (Mindspace) אשר פתחה את מרחב העבודה הראשון שלה בתל אביב בשדרות רוטשילד בשנת 2014. החברה מנהלת רשת בינלאומית של מרחבי עבודה משותפים מעוצבים היטב, במיקומים אקסקלוסיביים. מרחבי העבודה המשותפים כוללים משרדים פרטיים לצוותים בגדלים שונים, עמדות עבודה בחלל משותף כמו גם חדרי ישיבות מאובזרים במיטב הטכנולוגיה, טרקלינים ופינות ישיבה נוחות המתאימים לכל סוג של שיחה ופגישה, מטבחים המציעים את כל סוגי הקפה והחלב (ואפילו אוכל לחיות המחמד של החברים) ובנוסף - חדר כושר ומקלחות העומדים לרשות החברים. המתחמים של מיינדספייס פתוחים ונגישים 24/7, כך שהחברים יוכלו לעבוד מתי שנוח שלהם – אפילו באמצע הלילה. נכון להיום, ניתן למצוא אתרים של מיינדספייס בישראל בתל-אביב ובהרצליה, ובעולם בגרמניה - ברלין, מינכן והמבורג,בלונדון, אנגליה, ובוורשה, פולין. מיינדספייס היא חברה מובילה הודות למספר הגדול של המתחמים שלה (כ-13 ברחבי העולם נכון למועד כתיבת שורות אלו) ולשטחם הרב (כ-38,000 מ"ר), והודות לחוזקת הקהילות הנוצרות במיינדספייס – בין חברות גדולות שמיקמו צוותי חדשנות במתחמים – דוגמת בנק ברקלייס, סמסונג, SAP, וולקסוואגן, סטארט-אפ ניישן סנטרל, ועוד - לבין מגוון רחב של חברות סטארט-אפ בשלבים שונים, חברות קטנות ובינוניות מתחומים מגוונים, וכןיזמים, פרילנסרים ומעצבים. השילוב בין חברות גדולות לקטנות ואווירת הקהילה החזקה, גרמו לכך שלמעלה מ-50% מהחברות במתחמים דווחו על קשרים עסקיים שנוצרו עם חברות אחרות במיינדספייס. מיינדספייס מציעה לחבריה שירות אישי, תמיכת IT ואבטחת מידע, מגוון של אירועים אקסקלוסיביים, פעילויות ספורט ולייפסטייל, הנחות אטרקטיביות בשירותי ענן ובתי עסק מקומיים ופעילויות חברתיות מהנות– דוגמת Happy Hour שבועי, מסיבות, ועוד.

ריג'ס ( Regus) שמרכזה בלוקסמבורג, מציעה מרחבי עבודה משותפים במגוון מודלים החל משנת 1989. לאחר שכמעט קרסה ב-2003, החברה נבנתה מחדש וכעת היא מתופעלת על ידי IWG ובעלת קרוב ל-3,000 סניפים ב-100 מדינות, המציעים מרחב משרדי, משרדים וירטואליים, מקומות בשולחן לעבודה משותפת וחדרי ישיבות ברחבי העולם. נוסעים עסקיים יכולים לרכוש חברות גמישה המעניקה גישה לכל אחד ממרחבי העבודה המשותפים של ריג'ס ברחבי העולם. שטח המשרד והשולחן שלהם ניתן להשכרה על בסיס יומי, חודשי או שנתי, וחדרי הישיבות ניתנים להשכרה לפי שעה או יום. ריג'ס מתגאה באתרי עבודה מעוררי השראה ומתקדמים, המספקים פתרונות משרד גמישים.

ווי-וורק (WeWork) שנוסד במידטאון ניו-יורק  בשנת 2010 היא החברה הגדולה בתחומה. ווי-וורק מציעה פתרונות משרד גמישים, שולחנות במרחב פתוח וחדרי ישיבות ביותר מ-150 אתרים ב-16 מדינות. השוכרים יכולים לשכור עמדת עבודה או משרד על פי הסדר חודשי או ארוך יותר בהתאם לצרכי המקום והזמן שלהם, בעוד שחדרי ישיבות ניתן לשמור מראש על פי שיטת תשלום באשראי. לצד מתקנים משרדיים, ווי-וורק מציעה ביטוח בריאות, פעילויות מהנות, אירועים חברתיים והזדמנויות ליצירת קשרים עסקיים כחלק מהחזון ליצור קהילות עבודה פיזיות ווירטואליות.

מרכזה של נקסט ספייס (NextSpace) ממוקם בסנטה-קרוז, קליפורניה, שם פתחה את מרחב העבודה המשותף הראשון שלה בשנת 2008. כיום קיימים 7 סניפים של נקסט ספייס ברחבי קליפורניה ואחד בשיקגו, עם תוכניות להמשך ההתרחבות. נקסט ספייס מציעה מודל של חברות וירטואלית המקנה גישה לחדרי ישיבות ואירועים, כניסות יומיות וחברות חודשית במשרדים וירטואליים, שולחנות משותפים וייעודיים ומשרדים פרטיים. חברי נקסט ספייס נהנים גם מגישה יומית בלתי מוגבלת לאתרי נקסט ספייס נוספים. השירותים של נקסט ספייס כוללים אירועים יזמיים, הזדמנויות ליצירת קשרים עסקיים ואירועים חברתיים. נקסט ספייס מיצבה את עצמה כיוצרת מרחבי עבודה משותפים נוחים ומקצועיים כאחד, במטרה לגבש קהילת עבודה תוססת.

