תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בארה״ב החליטו: בתים ובניינים לא יבזבזו אנרגיה

שני פרויקטים של בנייה ירוקה בארה"ב מסמלים את מגמת הבנייה הגוברת של בתים ובניינים מאוזנים אנרגטית, שתאפשר למדינות השונות לעמוד ביעדיהן לצמצום פליטות פחמן דו חמצני.

באוסטין טקסס עומדים להיבנות הבתים של העתיד. 237 הבתים הראשונים בפרויקט ענק ב-Whisper Valley שעתיד למנות 7,500 בתים, יוכיחו כי ניתן לגור ולנהל חיים רגילים לחלוטין בלי לבזבז אנרגיה ולא פחות חשוב מכך: בלי לפלוט פחמן דו חמצני. הבתים בפרויקט ייבנו כבתים ׳ירוקים׳, המכונים גם מבנים בני-קיימא, שבחישוב שנתי לא יצרכו אנרגיה ממקורות חיצוניים ויהיו מאוזנים לחלוטין מבחינת פליטת פחמן דו חמצני. כדי לעמוד ביעד זה הבתים ייבנו מחומרים מבודדים, תותקן בהם תאורת לד חסכונית ועל הגגות יותקנו מערכות סולאריות. בנוסף, מערכת חימום וקירור גיאותרמית שתותקן לרוחב היישוב, תזרים מים במעגל סגור למעבה האדמה כדי לאזן את הטמפרטורה בתוך הבית ולחסוך באנרגיה. התאורה, החימום וצריכת החשמל בבתים אלו תנוהל בצורה קפדנית. טאורוס (Taurus Investment Holdings), החברה היזמית, רתמה לפרויקט חברות ענק כגון Bosch ו-Google אשר משתפות פעולה במטרה לספק לדיירים את הטכנולוגיה הדרושה לכך.

גזיבו שקוף בנייה ירוקה
Dreamstime

בגבעות אל דוראדו, לא רחוק מסקרמנטו, קליפורניה, ניתן לבקר כבר כיום בבניין ׳ירוק׳ הממחיש את ההתקדמות בתחום: בבניין הדירות בן שתי הקומות הותקנו מערכות סולריות מתוחכמות שאחראיות לחימום וקירור המבנה, נבנו קירות מבודדים היטב, הותקנו חלונות בעלי בידוד משולש, הונחו רעפים מפחיתי ערפיח ומכשירי החשמל שמופעלים בהם נכנסים לפעולה כאשר הביקוש לחשמל נמצא בשפל.

הטכנולוגיות המשולבות בבתים בשתי הדוגמאות לעיל תאפשרנה למדינות השונות בארה״ב לעמוד ביעדים שהציבו לעצמן בכל הקשור לצמצום פליטות מזהמים. באוסטין גיבשו תקנות חדשות שמחייבות את כל הבתים שייבנו החל משנת 2016 להיות מאוזנים אנרגטית כדי לעמוד ביעד לפיו עד שנת 2050 כל הבתים והבניינים יפסיקו לחלוטין לפלוט פחמן דו חמצני. מדינת קליפורניה, הנחשבת חלוצת בנייה מאופסת פליטת פחמן דו חמצני, שואפת ליישם מדיניות שמטרתה להכפיל את היעילות האנרגטית של עשרות מיליוני המבנים במדינה עד שנת 2030 כדי לצמצם את התלות שלה בתחנות כוח פחמיות וזאת כחלק מהמאבק לצמצום הפליטות. אלו הן רק שתי דוגמאות, אולם עוד ועוד מדינות העבירו חקיקה העוסקת בהגבלת כמות הפליטות.

האתגר: תכנון נכון של העלויות הנוספות

מאחר ובתים פרטיים ומבנים מסחריים אחראים ל-20% מפליטת גזי חממה, מי שנדרשת להפנים את כללי המשחק החדשים היא תעשיית הנדל״ן שנדרשת לעבור לבנייה בת-קיימא, ביטוי המתאר שיטות תכנון ובנייה אשר משלבות בתוכן שימוש בחומרי גלם שמטרתם לחסוך אנרגיה ולעודד, בין היתר, מיחזור, חיסכון בשימוש בחומרים ממוחזרים וטיפוח הסביבה העירונית. כפועל יוצא, הדייר נהנה מבנייה ששומרת על רווחתו, מאפשרת אורח חיים איכותי ובריא ובדרך כלל גם מביאה לעלויות תפעול חסכוניות יותר, כך לדוגמא, מחקרים מראים, כי בנייה סולארית חוסכת 80%-90% מצריכת החשמל או אנרגיה אחרת בה משתמשים לצורך תפעול הבית ולכן משתלמת בטווח הארוך, כלומר החיסכון בטווח הארוך יעלה על העלויות הנוספות במועד ההקמה. 

ארה"ב לא לבד והמגמה בעולם היא לעבור לבנייה ירוקה. ברוב המדינות המפותחות ישנה תמיכה של הממשל ושל המגזר העסקי למעבר לבנייה ירוקה, אשר מהווה מנוע כלכלי משמעותי. בשנת 2007 התקבלה תכנית ה-20/20/20 האירופאית, לפיה עד שנת 2020 על מדינות אירופה לעמוד ב-3 יעדים: להפחית ב-20% את פליטות גז החממה, להעלות ב-20% את השימוש באנרגיה ממקורות מתחדשים ולהשיג 20% שיפור ביעילות האנרגטית.

