תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

88% מהמשקיעים האמידים: נשקיע שוב בקרנות פרטיות ונדל"ן

על רקע אי הוודאות הכלכלית והפוליטית, משקיעים אמידים ומוסדיים בעולם מגדילים את נתח ההשקעות האלטרנטיביות בתיק ההשקעות

גורדי שחקים
Dreamstime

עד לפני מספר שנים, כאשר משקיעים פרטיים אמידים ביקשו להוריד את הסיכון בתיק ההשקעות שלהם, הם קנו אגרות חוב של מדינות מערביות או של תאגידים גדולים. האג"חים סיפקו תשואה נאה, וכדי לשפר אותה הם רכשו מניות או אגרות חוב בעלות סיכון גבוה יותר. לרבים מהם, התשואה המשולבת של האג"חים עם המניות, הספיקה. אולם כיום שוררת מציאות כלכלית שונה: שוק האג"ח מציע ריביות אפסיות או נמוכות עם סיכון גבוה מדי. סביבת ריבית אפסית עד שלילית שהנהיגו רבים מהבנקים המרכזיים בעולם, גרמה לכך שתיק ההשקעות המסורתי לא מספק תשואה המתאימה לרמת הסיכון שהמשקיעים מבקשים.

עבור משקיעים אלו, התחליף כיום, יותר מתמיד, הוא השקעה בנכסים אלטרנטיביים:  ב-2015  גדל היקף ההשקעות העולמי בנכסים אלו ב-500 מיליארד דולר והגיע לשיא של 7.4 טריליון דולר,  כך על פי הדו"ח השנתי של Preqin, אחת החברות המובילות בתחום המחקר והמידע על השקעות אלטרנטיביות. לשם השוואה, בשנת 2008 היקף ההשקעה במגזר זה היה 3.9 טריליון בלבד ובשנת 2003, 1.9 טריליון.

הגורמים המבדלים השקעות אלטרנטיביות מהשקעות מסורתיות בשוק ההון, באים לידי ביטוי בשני מאפיינים מרכזיים: המאפיין הראשון הוא סוג הנכסים: במקום שהמשקיעים יחזיקו מזומן, מניות או אג"ח הם משקיעים בחברות ריאליות ובנכסי נדל"ן, כמו גם במוצרים פיננסיים מובנים, בהלוואות ביניים לחברות או הלוואות בין עמיתים (P2P), שנעשו מאד פופולריות לאחרונה. ההשקעה יכולה להתבצע במגוון אסטרטגיות כמו השקעות ישירות, קרנות גידור וקרנות השקעה פרטיות (פרייבט אקוויטי). המאפיין השני הוא מרכיב הנזילות: השקעות אלטרנטיביות נוטות להיות פחות נזילות, והן מבוצעות לטווח ארוך יחסית. גם בתוך השקעות אלו קיימת חלוקה פנימית: השקעה בנדל"ן למשל נחשבת מסורתית ופחות נזילה מהשקעה בקרן להלוואות ביניים לחברה עסקית.

לפי הדו"ח של Preqin, מבין סוגי ההשקעות האלטרנטיביות, קרנות השקעה פרטיות והשקעות נדל"ן נהנו מתשומת לב מיוחדת: 65% מהמשקיעים הביעו גישה חיובית להשקעה בקרנות השקעה פרטית ו-52% מהמשקיעים הפרטים והמוסדיים בארה״ב ובאירופה, הביעו גישה חיובית להשקעות בנדל"ן. מבין המשקיעים שהשקיעו בעבר בשני התחומים, 90% דיווחו שהתוצאות תאמו או עלו על הציפיות שלהם ו-88% הצהירו שישקיעו בהם אותה כמות של כסף או יותר בשנה הקרובה. מי שמוביל את המגמה הן קרנות השקעה ממשלתיות ברחבי העולם שהגדילו את החשיפה לקרנות השקעות פרטיות ב-70% בחמש השנים האחרונות.

