דנוור בהיי, ולא בגלל חוק המריחואנה

הנוף המשגע של הרי הרוקי והלגליזציה של מריחואנה הם רק תירוץ למשיכה של בני דור המילניום לדנוור. הסיבה האמיתית היא הצמיחה במשרות מתגמלות ומרכז עירוני תוסס שמרושת ב-1500 קילומטר של שבילי אופניים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אם שמעתם לאחרונה על דנוור, עיר הבירה של קולורדו, סביר להניח שזה בשל הדיווחים העולזים שנסובו אודות השינוי בחוק המריחואנה: החל משנת 2014 מותר לתושבי העיר לרכוש מריחואנה לשימוש עצמי. אולם לתושבי העיר יש סיבות טובות עוד יותר לשמוח. בדנוור מתגוררים בסך הכול 649 אלף תושבים אולם היא הוכתרה לאחת מעשרת הערים המבטיחות בארצות הברית עבור משקיעי נדל"ן, על פי דו"ח של חברת המחקר PWC שפורסם לאחרונה. 

סיבה מרכזית לכך היא הכלכלה: כלכלתה של דנוור צומחת במיוחד בזכות תעשיית האנרגיה וההייטק, והצעירים המשכילים ובעלי המקצועות המבוקשים בתעשיות אלו מהגרים לעיר בעקבות מקומות העבודה הרווחיים המוצעים להם והאבטלה באזור הגיעה לשפל היסטורי של 4.5%.  למעשה, דנוור הפכה למגנט לדור המילניום: הדו"ח מצביע  על סקר שהצביע עליה כעל כאחת מחמש הערים שבהם הם היו רוצים לגור ולעבוד לצד ערים כמו אוסטין וסן פרנסיסקו. 

אלו לא רק מקומות העבודה המתגמלים אלא משהו עמוק יותר, שניתן לכנותו כחוויה אורבנית מקיפה. אם בעבר רק ערי החוף המצליחות של אמריקה יכלו להציע לצעירים אורח חיים תוסס מסביב לשעון, בשנים האחרונות השכילו ערים נוספות, גם בלב אמריקה, להציע את הגרסה שלהן לחיים מעודכנים. מילת המפתח היא עירוב שימושים: בני דור המילניום רוצים לגור בעיר שמאפשרת להם לעבוד, לגור ולבלות באותה הסביבה ודנוור הירוקה בהחלט תומכת בכך:  עם רשת אוטובוסים עירונית מעולה, מדרכות לרוב ו-1500 קילומטרים של מסלולי אופניים בתוך העיר  הצעירים מוזמנים לוותר על הרכב ולנוע בחופשיות בין המשרד לבית, בין המסעדה לחדר הכושר, ובין גינת הילדים לבית הקפה השכונתי.

גם משקיעים החלו מבינים את חשיבות החוויה האורבנית לתשואות על השקעות בנדל"ן, והם מייחסים משקל גדל והולך לחוזקו של המרכז העירוני כאינדיקטור המעיד על פוטנציאל צמיחה של עיר  ועל כוח המשיכה הכולל שלה. דנוור לפי הדו"ח של POW מקבלת ציון גבוה גם בסעיף זה, עם גידול של 7.6% במספר התושבים במרכז העירוני התוסס שלה.

ההשפעה על הנדל"ן לא איחרה להגיע. דמי השכירות הממוצעים בעיר עלו ב-10 אחוז בשנה החולפת. לשם המחשה שכירת דירת חדר בעיר עולה כיום 1300-1400 דולר. נוכח מחיר השכירות המאמיר רבים מהצעירים הגיעו למסקנה כי משתלם יותר לרכוש בית, אולם גם מחירם של בתים בעיר החל מטפס.  על פי מדד קייס שילר המדד החשוב ביותר בארה"ב למחירי בתים, עלה מחיר הבתים בדנוור בשנה החולפת ב 8.3% ועל פי אתר טרוליה, המנתח מידע המבוסס על בתים המוצעים למכירה באתר, המחיר החיציוני של בית ברבעון הראשון של השנה עמד על  279,000 $. ברוקרים שהתראיינו לכתבה שפורסמה באתר CBS המקומי סיפרו כי עבור בתים מסוימים בעיר המועמדים למכירה התקבלו 30 הצעות, ורוכשים מתקשים במשך שבועות ארוכים למצוא בית בתקציב של פחות מ-300 אלף דולר.

כאשר מספר הבתים הפנויים צונח, העיניים מופנות אל הקבלנים שנדרשים לבנות בתים חדשים במהירות. הצלחתם לעשות זאת בזמן קצר ככל האפשר תאפשר לדנוור לשמור על מעמדה התחרותי. בזכות הלגליזציה שיצר החוק החדש, הזמן שהצעירים יידרשו להמתין לפחות יעבור בנעימים.