משקיעי הנדל"ן מחפשים קהילה תוססת

מרחבי עבודה משותפים (Co-working Spaces), שהפכו לבחירה המועדפת על יזמים ועובדים עצמאיים רבים, הולכים ומתחבבים גם על בעלי נכסים ומשקיעי נדל"ן שלמדו כיצד להשתמש בהם כדי להשביח את נכסיהם ולהגדיל את אחוזי התפוסה לאורך זמן, כתבה ראשונה בסדרה

נתן שוב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן שוב
תוכן מקודם

אי שם בשנת 2005 בסן-פרנסיסקו נולדה מגמת ה-Co-working Spaces שתהפוך תוך עשור לאחת המגמות החשובות בסקטור המשרדים. כיום, פועלים, על פי הערכות, כ-37,000 מרחבים כאלו בעולם, והביקוש למרחבים אלו ,שנמצא בעלייה מתמדת, הוא חסר תקדים. בין המותגים הבולטים ניתן למנות את WeWork האמריקאית (שהוקמה על-ידי יזם ישראלי), שסניפיה הרבים פרושים על-פני מדינות ארה"ב וברחבי העולם, Mindspace הישראלית שפועלת בישראל ובאירופה ומתעתדת להתרחב בקרוב גם לארה"ב, Regus שמרכזה ממוקם בלוקסמבורג ומפעילה למעלה מ 3,000 מרכזים בעולם, NextSpace שנולדה בסנטה-קרוז, קליפורניה, ImpactHub שפועלת בווינה, אוסטריה ומרחבים נוספים אחרים.

חלל עבודה מעוצב מיינדספפייס

כל אחד ממרחבי העבודה המשותפים הוא בעל אופי מעט שונה: חלקם ממוקדי סטארט-אפים, אחרים פונים לתמהיל של עובדים עצמאיים מתחומים שונים, וחלקם משרתים חברות ענק גלובליות. מרחבי העבודה המשותפים מציעים, לעיתים קרובות, לצד השטח הפיזי, שירותים נלווים כמו אינטרנט מהיר, מטבח משותף ושירותי ניקיון, וגם חווית קהילה תוססת שמטופחת על ידי בעלי הנכס על ידי יצירת הווי ייחודי, אווירה צעירה ואירועים חברתיים שמאפשרים הפרייה הדדית ויצירת קשרי עבודה, ותורמת לאטרקטיביות ולתועלת שמציע מרחב העבודה המשותף.

מרחבי עבודה משותפים מאפשרים לעצמאים, יזמים וחברות לשכור פינות עבודה או משרדים קטנים, בתוך מרחב גדול מאובזר ומעוצב, מבלי להתחייב לתקופה ארוכה ובתנאי תשלום נוחים בהשוואה לחוזי שכירות משרדים מסורתיים.

מרחבי עבודה משותפים חוללו מהפכה לא רק בעולם היזמות ובקרב עובדים עצמאיים, אלא גם השפיעו עמוקות על אופן תפיסת מגזר המשרדים בשוק הנדל"ן המסחרי. בעוד שבהשכרת משרדים ב"שיטה המסורתית" התלות של בעלי המשרדים בשוכריהם גדולה מאוד, שכן מרחפת מעליהם הסכנה שהשוכרים עלולים להיקלע לחדלות פירעון או להחליט לעבור למקום אחר, בהשכרת מרחבי עבודה משותפים נהנה בעל הנכס מגיוון רב וכמות גדולה של שוכרים שונים ממגזרים שונים וכן מחיסכון בעלויות הכרוכות בהשכרת שטחים או משרדים בחוזים ארוכי טווח, שמטבעם הם מורכבים יותר מהתקשרות גמישה יותר ומחייבת פחות, כגון ספיגת ההפסדים בתקופות בהן הנכס עומד ריק, שיפוץ והתאמת הנכס לצרכי השוכר, תשלום שכר טרחה למתווכים ועורכי דין ועוד.

במקביל למרחבים שמוגדרים כמרחבי עבודה משותפים גרידא והמודל התפעולי שלהם מותאם לכך באופן מלא, יסבו בעלי הנכסים לעיתים חלק מהשטחים המסורתיים למרחבי עבודה משותפים, כשטח שתורם לרווחיות ובד בבד מוסיף לאווירה החיובית והיצרנית בנכס וכך הופך את הנכס לאטרקטיבי יותר משטח מסורתי עבור שוכרים פוטנציאליים.

