תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בני הבייבי – בומרס נדרשים לעבור לבית אבות

ענף בתי האבות האמריקאי משגשג ומושך אליו עוד ועוד השקעות בזכות התשואות היציבות שהוא מספק, אולם גובר החשש שמא עודף ההיצע יפגע בהן בטווח ארוך.

כמעט עשרת אלפים אזרחים יחגגו השנה בארה"ב את יום ההולדת השישים וחמש שלהם, 23% יותר מאשר בשנת 2010. הבייבי-בומרס, כינוי לקבוצה של אזרחי המדינה שנולדו בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה, נהנים משיפורים רפואיים פורצי דרך  ומגיעים לגיל הפרישה מצוידים בבריאות טובה, נהנים מאיכות חיים יוצאת דופן וצופים עוד שנים ארוכות של פעילות. הנתונים הללו הם סיבה למסיבה לא רק לקשישים-הצעירים ולבני משפחותיהם אלא גם לחברות וקרנות המשקיעות בבנייה וניהול של בתי אבות בהיקפים גדלים והולכים.

Luckydoor | Dreamstime.com

מאז שנת 2008 גדל ענף השירותים לבני הגיל השלישי - הכולל בתי אבות, הוספיסים, סיוע במגורים בבית ותחומים נלווים נוספים ב-4.3% מדי שנה וצפוי השנה לגלגל 276 מיליארד דולר, כך על פי המרכז הלאומי להשקעות בדיור לאוכלוסייה מבוגרת (ה-NIC), עמותה ללא כוונת רווח האוספת ומנתחת מידע בנושא. שליש עד מחצית מהשוק נמצא בידי חברות פרטיות הנהנות ממחזור של כ-164 מיליארד דולר. קרנות ריט אחראיות ל 14-15% מהשוק, והשאר מצוי בידי גופים שלא למטרות רווח או גופים ציבוריים.

נכון לשנת 2012, חיו בארה"ב 19.2 מיליון אזרחים מבוגרים בגיל בני 75 ומעלה המהווים את  קהל היעד העיקרי של מוסדות אלו. הוצאה חודשית של דייר המנהל חיים עצמאיים בבית אבות מתחילה ב-2,800 דולר לחודש, וכוללת דיור, שירותי כביסה, ארוחות ופעילות חברתית. ההוצאה יכולה לטפס עד 8,200 דולר לחודש לטיפול מלא הכולל צוות רפואי ואחיות צמודות. ככל שבית האבות מציע שירותים מקיפים יותר כך עולה התשואה שהוא מספק למשקיעים. בעוד שבית אבות בסיסי מספק תשואה שנתית של 7%, התשואה על בית אבות סיעודי יכולה להגיע עד 11.5%, כך על פי נתוני ה-NIC.

הגידול בבנייה של בתי אבות חדשים עומד על 6.4% ביחס למלאי היחידות הקיים. בסולט לייק סיטי, סאן אנטוניו, דאלאס, אטלנטה, ושיקגו הקצב גבוה אף יותר וגבוה מ-10%. קצב בניית בתי אבות הגובר במספר רב של אזורים עירוניים בארצות הברית מגדיל את החשש לירידה באחוז התפוסה ולפגיעה בהכנסות של חברות שבבעלותן מספר רב של נכסים כאלו. מחיר המניות של קרנות בולטות בענף, כגון Health Care REIT ו-HCP ירדו באחוזים דו ספרתיים מתחילת השנה בשל חשש המשקיעים מהעלאת הריבית, כך מדווח החודש הוול סטריט ג׳ורנל והגידול בהיצע עלול לדחוף את המניות עוד למטה.  

Wavebreakmedia Ltd | Dreamstime.com

על פי נתוני ה-NIC התפוסה של בתי אבות ב-31 מרכזים עירוניים נמצאת בירידה זה הרבעון השני. הקושי העיקרי הוא לחזות באיזה שלב של חייהם, אם בכלל, יבקשו הספק קשישים ספק אנשים במיטב שנותיהם לעבור להתגורר בבית אבות ומה יהיו הצרכים שלהם. בפועל חלק ניכר מקהל היעד אפילו אינו חולם לעבור לבתי אבות אלא מתכוון להמשיך לגור בביתו ולחיות את חייו השגרתיים. כדי לפתות אותם נדרשות החברות המפעילות את בתי האבות על סוגיהן השונים להציע איכות טיפול גבוהה, מתקנים מתקדמים ומצוידים היטב במיקומים אטרקטיביים, דבר שמגדיל את ההוצאות ופוגע אף הוא בתשואות שחברות אלו משיגות.

כתבות שאולי פיספסתם

*#