תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מדריך 5 הדקות: השלכות הברקזיט על השקעות הנדל"ן שלך

לפניכם סקירה קצרה אשר הכין צוות המחקר של פרופימקס, הכוללת דעות מומחים בארץ ובעולם על ההשפעה של ההחלטה הדרמטית על שוקי הנדל"ן וההזדמנויות שהיא עשויה ליצור

סמלי אנגליה והאיחוד האירופי בחצים מנוגדים
Dreamstime

בסוף יוני קיימה בריטניה משאל עם בנושא עזיבת האיחוד האירופי. התרחיש שהסקרים ניבאו כבלתי סביר, הפך למציאות: 51.9% מציבור המצביעים בבריטניה בחרו בעזיבת האיחוד האירופי, ובכך גרמו למידה רבה של חוסר ודאות ויצרו מציאות חדשה עבור נוף ההשקעות של הממלכה המאוחדת, כמו גם של אירופה והעולם כולו.  שוקי ההון הגיבו במהירות: הלירה שטרלינג צנחה בשיעור של מעל 8% מול הדולר, והגיעה לרמתה הנמוכה ביותר מזה 3 עשורים. שוקי ההון הגלובליים חוו ירידות של בין 3% ל-9%. ה-FTSE 100 ירד ביותר מ-8%, בעוד שמניות הבנקים צנחו באופן חד. אך כידוע, נדל"ן הוא נכס לטווח ארוך ותכונה זו תוכיח את עצמה כיתרון עבור סוג נכס חשוב זה.

לא קיים תקדים היסטורי לתהליך ההיפרדות והוא עשוי להימשך שנים. לכן ברור כי רק במהלך תקופת יישומו, ובהתאם לתוצאות המשא ומתן באשר ליציאתה של בריטניה מהאיחוד, נוכל להתחיל להבין את ההשפעה האמיתית של הברקזיט על שוק הנדל"ן הבריטי. בחברת השקעות הנדל"ן בחו"ל פרופימקס מסבירים כי כרגע אין עמדה ברורה באשר להשלכות הברקזיט על הכלכלה הגלובלית ושוקי הנכסים אך מדגישים כי ידוע שהשווקים לא אוהבים אי-ודאות. לדברי צוות המחקר "מבחינה היסטורית תקופות של תגובות שוק קיצוניות לאירועים מאקרו-כלכליים, היו קצרות. כאן בולט במיוחד היתרון של הנדל"ן: באופן כללי, הגורמים הבסיסיים המניעים ביצועי נדל"ן לא השתנו מאז תוצאות ה-24  ביוני ונקודות החוזק של הכלכלה הבריטית נותרו בעינן. נדל"ן מהווה נכס ארוך טווח.   נמשיך להביט אל האופק ולא נאפשר למידה מסוימת של חוסר יציבות בטווח הקצר לטשטש את חזון ההשקעה שלנו. נמשיך לפקח מקרוב על התפתחויות, הן ברמת המקרו והן ברמת המיקרו, כדי להבטיח שנוכל לתת מענה בהשקעותינו הקיימות, כמו גם לדעת לנצל את ההזדמנויות שהתקופה הקרובה תציב בפנינו".

הביג בן בלונדון בשעת דמדומים
Dreamstime

על רקע הברקזיט: צפויה נהירה לענף התשתיות והאנרגיה

אילנה בנזקן, אנליסטית השקעות בפרופימקס, מצטטת ממקורות המעריכים כי  לברקזיט תהיינה השלכות על האיחוד האירופי שהוא שותף הסחר הגדול ביותר של בריטניה, אך ההשלכות לא תהיינה אחידות בכל האזורים: "כלכלות קטנות יותר ובעלות קשרי סחר חזקים עם בריטניה, כמו אירלנד, הולנד ובלגיה, עשויות להיות מושפעות באופן החזק ביותר. בטווח הרחוק אנו עשויים להיווכח כי ההשלכות החשובות ביותר הן דווקא פוליטיות. הסיכון הוא באפקט הדומינו, אשר עלול לזעזע את האיחוד האירופי עצמו. צ'רלי אלינגוורת' , מנהל חברת Property Vision אמר כי "התסריט הסביר ביותר הוא זה שכבר ראינו פעמים רבות בעבר בתקופות של משבר בשנים 1987, 1998 ו-2008.  בתקופות אלו השוק נעצר והפעילויות היחידות בוצעו על ידי האמיצים או הנואשים במיוחד".

הברקזיט והשפעתו ברמת המאקרו

עוד טוען צוות המחקר כי קיימות מספר השפעות אפשריות של הברקזיט ברמת המאקרו. "ראשית האינפלציה: הופעה מחודשת של אינפלציה כתוצאה מפיחות, עשויה לדחוף את המשקיעים אל עבר נכסים מניבים. בנוסף, כלכלה בהאטה ואבטלה גוברת אם יתרחשו, תשפענה על הכנסות משקי הבית, כמו גם על נטייתם של המשקיעים להוציא לפועל השקעות.  בכל הקשור לשערי חליפין, הרי פיחות בלירה שטרלינג יוביל להפחתת הערך היחסי של נכסי נדל"ן קיימים. מצד שני, תיווצרנה הזדמנויות חדשות עבור משקיעים אופורטוניסטיים".

שוק הנדל"ן בעקבות הברקזיט: "צפו לשוק של קונים הפגינו יציבות וסבלנות"

דגלי האיחוד האירופי
Dreamstime

תחום נוסף שיושפע הוא הערכות נכסים: "שילוב של אינדיקטורים רגשיים ירודים וצמצום יחסי בערך נכסי הנדל"ן  בשל פיחות בלירה שטרלינג  יגרמו להאטה בפעילות עסקאות הנדל"ן.  המשמעות היא שמסלולי הביקוש וההיצע בשווקים צפויים להישאר בעינם, תוך שמירה מבנית על מצב של מחסור בהיצע אשר ירסן כל סיכוי להשפעה משמעותית בטווח הקצר. עבור אנשים שבבעלותם נכסי נדל"ן, זהו הזמן להתאזר בסבלנות".

האם צפוי תיאבון מוגבר של משקיעים זרים? לפי צוות המחקר מקורות שונים באירופה מעריכים כי השילוב בין ירידות מחירים ופיחות במטבע הבריטי צפוי למשוך משקיעים זרים אופורטוניסטיים המעוניינים לרכוש נכסים בבריטניה מיד לאחר התיקון הראשוני. בנוסף  "מטבע חלש יותר ימשוך כמויות גדולות יותר של מבקרים ממדינות שמעבר לים, מה שישפר את מחזור ההכנסות של ענף המלונאות".

בכל הקשור למדיניות המוניטרית, מעריכים בפרופימקס כי הבנקים המרכזיים של אנגליה, יפן והאיחוד האירופי ימשיכו להחזיק במדיניות המרחיבה שלהם: "הדבר עשוי להוביל לאמון מחודש בשוקי ההון במהלך החודשים הקרובים. ירידה בהכנסות מאגרות החוב, צפויה לתמוך ביתרון ההכנסות היחסי של נדל"ן ולהפוך אותו לסוג נכס מועדף.  בנוסף, שיעורי ריבית נמוכים עשויים לגרור אחריהם סביבת מימון טובה יותר".

לקבלת "המדריך להשקעות נדל"ן בחו"ל" (מהדורה מודפסת) של פרופימקס, הקלידו כתובתכם>>

לקביעת פגישה אישית לחצו כאן>> 

כתבות שאולי פיספסתם

*#