מבט מלמעלה על שולחן עבודה משותף

השפעה משמעותית לא פחות על שוק נכסי הנדל"ן המסחרי נובעת מהעובדה שמרחבי עבודה משותפים הפחיתו את שיעור השטחים הפנויים בשוק זה: בניינים ללא שימוש כגון מפעלים ומחסנים, שבעבר היה קשה לאכלס, הוכיחו עצמם כאידיאליים במתכונתם החדשה כמרחבי עבודה משותפים ובעלי נכסים שזיהו את הפוטנציאל של מרחבי עבודה משותפים, מיהרו להתאים מחדש קומות או בניינים שלמים למטרה זו.

למעשה, חברות שבונות נכסים מסחריים חדשים משלבות כיום מראש שטחים דינמיים שניתנים להתאמה מחדש ומוסיפות מתקנים ושירותים ציבוריים, כגון בתי קפה ומכוני כושר, במטרה למשוך שוכרים לעבודה במרחבי עבודה משותפים. מגמה זו הביאה עסקים צעירים וחדשים לתוך אזורים מסחריים שאליהם לא יכלו להיכנס בעבר בשל חוסר היכולת לשלם עבור שטח משרד יוקרתי.

חלק ממתווכי הנדל"ן עדיין מתקשים להתחבר למגמה המתפתחת של שוק מרחבי העבודה המשותפים, אך מבינים ששוק הנדל"ן המסחרי המסורתי משתנה לנגד עיניהם ומאבד שוכרים פוטנציאליים לטובת השחקן החדש. בעוד שרוב המתווכים המשיכו להיצמד למודל המסורתי של השכרת שטחי משרד על פי מטר רבוע, אלו שזיהו את הפוטנציאל העצום של  מרחבי עבודה משותפים, אימצו את ההזדמנויות הטמונות בכך ואת האפשרות להיות חלק מטרנד חדשני זה. מנהלי מרחבי עבודה משותפים שהראו נכונות לשיתוף פעולה עם המתווכים המקומיים, גילו כי הם יכולים להרוויח מהידע הרב והקשרים של מתווכי הנדל"ן האזוריים ולרתום אותם להיות חלק מהשינוי המתרחש. מתווכים שאינם נרתעים מהשינוי יוכלו לצאת נשכרים משיתוף פעולה עם מרחבי העבודה המשותפים - להפנות עסקים שונים, שהמודל המסורתי לשכירות של שטחי משרד פחות מתאים לצרכיהם, לשכור שטח במרחב עבודה משותף ולשמור על קשרים אלו על מנת לאתר עבורם שטחי משרד סטנדרטיים מתאימים בעתיד, אם אלו יהיו בעתיד מעוניינים לעבור למשרד משלהם.

משרדי מיינדספייס (גרמניה)

המשקיעים מתלהבים

למגמה המתפתחת של מרחבי עבודה משותפים יש השפעה חיובית על בנקים ומוסדות פיננסיים שממנים את בעלי הנכסים, בין היתר משום שמרחבי עבודה משותפים נתפסים כבעלי פוטנציאל לקוחות וביקוש רב יותר מנדל"ן מסורתי, ולכן בעלי עמידות גבוהה יותר בפני השלכות של מיתון אפשרי. הסיבה היא ששטחי משרד או מפעלים בעלי תכלית יחידה, תלויים בהצלחה העסק היחיד השוכן בהם. אם המפעל נכשל או העסק חדל פירעון, לבנק אין דרך להחזיר לעצמו את רוב המימון. לעומת זאת, מרחבי עבודה משותפים אינם תלויים בלקוח או חברה יחידים לשם הצלחתם. בעוד שהבנק יתקשה להשתלט על ניהול מפעל בפירוק, מרחב עבודה משותף ריק קל בהרבה לאכלוס. אם בעת צמיחה, חברות ישקלו אם לשכור שטחי משרדים סטנדרטים או משרדים במרחב עבודה משותף, אז בעת מיתון, מרבית החברות יעדיפו לא לקחת התחייבויות ארוכות טווח ויבחרו במרחבי העבודה.

לקבלת "המדריך להשקעות נדל"ן בחו"ל" (מהדורה מודפסת) של פרופימקס,הקלידו כתובתכם>>

לקביעת פגישה אישית לחצו כאן>>