תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

4 חודשים לברקזיט: מה קרה לנדל״ן ולכלכלה הבריטית?

רואי השחורות הזהירו כי הצבעה בעד פרישה מהאיחוד תוביל למפולת, אולם בינתיים מפגינה הכלכלה הבריטית עוצמה, שוק הנדל"ן התייצב והצרכנים מרוצים. סקירת תוצאות הברקזיט משלוש זוויות שונות

לונדון
Dreamstime

ארבעה חודשים חלפו מאז ה-23 ביוני, אז הצביעו תושבי בריטניה במשאל עם בעד היפרדות מהאיחוד האירופי - והדהימו את העולם. מאז החל להתפוגג הערפל הפוליטי והכלכלי שאפף את עתיד הממלכה: ראש הממשלה (וכמה שרים) התחלפו, הפאונד איבד בן לילה עשרה אחוזים מערכו והבורסה זינקה. שינויים אלו התרחשו למרות שבריטניה עדיין חברה באיחוד ולפי הערכות שונות תעזוב אותו רק בשנת 2019. רגע לפני שהערפל (האמיתי) הגשם והקור חוזרים לפקוד את האי, אפשר לבדוק מה התרחש בעקבות ההחלטה ולנסות להעריך מה צפוי בהמשך.

הדירוג הופחת אבל כלכלת בריטניה ממשיכה להפגין עוצמה

בעקבות תוצאות משאל העם הפחיתו סוכנויות הדירוג  S&P  ו-FITCH את דירוג האשראי של בריטניה לרמה של AA, עדיין גבוה ביחס למדינות אחרות  אבל פחות מהדירוג המושלם ממנו נהנתה בריטניה עד אז. הורדת הדירוג נבעה בעיקר מחוסר הוודאות שיצרה ההצבעה והציפיות שתהליך ההיפרדות ישליך על הצמיחה. אולם בכל הקשור לאינדיקטורים הכלכליים, מצבה של הממלכה היה ונותר לא רע בכלל: בשנים האחרונות היא הציגה את שיעורי הצמיחה הגבוהים ביותר מקרב מדינות ה-G-7, וביולי האחרון צמח מגזר השירותים בשיעור גבוה מהתחזית והסתכם ב- 0.4 אחוזים. גם ארגון

ה-OECD מעריך כי התוצר יגדל השנה בקצב מהיר יותר מאשר חזה, ויסתכם ב 1.8 אחוזים. סך הכול המדינה ממשיכה ליהנות מיתרונות בולטים: התוצר לנפש נותר גבוה, כ-40 אלף דולר בשנה; הבנק המרכזי מחזיק במוניטין מצוין וברשותו מטבע חזק שמשמש כרזרבה עולמית; והבנקים נהנים מנזילות גבוהה כאשר המערכת הפיננסית מפוקחת היטב.

זאת ועוד: היציאה מהאיחוד מספקת הזדמנות לגיבוש מדיניות הגירה עצמאית, שונה מזו של האיחוד האירופאי שהחליט לקלוט מיליוני מהגרים. היתרון לבריטניה מבחינה כלכלית הוא ביטול הצורך לתקצב תוכניות קליטה יקרות ולהתמודד עם ההשלכות של קליטת מהגרים מתרבות שונה עם השכלה מקצועית מצומצמת והעדר כישורים הדרושים למשק מודרני. כזכור, ההגירה הלא מבוקרת של עובדים זרים, ולאו דווקא מצב הכלכלה, הייתה הסיבה העיקרית להצבעה של תושבי בריטניה בעד היציאה.  ויש עוד בונוס: עם יציאתה, בריטניה תפסיק לשלם דמי חברות לאיחוד שהגיעו בשנים האחרונות לתשעה מיליון פאונד לשנה.  

