תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

על רקע הברקזיט: צפויה נהירה לענף התשתיות והאנרגיה

נמרוד גור וארז גיסין, מייסדי ומנהלי קרן הליוס לאנרגיה מתחדשת הפעילה בין היתר גם באנגליה, מעריכים כי לברקזיט תיתכן השפעה חיובית על הסקטור: "לתשתיות ואנרגיה יש קורלציה נמוכה מאוד לשוקי ההון. התנודתיות בשוקי ההון עשויה לגרום להפניית השקעות לנכסים מניבים ארוכי טווח כגון תשתיות ואנרגיה"

תמונה של מרכז העיר לונדון, אוטובוס אדום חולף
Dreamstime

בעקבות החלטת תושבי בריטניה לצאת מהאיחוד האירופי נוצרה אי-ודאות בשווקים ובכלכלה: הלירה שטרלינג צנחה בשיעור של מעל 8% מול הדולר, והגיעה לרמתה הנמוכה ביותר מזה 3 עשורים. שוקי ההון הגלובליים חוו ירידות של בין 3% ל-9%. ה-FTSE 100 ירד ביותר מ-8%, בעוד שמניות הבנקים צנחו באופן חד. למרות זאת, יש שטוענים שקשה לאמוד את השפעת הצעד על הכלכלה בטווח הארוך: "לא קיים תקדים היסטורי לתהליך ההיפרדות שעשוי להימשך שנים ורק במהלך תקופת יישומו, ובהתאם לתוצאות המשא ומתן באשר ליציאתה של בריטניה מהאיחוד, נוכל להתחיל להבין את ההשפעה האמיתית של הברקזיט על שווקי הנדל"ן, התשתיות והאנרגיה המתחדשת בבריטניה", מעריכה אילנה בנזקן, אנליסטית השקעות בפרופימקס, המתמחה בהשקעות נדל"ן ואנרגיה מתחדשת בחו"ל. 

פרופימקס משקיעה בתחום האנרגיה המתחדשת בבריטניה, אירופה וישראל בשיתוף פעולה עם קרן הליוס. היתרון של השקעות בנדל"ן, תשתיות, אנרגיה בכלל ואנרגיה מתחדשת בפרט הוא שמדובר בהשקעות ארוכות טווח, שלא מושפעות מאירועים קצרי טווח בשונה משווקי ההון למשל, אם כי גם שוק זה, בדומה לשוקי ההון והנדל"ן, עומד בפני אי-ודאות כתוצאה מההחלטה להיפרד מהאיחוד האירופי. נמרוד גור וארז גיסין, מייסדי ומנהלי קרן הליוס לאנרגיה מתחדשת מסבירים כי בינתיים אין סימנים לשינויים רגולטורים בענף: "מרבית הרגולציה שמקורה באיחוד האירופי, כבר הומרה לחקיקה בבריטניה ונאכפת כיום על ידי השלטון המקומי. 

דגלי בריטניה והאיחוד האירופי נקרעים
Dreamstime

בריטניה הייתה ידועה כסביבה יציבה מבחינה רגולטורית וההסתברות לשינויים רטרואקטיביים נמוכה מאוד. שינוי אפשרי בהרכב הממשלה עשוי להוביל לשינויים עתידיים ומכרזי CFD המתוכננים לסוף שנת 2016, עלולים להתעכב אבל המערכת הפוליטית מחויבת מאוד להסכמות שהושגו בהסכם פריז להפחתת פליטות הפחמן. בסקטור הפיכת פסולת לאנרגיה, יש לבריטניה מחויבות חזקה מאוד ל"מס הטמנה" ((Landfill Tax אשר הונהג ואשר הוביל את הצמיחה בענף, ומגמה זו לא צפויה להשתנות".

מדריך 5 הדקות: השלכות הברקזיט על השקעות הנדל"ן שלך

גור וגיסין מצביעים על כך שמחירי החשמל עלו בעקבות תוצאת המשאל כאות לבאות: "בריטניה היא יבואנית גז מהאיחוד האירופי והציפייה לעזיבתה את האיחוד האירופי עלולה להוביל לעלייה עתידית במחירי הגז והחשמל. עובדה זו עשויה לתמוך בזרם ההכנסות מתחנות כוח, בעתיד הקרוב. כמו כן, עמלות הפסולת המשמשת לייצור אנרגיה (Waste Gate Fees) עשויות לעלות בשל נפילת שער הלירה שטרלינג מול האירו והקטנת יצוא RDF מבריטניה לאיחוד האירופי, דבר העשוי להוביל לעלייה נוספת בהכנסות תחנות הכח לייצור אנרגיה מפסולת בבריטניה".

"תנודתיות שער הלירה שטרלינג צפויה להימשך בטווח הקרוב ולגרום לאי-ודאות. שערו הנמוך של המטבע הבריטי יכול לספק הזדמנויות השקעה אטרקטיביות עם תשואה יציבה בטווח הארוך בתחומי האנרגיה והתשתיות, המאופיינים בהכנסות לטווח ארוך, צמודות למדד המחירים לצרכן ומוגנות מפני התנודתיות המאפיינת נכסים נזילים". 

לקבלת "המדריך להשקעות נדל"ן בחו"ל" (מהדורה מודפסת) של פרופימקס, הקלידו כתובתכם>>

לקביעת פגישה אישית לחצו כאן>> 

כתבות שאולי פיספסתם

*#