קלאסיקות נדל"ן ששווה להכיר: הבניין ששמר על מעמדו האייקוני ועל חיבת דייריו

בניין פלטאיירון (Flatiron Building) דמוי המגהץ בשדרה החמישית במנהטן, מושך תשומת לב מאז נבנה בשנת 1902, וייתכן כי בקרוב ישנה את ייעודו ממשרד למלון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבניין האייקוני דמוי 'המגהץ' (Flatiron Building) בשדרה החמישית 175 בניו יורק

בניין פלטאיירון (Flatiron Building)צילום: Dreamstime.com

הוא תחנת חובה בקרב תיירים בניו יורק למעלה ממאה שנים. בסרטון שחור לבן מתחילת המאה ניתן לראות כרכרות נוסעות סביב גורד השחקים המוזר בן 22 הקומות הממוקם בצומת שבין רחוב ברודווי, השדרה החמישית ורחוב 23. הוא זכה לשמו בשל צורתו המשולשת (המזכירה מגהץ בגדים), ולו קודקוד צר מאוד ברוחב של מעט יותר משני מטרים.ההיסטוריה של הבניין החלה כאשר הארי בלק, מנכ"ל חברת פולר (שנקראה על שם מייסדה ג'ורג' פולר, המכונה אבי גורדי השחקים בניו יורק), חברה קבלנית שהתמחתה בהקמת גורדי שחקים, רכש את המגרש תמורת 2 מיליון דולר. לאחר מכן שכר את האדריכל דניאל ברנהם, בוגר אסכולת שיקגו שדגלה בבנייה מודרנית שכללה שימוש רב בפלדה תוך צמצום הקישוטיות שאפיינה בניינים באותה העת - לתכנן גורד שחקים מודרני בעל מפתחי חלונות גדולים. בשנת 1902, עם סיום בנייתו של הבניין, הואהפך מיד לסמל של העיר. בשנת 1979 הוא הוכרז כמבנה לאומי היסטורי ועבר שיפוץ מקיף בעשור הראשון של המאה הנוכחית.

החלונות הגדולים מכניסים למשרדים אור חזק במיוחד

וחלק מהעובדים נצפו חובשים משקפי שמש במהלך העבודה. בבניין 60 אלף מ"ר של משרדים המאוכלסים כולם, כבר חמישים שנה, בידי עובדי חברת ההוצאה לאור מקמילן, למעט שטחי המסחר בקומת הקרקע. העובדים אוהבים את הבניין המיוחד, אם כי מסורתית הם מתקשים להציב בחדריהם פריטי ריהוט סטנדרטי בשל צורתו הייחודית שמצמצמת את השטחים הניתנים לשימוש. קומות המשרדים מעל לקומה ה-20 של הבניין התווספו שלוש שנים לאחר השלמת הבניין המקורי, ומעלית נוספת מעלה את דייריה (בעיקר חברי ההנהלה הבכירה של ההוצאה לאור), מהקומה ה-20 למשרדיהם. הבניין היה מאוכלס רוב שנותיו בצורה מלאה או חלקית אולם בעוד מספר שניםיסתיים חוזה השכירות של מקמילן, ואם לא יחדשו אותו, יוכלו הבעלים לממש תוכנית להפוך אותו למלון. בפברואר השנה נראה הנשיא לשעבר, ברק אובאמה, יוצא ממשרד בבניין סמוך בשעת צהריים, לקול תרועות ההמון. מטרת הביקור לא נמסרה.

האזור מסביב לבניין מכונה מחוז 'המגהץ'

חזית בניין פלטאיירון. ייתכן כי בעליו יסבו אותו למלוןצילום: Dreamstime.com

והוא כולל משרדים המאוכלסים בחברות הייטק וסטארטאפים, חנויות בוטיק, מסעדות ומועדוני כושר כמו גם נקודות ציון כגון המרכז להיסטוריה יהודית, בניין לידתו של תיאודור רוזוולט ועוד. בעבר האזור נחשב פחות יוקרתי -  וגם פחות ידידותי למשפחות - בשל ריבוי מועדוני לילה ומעט מקרי פשע, והוא אוכלס בעיקר על ידי אומנים, אולם עם הזמן חל שינוי בהרכב התושבים, בניינים רבים שופצו והוסבו לדירות לופט יוקרתיות ורחבות ידיים. המחיר החציוני של בית עלה מ-1.2 מיליון דולר ברבעון הראשון ב-2012 ל-1.5 מיליון דולר ברבעון האחרון של 2016, והזמן הנדרש למכור נכס ירד מ 96 ימים ל-66. כך על פי הניו יורק טיימס, שמצטט את סוכנות הנדל"ן קומפאס. מחיר שכירות של דירה במחוז מתחיל ב-2,640 דולר ובמנוע החיפוש של העיתון נמצאו כ-100 דירות פנויות. 

לקבלת "המדריך להשקעות נדל"ן בחו"ל" (מהדורה מודפסת) של פרופימקס,הקלידו כתובתכם>>

לקביעת פגישה אישית לחצו כאן>>