איור של כדור הארץ וצמחייה של בניה ירוקה
Dreamstime

הבעיה היא שהפיכת הבתים ליעילים אנרגטית עלולה לייקר אותם בצורה משמעותית, עד עשרות אחוזים. יחד עם זאת, בפרויקט באוסטין, מעריכה חברת ניהול נכסי הנדל״ן האמריקאית טאורוס, היוזמת את הפרויקט (בו שותפה גם פרופימקס, שותפתה הישראלית של טאורוס), כי תציע את הבתים למכירה במחירים שלא יהיו גבוהים ממחירי השוק. לדבריה העלויות הנוספות הכרוכות בהקמת תשתיות מסוג זה  לא תורגשנה על ידי הרוכשים וזאת מאחר ומדובר בפרויקט גדול במיוחד שתוכנן בקפידה לרבות פריסת המימון לאורך תקופה ארוכה. טאורוס, שרכשה את הקרקע לפני עשור, מעריכה כי בשל מיקומה האסטרטגי במזרח אוסטין, בסך הכל שמונה מייל ממרכז העיר חוזקו של שוק הנדל"ן המקומי בעיר השואבת אליה חברות הייטק רבות ורמת החיים הגבוהה שתציע השכונה - הביקוש צפוי להיות גבוה. לעומת זאת, בקליפורניה, למשל, בה המחיר הממוצע של בתים במדינה הוא כבר כפול מהממוצע בארה״ב ודיור בר השגה מצוי בצמצום, העלות העודפת צפויה להיות חסם משמעותי בהפיכת בתים אלו לנפוצים בשנים הקרובות.

אולם יש גם הערכות שונות. מחקרים מעודכנים מראים כי העלות של בניית בתים מאוזנים אנרגטית יכולה להיות אף נמוכה יותר מבתים רגילים, או לייקר את בנייתם ב-12% לכל היותר. בנוסף, מעצבי מדיניות וקבלנים מצביעים על כך כי גם אם מחיר הבתים גבוה יותר הדיירים יחסכו כסף לאורך זמן כיוון שהוצאות התפעול כגון חשבונות החשמל או המים יהיו נמוכות יותר. תמריץ נוסף לבעלי בתים פרטיים ירוקים הוא איכות החיים שהם מספקים והעובדה כי נעים יותר לגור בהם: הטמפרטורה מאוזנת ונעימה לאורך כל השנה, ולכן יש פחות צורך להדליק מערכות חימום בחורף או קירור בקיץ, שפוגעות בבריאות ובאיכות הסביבה.

כאשר מדובר בבנייה מאוזנת אנרגטית עבור בניינים מסחריים, נכנסים לתמונה שיקולים נוספים כגון החזר השקעה. מחקרים מראים כי בתים ובניינים שקיבלו הסמכה בתקן האמריקאי לבתים ירוקים (LEED) נהנים מדמי שכירות גבוהים יותר, אחוזי תפוסה גבוהים יותר ועלויות תחזוקה ותשלום עבור שירותים נמוכים יותר מאשר בניינים ללא תקן. מחקר שנערך באוניברסיטת ברקלי ניתח נכסים מסחריים ברחבי ארה״ב, ומצא כי במבנים שיישמו תקינה ירוקה דמי השכירות היו גבוהים בשלושה אחוזים ליחידת שטח (רגל מרובעת), והם נמכרו במחיר הגבוה ב-16% לעומת נכסים מקבילים, החסרים תקינה ירוקה. מחקר אחר, שפורסם במגזין למחקרים אורבניים בשנת 2013 מצא כי דמי השכירות עלו בשלושה אחוזים עם כל עליה בסולם השלבים של התקן האמריקאי לבניה ירוקה, הכולל 4 רמות.

קו הרקיע של טקסס
Dreamstime

גורם נוסף שצפוי להשפיע על כדאיות הבניה הירוקה הוא העיסוק הגובר ברעיון להטיל מס על פליטת פחמן דו חמצני. הוושינגטון פוסט דיווח לאחרונה כי קמפיין ״הפחמן הדו חמצני של וושינגטון״ שמוביל הכלכלן והפעיל החברתי מסיאטל יורם באומן, צובר תאוצה וגייס מעל שלוש מאות אלף חתימות. הקמפיין קורא למדינה להטיל מס של 15 דולרים על צריכה של טון פחמן. קריאות דומות מושמעות במסצ׳וסטס, וורמונט, רוד איילנד ואורגון. מס דומה כבר הוטל בקולומביה הבריטית (קנדה) וצמצם משמעותית את פליטת הגז במחוז. ברור כי החלת מס כזה תשפיע עמוקות על תעשיית הנדל״ן ויכולה להאיץ את קצב בנייתם של בתים ובניינים מאופסים אנרגטית וליצור ביקוש רב מצד רוכשי בתים שיבקשו לחסוך בעלויות עתידיות.

לקבלת "המדריך להשקעות נדל"ן בחו"ל" (מהדורה מודפסת) של פרופימקס, הקלידו כתובתכם>>

לקביעת פגישה אישית לחצו כאן>>  

כתבות שאולי פיספסתם

*#