מה הקפיץ את שווי מעון ראש ממשלת בריטניה?

העלייה בשוויו של הבית בן שלוש הקומות ברחוב דאונינג 10 שהינו כ-6 מיליון פאונד, משקפת את מצב שוק בתי היוקרה במרכז לונדון

נתי שוב
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתי שוב
תוכן מקודם

במשך מאתיים שנה נוהלה האימפריה הבריטית

מבית רחב ידיים בן שלוש קומות ברחוב דאונינג 10 ברובע ווסטמינסטר בלונדון. המעון הרשמי של ראשי ממשלת בריטניה, הצופה אל פארק סנט ג'יימס, הוענק על ידי המלך ג'ורג' השני לראש הממשלה הראשון רוברט וולפול בשנת 1732, ונוצר בזמנו מאיחוד שלושה בתים על ידי סיר ג'ורג' דאונינג שעל שמו נקרא הרחוב כולו. 

האלמנט המזוהה ביותר עם הבית הוא ללא ספק הדלת השחורה המבריקה שמהווה רקע מושלם להצהרות ראש הממשלה (המכונה עד היום הלורד הראשון של האוצר - ותואר זה אף חקוק על דלת המעון), לחיצות ידיים עם אורחים רמי דרג או למצער – התחמקות פנימה בפנים קפואות לאחר הפסד בבחירות. הדיירת הנוכחית במעון היא תרזה מיי, שמונתה ב-2016 עם פרישת דיוויד קמרון, לאחר משאל העם שהחליט בעד פרישה מהאיחוד (ברקזיט). לאחרונה ביקר את מיי ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שנראה ממתין בפתח הדלת מספר שניות עד שנבלע פנימה. השכנים הצמודים נמנים אף הם על בכירי הפוליטיקה הבריטית: שר האוצר (המכונה הלורד השני של האוצר) מתגורר באופן מסורתי בדאונינג 11, ומצליף בית הנבחרים מתגורר בדאונינג 9. אם מיי תנצח בבחירות שהוקדמו ליוני, היא תוכל להמשיך ולהתגורר בבית שנהנה ממיקום מצוין – ממש במרכז הבירה וקרוב לפרלמנט.

הדלת השחורה ברחוב דאוניג

לבית מספר תפקידים: מלבד בית המגורים של ראש הממשלה ומשפחתו הוא משמש כמשרדו, ובאחד מחדריו רחבי הידיים – חדר הקבינט - מתקיימת מדי יום שלישי ישיבת הממשלה.   אחד החדרים המרשימים בבית הוא חדר האוכל, שתקרתו מעוטרת בקשתות והוא מארח סעודות רשמיות.  לאורך השנים ידע הבית לא מעט דרמות: מההפצצות הכבדות של גרמניה במלחמת העולם השנייה (צ'רצ'יל נאלץ לעזוב את הבית פעמים רבות), מתקפת פצצות מרגמה בפברואר 1991 מטעם ארגון הצבא האירי הרפובליקני ופריצת גבר חמוש בסכין לחצר בתקופת טוני בלייר (שהתגורר אז בבית הסמוך, איש לא נפגע).

מחיר בית ממוצע בווסטמינסטר

הינו 4.16 מיליון פאונד, לפי נתונים שאסף אתר הנדל"ן Zoopla (המתבסס על ניתוח עסקאות שבוצעו). בתים גדולים יותר מוצעים למכירה במחיר שנע סביב 6.74 מיליון פאונד. תג המחיר של הבית המפורסם, שכולל אין ספור חדרים וגינה רחבת ידיים (שיש המשווים אותה לאחוזה), הוערך במעל 6 מיליון פאונד.

מחיר הבית מושפע כמובן ממצב הכלכלה ושוק הנדל"ן, שבתורם מושפעים מהנהגתו של ראש הממשלה. לפי ניתוח שביצע  Zoopla  (ודווח באתר הטלגרף), כאשר מרגרט תאצ'ר סיימה את תפקידה בשנת 1990, היה שוויו של הבית 1.8 מיליון פאונד. בתקופת ג'ון מייג'ור שהחליף אותה, כיהן כשבע שנים ונחשב לראש ממשלה לא מזהיר, שווי הבית ירד ל- 1.64 מיליון פאונד בלבד.

בניין דואינג 10

בשנת 1997, נבחר לתפקיד טוני בלייר. הוא מצא את הבית בדאונינג 11 נוח יותר לצרכי משפחתו וילדיו הקטנים, והשאיר את  מספר 10 לגורדון בראון, הלורד השני של האוצר (התואר הבריטי לתפקיד שר האוצר) -  שהיה אז  רווק ונטול ילדים. כהונת בלייר נמשכה עשור, ובתקופה זו עלה שווי הבית פי שתיים וחצה לראשונה את רף 5 מיליון פאונד, בין השאר בשל גאות במחירי הנדל"ן, ירידה בשיעורי האבטלה בממלכה וקצב צמיחה מואץ. בתקופת  גורדון בראון, שכיהן בשיאו של המשבר הכלכלי הגדול ומונה עם פרישת בלייר, ירד שוויו של הבית ל 4.5 מיליון פאונד. דיוויד קמרון, שנבחר בשנת 2010 וכיהן שש שנים, נכנס לתפקידו כאשר שווי הבית עמד על 4.57 מיליון פאונד. בתקופתו נמשך השגשוג של לונדון שחיזקה את מעמדה כמרכז פיננסי בינלאומי המושך משקיעים זרים רבים, דבר שניפח את שוק נדל"ן היוקרה.  כאשר התפטר מתפקידו היה שווי הבית גבוה ב-40 אחוזים,כ- 6.3 מיליון פאונד. 

על פי הערכות, עשרה אחוזים מהנכסים בווסטמינסטר

נמצאים בבעלות קרנות אוף-שור, שמשמשות להסתרת זהותם האמיתית של בעלי הנכסים, או לתרגילי התחמקות ממס של העשירים ביותר. מגמה זו נמצאת בירידה שכן שוק בתי היוקרה של לונדון מתקרר בהדרגה מאז השיא אליו הגיע בשנת 2014, וחווה בשנה החולפת ירידה של 6.1%,על פי דו"ח של חברת סבילס שפורסם במרץ השנה. הירידה במחירם של בתי היוקרה במרכז לונדון הייתה חדה אף יותר והסתכמה ב-13.2%. חלק מ'האשמה' לכך הוטל על הממשלה, שהטילה בדצמבר 2014 מס בולים בגובה 15% על נדל"ן שנרכש על ידי קרנות זרות (מס בולים זהה חל משנת 2012 על רכישת נכסים בידי אנשים פרטיים) ובשנה לאחר מכן העלתה את המס על בעלות על נכס שני ב- 3% (ל-15%). סיבה נוספת היא אי הוודאות שליוותה את ההצבעה על היציאה מהאיחוד, שחרף היחלשות המטבע המקומי, צינן את התלהבות המשקיעים- בדרך כלל בעלי הון מאסיה, אפריקה והמזרח התיכון.  נוכח הירידה ניתן להניח כי שווי הבית ירד מעט ונע סביב 6 מיליון פאונד.  

לקבלת "המדריך להשקעות נדל"ן בחו"ל" (מהדורה מודפסת) של פרופימקס,הקלידו כתובתכם>>

לקביעת פגישה אישית לחצו כאן>>