רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם לרכוש נדל"ן בעקבות דיוויד בלאט?

מדינת אוהיו התעשייתית נהנית מצמיחה כלכלית יציבה. מחירי הנכסים מובילים את הטבלאות בארצות הברית, מה שמעלה את השאלה האם היא עדיין אטרקטיבית

מספר תושבים: 11.5 מיליון
אחוז אבטלה: 5.7%
הכנסה לנפש: כ-41 אלף דולר.
מחיר חיציוני לבית: 154,000 דולר

אוהיו הקטנה (33 מדינות בארה"ב גדולות ממנה) שבירתה קולומבוס, הנמצאת במזרח המערב התיכון של ארצות הברית,  היא אחת המדינות המתועשות בארצות הברית ובשטחה פועלות תעשיית חלל ותעופה, תעשיית ייצור מתקדמת, תעשיית חקלאות, רכב, אנרגיה, פיננסים, תחבורה, לוגיסטיקה ועוד.

שנת 2014 האירה את פניה למדינה ונראה כי שנת 2015 תהיה טובה לא פחות. האבטלה ירדה בחדות, מרמה של 7.5% בשנה שעברה ל-5.7% השנה, נמוך משיעור האבטלה הממוצע בארה"ב כולה שעומד על 6.2%. באומדן שפורסם לפני ארבע שנים הוערכו סך כל המשרות שיתווספו בין 2010-2020 בכחצי מיליון, ונכון לעכשיו נראה כי התחזית תתממש, כך על פי תחזית שפרסמה המדינה.  

לצמיחה המואצת בכלכלה יש מספר סיבות. ראשית ההתאוששות הכלכלית בארצות הברית שמלווה על ידי התאוששות התעשייה שמהווה את הסקטור המרכזי במדינה. מנוע צמיחה חשוב נוסף הוא ענף האנרגיה ובמיוחד התפתחות הטכנולוגיה להפקת גז מפצלי שמן. לאחר שהתגלו בצפון אוהיו פצלי שמן החלה נהירה של חברות אנרגיה שפתחו משרדים והקימו תשתית להפקתו. בעקבותיהן נהרו למקום עסקים נוספים ואלפי עובדים חדשים בשכר גבוה. המדינה השכילה לשמור על עלויות "עשיית עסקים" נמוכות,  ובשנה החולפת הוקמו במדינה 24 אלף עסקים חדשים שתורמים לגיוון הכלכלי של המדינה ומושכים אוכלוסיה צעירה. אם אכן יתממשו התחזיות וגם קבוצת הכדורסל ה'קליבלנד קאבלירס' שמאמן הישראלי דיוויד בלאט תיקח את אליפות ה-NBA השנה הבאה האופוריה תגיע לשיא.

© Larryknupp | Dreamstime.com - Columbus Ohio Skyline At Sunset Photo

האם להשקיע בנדל"ן במדינה?

הנדל"ן במדינה שהיה במשבר עמוק מאז המשבר של 2008  המשיך להתאושש ב-2014.  המחשה לכך מגיעה מסוכנויות מקומיות המעדכנות כי בשנה החולפת מספר הבתים שנמצאים במצב בעייתי מסוגים שונים כגון כניסה להליכים משפטיים , מעוקלים, נמצאים בהליך של מכירת חיסול ועוד ירד לרמה נמוכה שלא זכורה זה שנים: אחד לשבע, כאשר רק לפני שנה אחד מכל ארבעה בתים היה תחת בעיה כלשהי. גם שוק השכירות בעיר חזק והמשיך להאיץ גם בשנת 2014. אחוז הנכסים הפנויים ירד מ-4.5 אחוזים בשנה שעברה ל-4.2 אחוזים השנה, מדווח אתר "קולומובס אנדרגראונד" המצטט סקר מקומי.

המשמעות היא שאם בעבר כמעט כל השקעה במדינה הניבה תשואה משמעותית, השקעה בנכס במדינה צריכה להיעשות לאחר בדיקה דקדקנית שכן עליות מחירים משמעותיות כבר התרחשו. כך, הערים המרכזיות במדינה שנהנו מגידול מהיר במחיר החציוני של בתים הן טולדו, העיר הרביעית בגודלה במדינה שזינקה ב-33 אחוזים לעומת שנה שעברה, הזינוק הגדול ביותר מכל הערים האמריקאיות הגדולות (מעל חצי מיליון תושבים) והשיגה ערים כמו דטרויט, קליבלנד, טקסס ואחרות. גם בעיר דייטון שבמדינה נרשם גידול מרשים: 20 אחוזים. הבירה קולומבוס הפכה אף היא ליעד של משקיעי נדל"ן שהחליפו את התושבים כמי שתופס נתח גדל והולך מממספר העסקאות בעיר, הנאמד כיום ב-12 אחוזים. הם משקיעים בעיקר בקומפלקסים למגורים למכירה ולהשכרה.

לחזרה לערוץ להשקעות נדל"ן בחו"ל

כתבות שאולי פיספסתם

*#