תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לצעירי ספרד נמאס לגור אצל ההורים

המשבר הכלכלי והאבטלה אינם מאפשרים לצעירים לקנות בתים ו-80 אחוזים מהם עדיין מתגוררים אצל ההורים, זאת למרות שבשיא המשבר צנחו מחירי הבתים בעד 50 אחוזים. הבשורה הטובה: הכלכלה החלה לצמוח ושוק הנדל״ן מתאושש, בין השאר הודות למשקיעים הזרים

מערכת הבחירות הסוערת בספרד הגיעה לסיומה והתוצאה ברורה: הצעירים אמרו את דברם. בבחירות שנערכו בחודש שעבר בספרד, איבד ראש הממשלה, מריאנו ראחוי, את הרוב שהיה למפלגתו בפרלמנט, ׳מפלגת העם׳,  וייאלץ להרכיב את הממשלה החדשה בשיתוף מפלגה נוספת או יותר, ושתי מפלגות חדשות שפנו לצעירים וזכו להישגים מרשימים. לבחירות קדמה מערכת בחירות סוערת שלוותה בהאשמת ראחוי ומפלגתו בשחיתות ובהנהגת מדיניות כלכלית של צנע, שפגעה בצורה קשה בצעירים. ביטוי אלים למחאת הצעירים נתן צעיר שהכה באגרופו את ראש הממשלה במסגרת סיבוב בחירות.

זוג צעיר וזוג הורים
Dreamstime

כעסם של הצעירים, המכונים לעתים בני ״הדור האבוד״, מובן: שוק העבודה הספרדי כמעט ואינו מציע הזדמנויות תעסוקה הולמות עבורם, וכמעט מחצית ממחפשי העבודה בני ה-25 ומטה, אינם מצליחים למצוא עבודה כלל. גם אלו שעובדים אינם מצליחים לחסוך כדי לרכוש בית משלהם, ויהיה עליהם קודם להכפיל כמעט את משכורתם כדי שיוכלו להתקרב לחלום הבית- כך על פי אתר הנדל״ן הספרדי kyero המצטט מחקר לפיו 80 אחוזים מהצעירים מתחת לגיל שלושים מתגוררים עדיין אצל ההורים.

חומרת מצבם של צעירי ספרד בולטת נוכח העובדה שכיום זול לרכוש דירה, לאחר הטירוף שאחז במדינה עת מחירי הנדל״ן עברו מקיצוניות אחת לשנייה: בין השנים 1997 ועד 2007 נרשמה בספרד עליית מחירים ממוצעת של 197אחוזים, בין הגבוהות באירופה. במדריד וברצלונה עלו המחירים אף מעט יותר ביחס לערי ספרד האחרות, ובערים מסוימות, בעיקר ערי החוף, נרשמה אף עלייה של 250 אחוזים בתקופה זו. רצף העלייה הסתיים במשבר של שנת 2008,  ומאז חלה ירידה במחירי הנדל״ן בספרד בשיעור מצטבר של כ-41 אחוזים. בערים מסוימות כמו ברצלונה, שנהנתה מעליית מחירים חדה טרום המשבר, ירדו מחירי הנדל״ן בשיעור חד יותר של כ-50 אחוזים.

ואולם, למרות הייאוש, נדמה שהעתיד של הצעירים בכל זאת צפוי להשתפר.  לאחר חמש שנים רצופות של מיתון, בין השנים 2009-2013, מסתמן שיפור: הצמיחה שהחלה בשנת 2014 נמשכה גם בשנת 2015. אומנם רמת התוצר עדיין נמוכה מזו של 2008, אולם גם שיעור האבטלה שהגיע לשיא של 26 אחוזים בשנת 2013, החל לרדת באופן מתון והגיע לרמה של כ-21 אחוזים. השיפור באינדיקאטורים הכלכליים התאפשר בשל המדיניות המרחיבה של הבנק המרכזי האירופי וכן בשל צעדי הצנע שנקטה הממשלה בספרד.

עם השיפור בפעילות הכלכלית, החלה גם ההתאוששות בשוק הנדל״ן בספרד. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בספרד עלה אינדקס מחירי הבתים במדינה ברבעון השלישי של 2015 ביחס לרבעון המקביל אשתקד ב- 4.5% - עליית המחיר הגבוהה ביותר מאז שנת 2007.  ביחס לרבעון הקודם מדובר בעליה של 0.7% , ועלייה של 4.2% ברבעון השני ביחס לרבעון הראשון של השנה. אולם ברבעון הראשון של 2015 המחירים ירדו ב 0.6 אחוזים וברבעים הקודמים דשדשו, כך שמוקדם להכריז כי ענף הנדל״ן שינה לחלוטין את מגמת הירידה שאפיינה אותו.

 לעומת זאת, בערים מסוימות, במספר איים ובערי חוף, העלייה יציבה מזה שנתיים ונראה כי ערים אלו מהוות את הסמן הראשוני לגידול בפעילות בענף.  כך בברצלונה בה בשנת 2014 כולה עלו מחירי הבתים ב- 3.4% והשנה נרשמה מגמה דומה. למרות עליות המחירים רמתם עדיין נמוכה בכ-35% לעומת השיא ב-2007.  גם במדריד, בירת המדינה, משהו מתחיל לזוז: ביוני 2015 נרשמה עלייה של 17% בעסקאות לרכישת דירות לעומת החודש המקביל אשתקד, ואינדקס מחירי הבתים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עלה ב-6.9% ברבעון השלישי ביחס לרבעון השני, וב- 6.4% ברבעון השני ביחס לראשון. את הרשימה מובילים האיים הבלאריים, הכוללים אתרי תיירות פופולאריים כמו  פלמה דה מיורקה ואיביזה, שם עלה האינדקס ב 8.4% ברבעון השלישי (ביחס לרבעון השני), וב-7.3% ביחס לרבעון הראשון של 2015.

בנייני מגורים בברצלונה

ברוב המקרים, עליות המחירים התרחשו בעיקר בשל משקיעים זרים שרכשו דירות יוקרה באזורי החוף של ספרד.  ׳ויזת זהב׳, הניתנת לתושבים המגיעים לספרד עם מעל לחצי מיליון אירו, מושכת משקיעים רבים, ובשנת 2014 עמד שיעור הרכישות של משקיעים זרים מסך עסקאות הנדל״ן על כ-17%. נכסים לא חסרים: במדריד לבדה, העיר בה מספר הנכסים הפנויים הוא הגדול ביותר במדינה, מוצעים למכירה מעל 35 אלף בתים, כך על פי אתר הנדל״ן kyero. צעירי ספרד, לעומת זאת, יצטרכו להמשיך לחסוך ולקוות שהממשלה החדשה תדאג לעליית גובה המשכורת, או לכל הפחות תמצא להם עבודה.  

לקבלת "המדריך להשקעות נדל"ן בחו"ל" (מהדורה מודפסת) של פרופימקס, הקלידו כתובתכם>>

לקביעת פגישה אישית לחצו כאן>>  

כתבות שאולי פיספסתם

*#