ברקזיט
Deramstime

בצד השלילי בריטניה נכנסת לתקופה ארוכה של חוסר ודאות, שתשליך על הצמיחה: כך למשל, גופים פיננסיים מקומיים לצד חברות בינלאומיות צפויים לצמצם את ההשקעה במדינה והדבר יבוא לידי ביטוי בגיוס עובדים, צמצום ביקושים בשוק הנדל"ן (בעיקר המסחרי) ועוד. פיחות הפאונד ישפיע, וכבר השפיע, על כוח הקניה המקומי של מוצרים מיובאים, וספקים בינלאומיים יעלו את מחירם של מוצרים מיובאים לאי,  כפי שכבר בא לידי ביטוי במאבקה המתוקשר של יוניליוור בקמעונאית הענק הבריטית טסקו. הצרכן הבריטי יחוש בהתייקרות מחירי המוצרים ביחס לכוח הקניה שלו. הוכחה לכך אפשר לראות בתחזית האינפלציה השנתית שעלתה לקצב של אחוז לשנה בין השאר בשל התייקרות בביגוד ודלק. גם הגירעון הבריטי במאזן התשלומים, בגובה של 5 אחוז מהתוצר, עלול לגדול ואם המדינה תיקלע למיתון גם החוב הציבורי שכיום מסתכם ב-90 אחוזים מהתוצר, ימשיך לצמוח. בנוסף, העסקים הקטנים מפגינים חוסר ביטחון: בסקר שערכה הפדרציה של העסקים הקטנים בבריטניה עלה כי יותר עסקים קטנים ובינוניים הביעו פסימיות ביחס לעתיד, לראשונה זה ארבע שנים. ארגון ה-OECD שנאלץ להעלות את תחזית הצמיחה שנתן לשנת 2016,  הוריד את תחזית הצמיחה ל-2017 משני אחוזים לאחוז בודד.

האם בריטניה אטרקטיבית למשקיעי הנדל"ן אחרי הברקזיט?

נדל"ן יוקרתי למגורים : ירידה ואז שוב עלייה

מחירי הנדל"ן בבריטניה עלו ביחס לשפל אליו הגיעו בשנת 2009 בשיעור של כ- 90%, בין השאר בהשפעת הריבית והצמיחה הגבוהה. לונדון ריכזה אחוז ניכר מהעליות, ומי שנהנו מכך היו בעיקר בעלי נכסים יוקרתיים בלונדון. הבירה היציבה והקוסמופוליטית ביותר באירופה משכה אליה אחוז ניכר מעשירי העולם דבר שבא לידי ביטוי בעיקר בשוק הפרימיום כאשר מחירי דירות ובתי יוקרה זכו לתגי מחיר גבוהים במיוחד.

בחודשים שלפני המשאל צפו ועלו סימני שאלה רבים בנוגע לשוק הנדל"ן בלונדון:  החשש היה שיציאת משקיעים זרים תביא לתיקון חד במחירי הנדל"ן בכלל ובמחירי נכסי היוקרה בפרט. ואכן, אי הוודאות סביב משאל העם צמצמה את היקף העסקאות:   על פי הגארדיאן הבריטי (המתבסס על נתונים שפרסמה חברת הנדל"ן נייט פרנק), היקף עסקאות לרכישת דירות ובתי יוקרה שמחירם מעל 750 אלף אירו, ירד בחודשים שקדמו למשאל ב-20 אחוזים ביחס לחודשים אלו בשנה הקודמת.  אולם מאז היוודע התוצאות והתפזרה אי הוודאות, התאוששו המכירות. אחת הסיבות לכך היא ירידת ערך המטבע בעשרה אחוזים שהוזילה את העסקאות עבור משקיעים זרים.

במבט כולל יותר על שוק הנדל"ן למגורים, נתוני רכישת הבתים מלמדים כי לא חל שינוי משמעותי מאז יוני: על פי נתוני ארגון הבנייה הבריטי עליהם דיווח אתר ה-BBC, מספר העסקאות לרכישת בתים באוגוסט היה גבוה במעט מאשר בחודש המקביל לפני שנה, ו-109 אלף נכסים סך הכול החליפו ידיים.  העלייה במחירי הבתים התמתנה מעט, מ 5.6 אחוזים ביולי ל- 5.3 באוגוסט, אולם יש לזכור כי עסקאות שבוצעו באוגוסט החלו 'להתבשל' קודם לכן, והשפעת ההצבעה עדיין לא ניכרה. לעומת זאת, על פי נתוני הבנק המרכזי של אנגליה, קצב לקיחת המשכנתאות - שמהווה אינדיקציה לעסקאות עתידיות -נחלש ומצוי בשפל של שנה וחצי. אחת הסיבות קשורה לקצב הבנייה יותר מאשר להצבעה: בשוק הנדל"ן הבריטי שורר מחסור בבתים ביחס לביקוש ומספר הבתים העומדים למכירה נמצא בשפל של 30 שנה. בסקר שנערך בקרב מקצוענים בתחום הנדל"ן, העריכו הנשאלים כי מחירי הנכסים למגורים יירדו בשלושת החודשים הקרובים (ספטמבר - דצמבר) אולם יעלו בטווח של 12 חודשים.