אימפקט האב (ImpactHub) פתחה את אתר העבודה המשותף הראשון שלה בלונדון בשנת 2005 וכיום מנהלת למעלה מ-80 אתרים ב-45 ערים ברחבי העולם. הערך המוסף של אימפקט האב הוא החזון של יצירת קהילה תוססת בעלת יצירתיות והפריה הדדית, המייצרת סביבת עבודה מעוררת השראה. החברה מציעה משרדים פרטיים ושטח שולחן משותף וייעודי, ומשווקת את עצמה כחממה של רעיונות טובים וכזרז לחדשנות ופרודוקטיביות במקום העבודה. אימפקט האב מספקת גם תכנות תומך כדי לעודד שגשוג של סטארט-אפים ומיזמים צעירים.

לשים לב לאותיות הקטנות

לצד היתרונות של מרחבים אלו, קיימים גם אתגרים. הדין שחל על שכירות מרחבי עבודה משותפים עדיין מתפתח במטרה לעמוד בצרכים של שוק חדש זה. היבטים משפטיים כגון שכירות משנה ומגבלות על שימושים עסקיים עלולים לעכב הקמת מרחבי עבודה משותפים מוצלחים. נושאים משפטיים שעלולים לעלות בעת השכרת מרחבי עבודה משותפים, כוללים זכויות בשטח, הקצאת תחומי אחריות על עלויות בלתי צפויות ונושאי חבות. בעלי הנכסים נוטים להשתמש ברישיונות או בהסכמי חברות לעובדים המשתמשים במרחבי העבודה המשותפים שלהם, אך דבר זה לעתים קרובות מדלל את השליטה שבעל הנכס נהנה ממנה ביחס לאוכלוסיית השוכרים שלו. יחד עם זאת, בעל נכס שישתמש בהסדרי שכירות כדי להשיג שליטה נוקשה מדי על השוכרים שלו, עלול להיווכח בכישלון מרחבי העבודה המשותפים שלו.

מיינדספייס רוטשילד
משרדי מיינדספייס תל אביב, רוטשילד

אתגר אחר הוא שסביבת עבודה משותפת יכולה להיות תוססת, אך גם רועשת ומסיחה את הדעת. לעיתים נוצרים יותר מדי קשרים שמקשים על המיקוד בעבודה. עובדים רבים מתנהלים טוב יותר במשרדים סגורים בתוך אתר העבודה המשותף, כך שהם יכולים ליהנות מהאווירה המשותפת, אך גם לסגור את הדלת ולהתמקד בעבודה. זה נכון בעיקר לאלו העושים שימוש רב בשיחות טלפון לפעילותם העסקית, משם שמרחבי עבודה פתוחים נוטים להיות רועשים מדי לשיחות עבודה.

פרטיות, סודיות ואבטחה יכולות גם להוות קושי מסויים. השמירה על פרטיות בשולחן במרחב עבודה פתוח וצפוף עלולה להיות קשה. ביצוע שיחות טלפון במרחבים משותפים כוללת סכנה של הדלפת סודות מסחריים או פגיעה לא מכוונת בפרטיות של הלקוח. שולחנות בעלי WiFi משותף ושולחנות ציבוריים כוללים סכנה לפגיעת אבטחה פוטנציאלית, על אף שלעיתים נעילת מסך אוטומטית וארונות ננעלים הינם פתרונות מספקים. ניתן להתגבר על קושיים אלה על ידי יצירת משרדים סגורים באותם מרחבי עבודה משותפים ועל יד כך לאפשר לשוכרים ליהנות מכל העולמות.

יתכן שחלק מהמגזרים פשוט אינם מתאימים לעבודה במרחבים משותפים, כגון עורכי דין או יועצים פיננסיים שצריכים להיות זהירים במיוחד בכל הנוגע לניהול סודיות הלקוחות. שימור זכויות קניין רוחני הינו אתגר נוסף בסביבות עבודה משותפות, בעיקר בעת עבודה במרחב משותף עם מתחרה ישיר שלהם. חברות רבות התקשו עם אי הנעימות של חלוקת מקום עם מתחרים מאותו התחום.

קושי נוסף הוא מחסור בתרבות חברה. בעת שיתוף מרחב עבודה עם מיזמים רבים אחרים, ייתכן שיהיה קשה ליצור תרבות ארגונית ייחודית לחברה ספציפית. קשה לחגוג הצלחה כאשר חברה בשולחן הסמוך מתמודדת עם תקופה קשה מבחינה עסקית, ואף פעילות גיבוש חברתית עשויה להיות נעימה פחות בסביבה משותפת. בנוסף, על אף שאווירה רגועה ויצירתית היא חלק מהאטרקציות הטמונות במרחב עבודה משותף, היא יכולה להוות חיסרון עבור חברות השואפות להציג אופי רשמי ורציני. ניתן להימנע מכך על ידי התאמה זהירה בין החברה ומרחב העבודה המשותף ובחירה מושכלת של אזורי העבודה בתוך המרחב.

למרות החסרונות המועטים, עוד ועוד מגזרים מגלים את היתרונות הרבים של העבודה במרחבים משותפים. אם הם ימשיכו להשתכלל ולהציע פתרונות ושירותים חדשים, המתאימים כמו כפפה ליד בני דור ה-Y, לא מן הנמנע כי יתפסו בעתיד מקום מרכזי עוד יותר במסגרת היצע המשרדים העולמי.  

משקיעי הנדל"ן מחפשים קהילה תוססת, כתבה ראשונה בסדרה >>

לקבלת "המדריך להשקעות נדל"ן בחו"ל" (מהדורה מודפסת) של פרופימקס,הקלידו כתובתכם>>

לקביעת פגישה אישית לחצו כאן>>