קורלציה נמוכה לשוק ההון

מדוע יותר ויותר משקיעים בעולם מגדילים את החשיפה שלהם להשקעות בקרנות נדל"ן פרטיות? אסף רוזנהיים, מנהל ההשקעות בפרופימקס, המתמחה בהשקעות בנדל"ן בחו"ל, מונה ארבע סיבות עיקריות. בראש ובראשונה תשואה גבוהה יותר מאשר זו המושגת בשוק ההון: "מאז שנת אלפיים התשואה על השקעות בנדל״ן בארה״ב למשל, הייתה גבוהה משמעותית מהשקעה במדדי המניות הבולטים וככל שתקופת ההחזקה הייתה ארוכה יותר - גדל הפער". לשם המחשה, בחמש השנים האחרונות השיגו קרנות השקעה פרטיות תשואה של 15.8%,  לעומת 15.6%  ו-15.5% במדד Russell 2000 (מדד 2,000 המניות של החברות הקטנות ביותר) ומדד S&P 500 (מדד 500 החברות הגדולות), בהתאמה. בטווח זמן של עשר שנים הפער גדל: 12.9%, לעומת 7.8% ו-7.7%, בהתאמה.  

לדברי רוזנהיים, השקעות אלטרנטיביות משמשות גם לצורך גידור סיכונים שכן התנודתיות שלהן, ומכאן גם הסיכון - נמוכים יותר. "להשקעות אלו קורלציה נמוכה לשוק ההון ובתקופות בהם מחיר הנכסים בשוק ההון לא נקבע בצורה רציונאלית אלא אמוציונאלית, השקעות אלטרנטיביות בכלל, ונכסי נדל"ן בפרט, משמשים כעוגן".

אסף רוזנהיים, מנהל ההשקעות בפרופימקס

אסטרטגיית ההשקעה בהשקעות אלטרנטיביות נתמכת בכך שהשקעות אלטרנטיביות משלימות לשוק ההון. לכך שלושה מרכיבים עיקרים: הראשון, הוא הנזילות אל מול אי-הנזילות. בעוד השקעה בשוק ההון נחשבת נזילה, השקעה בקרן פריוויט אקוויטי היא לטווח ארוך, אינה נזילה ועל כך מקבלים פרמייה. המרכיב השני הוא המיתאם הנמוך שמספקים השקעות פריוויט אקוויטי ונדל"ן אל מול ההשקעות בשוק ההון, ומספקות הגנה לתיק ההשקעות שלנו. רוזנהיים מצביע על היבט נוסף לפיו הביצועים של מניות ואג״חים תלויים בהתנהגות השוק - ולאו דווקא ביכולותיהם של מנהלי ההשקעות של התיק או הקרן, למרות שהם אולי היו רוצים שנחשוב אחרת: "הראיה היא שלאורך זמן מנהלים אלו לא מצליחים 'להכות' את השוק. אחת הסיבות לכך היא שהמידע על החברות הציבוריות ידוע לכולם ואין יתרון למנהל זה או אחר לאורך זמן. לעומת זאת בנדל״ן יש למנהלים מקומיים יכולת אמיתית להשפיע על התשואה שכן מחיר הנכס מושפע קודם כל ממידע וניסיון מקומי. כך למשל מנהל מקומי יכול להוציא אל הפועל את אסטרטגית ההשקעה שלו על סמך מידע שיש לו, אבל אין לאף אחד אחר".

לשנות את תמהיל תיק ההשקעות

רוזנהיים מציע למשקיעים שרוצים לשפר את ביצועי תיק ההשקעות שלהם, להגדיל את מינון ההשקעות האלטרנטיביות. השינוי בתמהיל יאפשר הגדלה של התשואה הצפויה ויקטין את הסיכון: "השקעות אלטרנטיביות למעשה משלימות את תיק ההשקעות המסורתי. מחקר מקיף בחן שלושה תיקי השקעות קלאסיים במשך כמעט רבע מאה: אחד מהם כלל  30% מניות ו-70% אג״חים; התיק השני כלל שווי זהה של מניות ואג"חים; ואילו השלישי כלל 70% אחוז מניות ו-30% אג״חים. בתיקים אלו התנודתיות (המשקפת סיכון), עלתה ככל שהיו יותר מניות, וביחס ישיר גם התשואות גדלו. המחקר, שבדק תקופה של 24 שנה, הראה כי תיקי השקעות שבהם החשיפה של כל אחת מההקצאות למרכיבים המסורתיים היתה נמוכה ב-10%, אשר אותם היקצו לטובת השקעות אלטרנטיביות, השיאו תשואות גבוהות יותר והסיכון לא עלה, אלא אפילו ירד מעט. לדעתו של רוזנהיים כאשר ההשקעה האלטרנטיבית בתיקים כוללת השקעה בקרנות פרטיות, התשואה יכולה להשתפר אף יותר מבלי להגדיל את התנודתיות.

