תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תחזית 2015: 5 טרנדים בנדל"ן המסחרי בארה"ב

בשנה החדשה צפויות להתגבר כמה מהמגמות החזקות ביותר בנדל"ן, אלו שצריכות לעמוד במרכז תשומת הלב של המשקיעים

המעבר משנת 2014 לשנת 2015 הוא רעיון רוחני בעיקרו, ומבוסס על התאריך המשוער של לידת תינוק יהודי בנצרת לפני אלפיים שנה. אולם אם מתעלמים מהיסוד השרירותי של השינוי משהו בכל זאת משתנה במציאות הפיזית סביבנו: דור הולך ודור בא, טכנולוגיה חדשה מתפתחת, העדפות תרבותיות משתנות וכל אלו ביחד מצטברות לכדי טרנדים שמשפיעים בעצמה בתחום הנדל"ן.

מבט על ארה"ב, שם שוק הנדל"ן ענק ועמוס בנתונים מאירי עיניים, יכול לספק תובנות על הצפוי בנדל"ן ברחבי העולם. בעזרת דו"ח חברת המחקר PWC הסוקר מגמות לשנת 2015 בדקנו מה הן המגמות המעניינות והחשובות ביותר שצפויות לצבור תאוצה בשנה הקרובה. גם אם לא כולן יגיעו לשיאם בשנה הקרובה, רצוי כי משקיעים בשוק יכירו את המגמות הצפויות ב-2015 ויבחנו את השקעותיהם בהתאם.

© Masterlu | Dreamstime.com - The Flat Iron Building, Manhattan, New York City

1. האם הקניונים יהפכו לפילים לבנים? ובכן, לא כולם

הקניונים, שהומצאו בשנות השבעים, הפכו לפופולאריים ביותר בשנות השמונים והיוו מאז את מרכז סצנת הקניות בעולם המערבי. אולם נראה כי תור הזהב שלהם בצפון אמריקה נגמר. בארה"ב לבדה נסגרו מאז שנת 2007 400 קניונים, ומאז שנת 2009 לא נבנו בה קניונים חדשים. על פי הערכות שונות כי בשנים הקרובות ימשיכו לפעול רק מחצית ממעל אלף הקניונים הפועלים כיום במדינה. אם להתבסס על העבר, ארצות הברית מסמנת את הכיוון ושאר העולם הולך בעקבותיה.

אין טעם למהר ולהאשים בכל התחלואים את הקניות הדיגיטליות, שכן היקפן מסתכם בסך הכול בשישה עד שבעה אחוזים מסך הסחר . אשמים משמעותיים יותר הם בעלי הקניונים עצמם - שלא השכילו להתאים עצמם לשינויים. הבעיות החלו כאשר חברות סחר ענק התמזגו, למשל אופיס דיפוס או וOffice Max, וכך ירדה התחרות על המיקומים הנחשקים ועמם שכר הדירה. רשתות אחרות שבהחלט סבלו מתחרות עזה באינטרנט נאלצו לצמצם את השטחים שלהן, כמו למשל רדיו שאק שסגרה נקודות מסחר רבות. בנוסף, בתי הקולנוע איבדו את מקומם לחנויות האופנה, ואחריהם התאיידו חנויות הספרים והדיסקים שסיפקו חווית שוטטות מענגת ואיזנו את המסחריות הרבה של הקניונים. התוצאה: חלק מהקהל שביצע קניות ספונטניות שהזרימו חמצן לעסקים בקניון פשוט איבד את התמריץ להגיע אלא אם הייתה להם כוונה ברורה לשופינג. ולבסוף, הקניונים כבר לא מספקים את אותו הריגוש שהצליחו לספק בעשורים הראשונים לפעילותם: הם נתפסים על ידי הצעירים כמקומות אפרוריים למדי, וכמלכודת צרכנות סיוטית עבור הורים לילדים צעירים. אלו גם אלו מחפשים מקומות שמציעים בילוי מקיף ומתגמל יותר. אז מי יישאר במשחק? אלו שיציעו שילוב מאוזן יותר הכולל בילוי וקניות, בעוד נכסים אחרים ייאלצו להסב את עצמם לשימושים אחרים שימשיכו לשלם לבעליהם את שכר הדירה.

2. הזינוק בקניות און ליין: ביקוש למחסנים מודרניים

השיאים שנשברים שנה אחר שנה בקניות מקוונות - שיא המכירות האחרון היה ביום הרווק הסיני שהניב הכנסות של 10 מיליארד דולר ב-24 שעות - יוצרים ביקוש גובר לאורך שרשרת האספקה של אתרי קניות כמו אמזון, עלי באבא, איביי, אפל ואחרות. כל דולר שנרשם בקופות הווירטואליות שלהן מייצג מוצר שיש לאחסן ולשנע ויוצר ביקוש למחסנים לוגיסטיים ענקיים ומשוכללים שמסוגלים להתמודד עם כמות גדולה של ספקים ומוצרים מצד אחד, ומחסנים קטנים יותר בשיפולי הערים ואף במרכזן שמסוגלים לממש את ההבטחה לספק את המוצרים בן לילה, ורצוי באותו היום. חברות שמחזיקות בבעלותן מחסנים יידרשו להתאים אותם לצרכים המתוחכמים של אתרי הסחר, שנדרשים לארוז באותו המשלוח מוצרים מייצור מקומי וייבוא, או מיצרנים קטנים וגדולים וכן הלאה. ועוד לא אמרנו אף מלה על השימוש העתידי במטוסים זעירים שיחייבו שטחי המראה ונחיתה.