רחוב אוקספורד לונדון
Dreamstime

גם הנדל״ן המסחרי היוקרתי מתאושש:  לפי הגרדיאן, מספר העסקאות לרכישת שטחי נדל"ן מסחרי במיקומים יוקרתיים שירדו ב-47 אחוזים בחודשים יולי-אוגוסט, עקב ההלם של ההחלטה לפרוש מהאיחוד, שבו לקצב הרגיל. חברת אפל למשל, שכרה לאחרונה מעל 150 אלף מ"ר בתחנת הכוח של בטרסה שעוברת שיפוץ עמוק במסגרת פרויקט להסבת המתחם לאזור משרדים, נופש ומגורים, ולכשיסתיים תמקם בו את משרדיה החדשים ו-1,400 עובדיה. גם התחזית חיובית: לפי נתוני חברת המחקר לנדל"ן נייט פרנק, מספר הקונים המביעים עניין ברכישת נכסים גבוה יותר מאשר בשנה החולפת.

שוק הנדל"ן בעקבות הברקזיט: "צפו לשוק של קונים, הפגינו יציבות וסבלנות"

התיירים מצביעים ברגליים - ובשקיות הקניות

תיירים עם שקיות קניות הם מראה מוכר בערי בריטניה, ומספר התיירים (והשקיות) רק גדל מאז יוני: לפי נתונים שפרסם אתר ה-BBC, בחודש יולי הגיעו 3.8 מיליון תיירים לבריטניה, עלייה של שני אחוזים לעומת שנה שעברה. רובם אגב אמריקאים. תיירים אלו בזבזו בחופשה שלהם שני אחוזים יותר מאשר התיירים שביקרו במדינה בחודש המקביל אשתקד. הסיבה ברורה: האטרקטיביות של בריטניה לתיירים זרים עלתה עם היחלשות המטבע ב-18 אחוזים מול הדולר מאז המשאל. אליהם הצטרפו התיירים הבריטים, מסיבות שניתן להגדירן כצדו השני של המטבע, שהעדיפו לנפוש באתרי הנופש המקומיים בקיץ ובתקופת החגים העמוסים, במקום באתרים באירופה נוכח היחלשות הפאונד ביחס ליורו - משער של 1.35 (פאונד ליורו) ל 1.1. המרוויחים הם המלונות וכפרי הנופש הבריטים שדיווחו על תפוסת שיא ועל הכנסות גבוהות.  

בכלל, הצרכנים הבריטים שנהנים מריבית ואינפלציה נמוכות (לצד מגמת עלייה בהכנסה), חשים באופן מפתיע ביטחון רב יותר מאז ההכרזה על הפרישה מהאיחוד. הדבר בא לידי ביטוי במדד אמון הצרכנים שחזר בספטמבר לרמתו לפני המשאל זאת לאחר שקפץ 6 נקודות, הקפיצה הגבוהה מזה שנה. ללא ספק עוד מוקדם לחזות את ההשפעות המלאות של הפרישה מהאיחוד שצפויה להתרחש תוך שנתיים- שלוש אולם בינתיים נראה כי הכלכלה הבריטית ממשיכה להפגין עוצמה ולמשוך משקיעים. 

לקבלת "המדריך להשקעות נדל"ן בחו"ל" (מהדורה מודפסת) של פרופימקס, הקלידו כתובתכם>>

לקביעת פגישה אישית לחצו כאן>> 

כתבות שאולי פיספסתם

*#