הסמויה, גרסת הנדל"ן

בולטימור מציעה בתים בטווח מחירים רחב שיכול לקרוץ לרוכשי בתים ראשונים. האתגר: להתרחק ככל האפשר ממוקדי הפשע ולאתר את השכונות שמציעות את התמורה הטובה ביותר לכסף.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנדל"ן בארה"ב התאושש בצורה מרשימה בשנים האחרונות, ובערים הגדולות מחירי הבתים תיקנו את הצניחה שחוו בשנים שלאחר המשבר הפיננסי. העלייה במחירי הבתים היטיבה עם בעליהם, אולם הותירה מאחור שכבה הולכת וגדלה של צעירים שמתקשים לרכוש את ביתם הראשון שבעבר היוו כ-40% אחוז מכלל הרוכשים וכיום שיעורם צנח לכ-30% . בין הגורמים לכך ניתן למנות את מחירי בתים שחזרו לטפס, העדר הון עצמי הולם, חוסר ביטחון תעסוקתי ועוד.

בולטימור, העיר הגדולה במדינת מרילנד שבחוף המזרחי, יכולה להיות נקודת התחלה טובה עבורם בשל הימצאותם של בתים בקשת מחירים רחבה שעונה כמעט לכל כיס, כך מאמינים באגודה הלאומית האמריקאית של סוכני נדל"ן ובחברת RBI המספקת מידע עסקי בתחום הנדל"ן. גופים אלו הכריזו בשנה שעברה (ושוב לאחרונה) על אזור בוסטון כאזור המתאים לרכישת בית ראשון עם מגוון בתים רחב ומחיר חציוני לעסקה של 159,700 דולר - בהשוואה למחיר החציוני בארה"ב כולה שעומד על 199,600 אלף דולר.

מי שעקב אחר החדשות לאחרונה ככל הנראה ירים גבה: בולטימור זכתה לחשיפה שלילית נוכח המהומות שפרצו בעיר על רקע גזעי לאחר ששוטרים הכו למוות גבר ממוצא אפרו-אמריקאי. ואכן שכונות מרכז העיר נחשבות לקשות יום הסובלות מפשיעה, אולם סביבן נמצאים רובעים ובהם שכונות המציעות דיור במחירים נוחים יחסית ומאופיינות באוכלוסייה חזקה יותר.

הפערים החברתיים בין השכונות השונות יוצרים פערים קיצוניים במחיר: מחיר ממוצע לעסקה בעיר עומד של 225  אלף דולר  אולם מדובר בנתון הרחוק מלייצג את כל התמונה. שכונות הנמצאות מערבית לעיר, כגון אדמונדסון וביצ'פילד המאופיינות באוכלוסיות קשות יום, ושם המחיר לבית נע סביב 66 אלף דולר. במחוזות שלווים יותר כגון אן-ארונדל ו-הארפורד מוצעים למכירה נכסים במחיר שנע סביב 299 אלף דולר, דומה למחיר הממוצע במדינת מרילנד העשירה, כך על פי אתר הנדל"ן טרוליה. בין שני הקצוות הללו נמצאות שכונות רבות, בעיקר במחוז בולטימור  (הכולל את שטח העיר עצמה) בהן ניתן לרכוש נכסים במחיר של 170 אלף דולר. חברת המחקר RBI פרסמה במרץ רשימה של 20 שכונות המתאימות לרוכשי בתים ראשונים ביניהן שכונות המילטון, גווין-אוק, וודלואן ואחרות.

עבור צעירים מרכז בולטימור אטרקטיבי יותר מהפרוורים שכן לצד אורח חיים עירוני ומעודכן הוא מציע בתים במחיר קל יותר לעיכול: מחירו החציוני של בית עומד על 92 אלף דולר בלבד, ירידה של 21 אחוז  לעומת שנה שעברה - בין השאר בשל העובדה שבתים רבים במרכז מוצעים למכירה מידית על ידי הבנקים לאחר שבעליהם התקשו  לעמוד בתשלום. סך הכול בבולטימור עומדות כ-16 אלף דירות ריקות, אולם לדברי מתווכים בעיר המלאי נמצא בירידה מהירה.

מבחינה כלכלית, בולטימור עמלה לשנות את פניה ותדמיתה. מעיר הממוקדת בייצור, תעשיית המתכת  ובימאות היא כיום מציעה יותר משרות בתחומי ההייטק, מדעי החיים, אופנה ומסחר, מנסה להגדיל את משקל התיירות בכלכלתה ולהדגיש את השכונות הטרנדיות. הקרבה לוושינגטון הבירה וקיומה של אמצעי תחבורה זמינים אליה, הופכת את העיר ובמיוחד את הרובעים המערביים שלה לאטרקטיביים בפני עובדי הממשל והחברות שפועלות מהבירה שנהנים ממשכורות גבוהות יחסית ויציבות תעסוקתית. גם בית החולים ואוניברסיטת גו'ן הופקינס מרכזים סביבם אוכלוסייה חזקה ויוצרים ביקושים ערים.

אולם על המאמץ לשינוי התדמית מעיבים נתונים רבים הממחישים את קיומם המושרש של פערים בעיר. שיעור האבטלה עומד על  37% בקרב צעירים שחורים עד גיל 24 לעומת 10% בקרב צעירים לבנים. תוחלת החיים בשכונה כמו אפטון עומדת על 63 שנים, 20 שנים פחות מאשר בשכונת רולנד פארק. גם הפשע מהווה בעיה מרכזית בעיר: 5% מהאוכלוסייה נפגעה מפשעי רכוש, נתון גבוה משמעותית בהשוואה ל-3.48% במרילנד כולה. 17 איש מכל אלף נפגעו מפשיעה אלימה, כמעט פי שלוש מהנתון המקביל במרילנד. רצף המהומות האלימות לא יקל על שינוי התדמית הזו אולם ייתכן כי יספק את תשומת הלב הציבורית הדרושה כדי לסייע לעיר לצאת לדרך מבטיחה יותר.