ערימת מטבעות ונבט
Dreamstime

אחת האפשרויות הפתוחה בפני ישראלים להשקעה אלטרנטיבית היא קרן ההשקעות הפרטית 'סירקל וואן' (Circle One) של פרופימקס הפונה למשקיעים כשירים, כלומר משקיעים שעומדים בדרישות הרשות לניירות הערך להיות בעלי הון עצמי ניכר. "ייחודה של הקרן הוא שמשקיעיה נהנים מפיזור מירבי אשר הוא עצמו מפחית סיכון. הפיזור כולל פיזור גיאוגרפי במספר יבשות וארצות, גיוון סקטוריאלי למשל בתחום המשרדים, מקבצי דיור להשכרה (Multifamily), אנרגיה ולוגיסטיקה, פיזור בין אסטרטגיות השקעה שונות ובין שותפים מובילים ומנוסים שהוכיחו עצמם בתקופת משבר", אומר רוזנהיים.

השקעה נוספת אשר מספקת חשיפה להשקעה אלטרנטיבית בעל מרכיבים של נכסים מסורתיים היא קרן הליוס, קרן השקעות פרטית המתמחה באנרגיה מתחדשת ונקיה. לדברי רוזנהיים, גם הליוס ממחישה את היתרונות של השקעה בקרן פריווט אקוויטי אשר מנוהלת על ידי צוות מומחים: "הקרן משקיעה בפרויקטים בעלי פיזור גיאוגרפי נרחב באירופה וישראל, במגוון סקטורים כמו ביוגז, אנרגיה מאשפה ואנרגיה סולארית וההכנסות מגיעות מחוזים ארוכי טווח מול תאגידים גדולים ומדינות והינן צמודות אינפלציה". הקרן גם מנצלת את גודלה כדי להשביח את הנכסים באמצעות שיפור תפעולי ומימוני. יתרון נוסף הוא היכולת שלה ליצור תיק נכסים גדול: "מנהלי הקרן קנו נכסים בודדים ויצרו פורטפוליו בשווי של 200 מיליון ליש"ט שניתן בעתיד למכור לשחקן גדול יותר תוך השגת תשואה כוללת משופרת".

לרוזנהיים אין ספק כי התמקדות בהשקעה בנדל"ן ובאנרגיה מתחדשת במסגרת קרנות , בולטת ביתרונותיה על אסטרטגיית ההשקעה בנכסים בודדים: "המנהלים הטובים בעולם הם שותפים בקרנות מכיוון ששם הם יודעים שהם יכולים להשקיע סכומים מהותיים מבלי לגייס כסף לכל עסקה. הגודל של הקרן יחד עם הניהול המקצועי, מעניק למשקיעים יתרון שלא קיים בהשקעות בודדות. השילוב של פיזור מובנה, יצירת סינדיקציות ויעילות תפעולית ופיננסית, יוצרים אפקט שקשה להתחרות בו. למנהלי פרייוט אקוויטי יש גישה להשקעות שלאחרים אין, ולעיתים רבות במחירים יותר אטרקטיביים בזכות זה שהמוכר יודע שלמנהל הקרן יש את ההון הזמין להשקעה והוא לא צריך לגייס אותו. ניסיון ליצור תיק השקעות בעל פיזור דומה להשקעה בקרן הוא מאוד לא יעיל, ויקר, הרבה יותר יקר מעלות ההשקעה בקרן אשר ירדה משמעותית בשנים האחרונות." 

לקבלת "המדריך להשקעות נדל"ן בחו"ל" (מהדורה מודפסת) של פרופימקס, הקלידו כתובתכם>>

לקביעת פגישה אישית לחצו כאן>> 

כתבות שאולי פיספסתם

*#