3. להתראות משרדים, שלום למשרד הביתי או השיתופי

יותר ויותר אנשים עובדים מהבית ומבקרים במשרד הרשמי, אם בכלל יש כזה, רק לעתים רחוקות. על פי נתוני משרד העבודה האמריקאי מספר האנשים שעובדים מהבית לפחות חלק מהזמן עלה מ-9.2 מיליון ב-2007 ל-13.4 מיליון ב-2010, ומ-6.8%  ל-9.4% מסך העובדים במשק האמריקאי, ומדהים עוד יותר: 40% מהמצטרפים לשוק העבודה עובדים מהבית. גם השטח המוקצה לעובדים הצטמצם, וחברת ההשקעות קלריון אף פרסמה נתון לפיו השטח המוקצה לעובד ירד בכ-20% . בין האחראים לכך: המשבר הכלכלי שהפך חברות לזהירות בגיוס עובדים קבועים ועודד שכירת עובדים זמניים שחולקים משרד. גם מגמת העליה במספר הפרילנסרים ובעלי המקצוע שמוכרים את יכולותיהם למרבה במחיר תורמת לשינוי בביקוש למשרדים על ידי הפירמות, לטובת הפופולריות הגוברת של שטחי משרד משותפים או משרדים לפי שעה.

4. הערים פועלות 24 שעות (או לפחות 18 שעות)

ערים מובילות בעולם הנחשבות לשווקים ראשיים לנכסי נדל"ן כמו ניו יורק ולונדון ידועות בכך שהן משלבות בהצלחה באותו הרחוב ולפעמים באותו הנכס, מספר שימושים -  משרדים, בילוי, קניות ופנאי ומגורים. הדבר מונע הפיכתם של אזורי עבודה ותעשייה לאזורי רפאים בשעות הערב וסופי השבוע, מושך כישרונות במיוחד מקרב עובדי תעשיית המידע שרוצים להגיע ברגל לעבודה ולנהל אורח חיים מעודכן, וכך מזרים חמצן כלכלי תמידי לבעלי עסקים שנהנים מנגישות לקהל לאורך כל ימות השבוע ושעות היממה. התוצאה היא עלייה בדמי השכירות של נכסים מסחריים, עליה בערכם ועליה בביקוש לשכירות שלהם. השנה תמשיך ותתחזק המגמה הזו אף בערים משניות גם אם באינטנסיביות נמוכה יותר, ולכן ערים אלו מכונות  "ערים של 18 שעות".

5. מי ישפיע יותר: דור ה-Y או דור הבייבי בומרס?

מה לא נכתב על דור ה-Y? שהם מפונקים, מחליפים עבודות בקצב מהיר, חובבי כדור הארץ, משוגעים על טכנולוגיה וממוקדים בהגשמה עצמית ולא בעשיית כסף. אפשר להתווכח עם התפיסה לפיה אפשר להכליל דור שלם, אולם כמה מגמות הן בלתי ניתנות לערעור: בני דור ה-Y הם הדור הגדול ביותר מאז הבייבי בומרס, ומונים כ-80 מיליון צעירים, והם כבר משפיעים בצורה מכרעת על הכלכלה, התרבות וכמובן על שוק הנדל"ן.

דור ה-Y הם קבוצת הגיל שסבלה הכי הרבה מהמשבר הכלכלי שהוביל למשבר תעסוקתי חריף. לחלק גדול מהם עבודות בשכר בינוני או שהם מועסקים בעבודות חלקיות ורבים מהם פרילנסרים. בנוסף, רובץ עליהם חוב של לא פחות מטריליון דולר למוסדות בו רכשו את ההשכלה הגבוהה שלהם. התוצאה: בהעדר משאבים הם דוחים את רכישת הדירה או הבית לעשור הבא, ועד אז מתגוררים בשכירות בערים הגדולות - זאת בניגוד להוריהם שכאשר היו בגילם מיהרו לרכוש בתים בפרברים. הצעירים מעדיפים את מרכזי הערים או שכונות מתפוררות ומזרימים אליהם דם חדש. במקום העבודה - אליו הם מגיעים בתחבורה ציבורית ולא ברכב פרטי המחייב מקום חניה - הם מוכנים לוותר על משרד ויעשו הכול כדי לא לשבת בקיוביקל. במקום זה יעדיפו סביבת עבודה בה ניתן לשתף פעולה עם כלל חברי הצוות, רצוי על פופים או סביב שולחנות משותפים.

מנגד, דור הבייבי בומרס, אוכלוסייה בת 77 מיליון איש בארצות הברית לבדה, ממשיך להשפיע על שוק הנדל"ן. הילדים מתגוררים בעיר? הם ימכרו את הבתים בפרברים וירכשו דירות קטנות יותר לידם, ואין מה לדבר על פרישה לבתי קיט בפלורידה החמימה. השפעתם ממשיכה גם בשל העליה בתוחלת החיים שיוצרת ביקוש למרכזים רפואיים המשלבים גישות חדשות בטיפול באוכלוסיה מבוגרת לצד מתחמי דיור מוגן עירוניים. העליה באיכות החיים מאפשרת להם להמשיך ולעבוד, לעתים על חשבון דור ה-  Y ולכן חברות רבות ממשיכות לשכור עבורם משרדים

לחזרה לערוץ להשקעות נדל"ן בחו"ל

כתבות שאולי פיספסתם

*#