תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החנויות השכונתיות בערי בריטניה עושות קאמבק

הצרכנים נלהבים כיום פחות מהסופרמרקטים הענקיים שבשולי הערים בעוד הפופולאריות של חנויות הנוחות הקרובות לבית, ששטחן קטן מ-300 מ"ר, גוברת. עם גידול צפוי של 30% במחזור בחמש השנים הקרובות לא פלא שהרשתות נמצאות במרוץ אחר חנויות פנויות.

מוסד המכולת או הירקן השכונתי, ובמידת מה גם חנויות המיני-מרקט השכונתיות, משל בענף הקמעוני ושירת בנאמנות במשך עשרות שנים את לקוחותיו בבריטניה כמו גם בעולם כולו. העסקים הקטנים הללו שברובם היו בבעלות פרטית וחלקם בבעלות רשתות מתמחות השתרעו על שטח קטן, היו פתוחים רוב היום, והציעו מגוון מוצרים לא גדול אבל מספק במחיר ממוצע ובאריזות קטנות המותאמות לקניות מזדמנות לעתים אפילו פעמיים ביום. הם גם היו מקומות ידידותיים יחסית, שבהם ניתן היה לרשום חוב או להשאיר מפתח לילד אצל המוכר שמאחורי עמדת חיתוך הגבינות.

בשנות החמישים החל השינוי כאשר הומצא הסופרמרקט במתכונתו המוכרת כיום. החידוש אז היה שהצרכנים אספו בעצמם את המוצרים ופגשו את המוכר, עכשיו קופאי, רק בעמדת התשלום. מי שדחף את המודל החדש היו רשתות דוגמת סיינסברי או טסקו שבכך חסכו בכוח אדם, צמצמו עלויות והיו תחרותיות יותר. בדומה למכולות גם הסופרמרקטים הללו שכנו במרכזי הערים ולא חייבו נסיעה ארוכה.

בשנות השבעים, לצד מגמות הפרבור והעליה באחוזי הבעלות על רכב ודמי השכירות במרכזי הערים,  הסופרמרקטים הפכו ענקיים והחלו לנדוד אל מחוץ למרכזי הערים.הם הציעו מגוון אדיר של מוצרים באריזות גדולות שאפשרו להם לשכלל עוד את הצעת הערך ולהציע מחירים זולים יותר. הם דמו למחסני ענק שבהם הסתובבו הצרכנים וליקטו את המוצרים וצמחו במהירות עד שהשתלטו על רוב השוק.

Cleaper | Dreamstime.com

אולם גלגל עגלת הקניות מסתובב ובשנים האחרונות החנויות השכונתיות עושות קאמבק. עתה הן מכונות חנויות נוחות, מציעות חווית קניות מהירה יותר ומשתרעות של שטח מצומצם יחסית, פחות מ-300 מ"ר. דו"ח של IGD, המספק נתונים על הנעשה בתעשייה מעריך כי בבריטניה לבדה יצמח שוק חנויות הנוחות מ-35.6 מיליארד פאונד ל-46.2 מיליארד פאונד עד שנת 2018. זאת בעוד היקף המסחר בחנויות הענק יצמחו מ-74 מיליארד פאונד ל-80 מיליארד בלבד.

לקאמבק של חנויות הנוחות אחראי שינוי בדפוס הקניות: כיום הלקוחות מבצעים קניה גדולה אחת לשבוע או מספר שבועות, ומשלימים את הדרוש להם בשאר הזמן. הסיבה לכך היא שינוי דמוגרפי: האוכלוסייה המזדקנת שמתגוררת במרכזי הערים מנהלת משק בית מצומצם יחסית ואינה זקוקה לאריזות גדולות ולמבחר אינסופי. לכן היא נוטה לקנות ליד הבית ולוותר נסיעה למרכזי קניות מרוחקים. באופן דומה משפיעה העליה במספר הרווקים במדינה, מגמה של העשור האחרון, שקונים בהיקף מצומצם בהתאם לצורך, לעתים מספר פעמים בשבוע. גם העליה במספר הנשים העובדות שנדרשות לשלב את הקניות בדרך בין העבודה לבית מעודדת חנויות אלו. מגמה נוספת שמעודדת את התופעה היא הגידול בקניות באינטרנט: הרשתות הגדולות מאפשרות ללקוחות להזמין באינטרנט וכך ליהנות ממחיר זול יחסית כמו בסניפיהן הגדולים בשולי הערים, ואז לאסוף את המוצרים בחנות הנוחות הקרובה לביתם. לא פלא ששוק הקניות באינטרנט יותר מאשר יכפיל את עצמו בין 2013 ל- 2018, מ-7 מיליארד ל-15 מיליארד פאונד, קובע הדו"ח של IGD.

המגמה הבולטת במיוחד בלונדון אבל נפוצה גם בערים אחרות, התחזקה בזכות הירידה במחירי השכירות במרכזי השכונות. לאורך שנים הנכסים שם התיישנו ואיבדו פופולריות לטובת הקניונים, מגמה הנמצאת כיום בשינוי. בנוסף, חלה  עליה במספרם של נכסים פנויים שבעבר אוכלסו בעסקים שהאינטרנט חיסל, כמו חנויות אלקטרוניקה או השכרת סרטים, דבר שיצר הזדמנויות לרשתות קמעוניות להיכנס למיקומים אטרקטיביים.

הביקוש הגובר מתבטא בתחרות על הנכסים המתאימים לאכלס את חנויות הנוחות. רשת סיינסברי למשל הודיעה כי השנה מספר חנויות הנוחות שלה הממוקמות במרכזי הערים יעלה על מספר הסופרמרקטים הגדולים. הרשת המתחרה טסקו הודיעה כי היא מפעילה למעלה מ-1600 חנויות אקספרס שכאלו. התחרות על הנכסים וכיסו של הצרכן מגיעה גם ממתחרות חדשות: רשתות כמו Poundland או Stores99 שמתחרות ברשתות כמו אלדי ולידי על הקמה של חנויות נוחות תוך התמקדות בתת פלח שמציע נגישות המשלבת גם מחירים זולים יותר. הן נהנות מצמיחה מואצת בשנים האחרונות ומקימות עשרות חנויות חדשות מדי שנה.

לחזרה לערוץ להשקעות נדל"ן בחו"ל 

כתבות שאולי פיספסתם

*#