תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משאל העם הוכרע, הנדל"ן באדינבורו שוב עולה

אי הוודאות בחודשים שלפני משאל העם בסקוטנלד הביאו להקפאת הביקושים לנדל"ן. תוצאות המשאל לצד מיעוט ההיצע והביקוש הגובר מרמזים על עתיד מבטיח למשקיעים

המתח הרב שאפף את סקוטלנד בחודשים האחרונים מתפוגג. תושבי חבל הארץ בצפון הממלכה הבריטית שאיבד את עצמאותו לפני למעלה מ- 300 שנה, הכריעו בספטמבר האחרון במשאל עם מותח עד תומו למען הישארותם כחלק מבריטניה: 55% מהמצביעים הכריעו בעד הישארות כחלק מהממלכה המאוחדת, לעומת 45% שהעדיפו לצאת לעצמאות.

לפני המשאל הועלו השערות רבות שעסקו בצורתה של מדינה לעתיד, אם אכן תיפרד מבריטניה. חלק ניכר מהן עסקו בסוגיות כלליות וברובן חזו שחורות: משבר תקציבי, זינוק בהוצאות הממשלה, ירידה בדירוג האשראי והתייקרות שיעורי הריבית שמשלמת המדינה על הלוואותיה, צמיחה מואטת, ובעיקר נטישה של חברות ומוסדות בנקאיים לטובת אנגליה. ההשערות לגבי מדיניות המטבע שתיושם בעתיד רק הגבירו את אי הוודאות.

Simon Gurney | Dreamstime.com

אי הוודאות באה לידי ביטוי בדשדוש מסוים ענף הנדל"ן באדינבורו בירת סקוטלנד, בעיקר בשבועות שלפני המשאל. לדברי אנליסטים בחברת נייט-פרנק, אחת מסוכנויות הנדל"ן הגדולות בבריטניה, נכסים איכותיים בשוק חוו האטה מסוימת, אולם בסיכום הרבעון השלישי של 2014 עולה כי סך הכול היא הייתה מינורית, ונכסים באדינבורו עדיין עלו ב 1.3% ברבעון, רבעון חמישי ברציפות של עליות. על פי נתונים שסיפקה החברה, הסיבה לעליות הן היצע נמוך משמעותית (27%),  ובמקביל ביקושים חזקים (19%) לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

סך הכול חל מתחילת השנה גידול של 8% במספר העסקאות: "שוק הנדל"ן באדינבורו עמיד מאוד לזעזועים, כפי שראינו בהקשר של אי הוודאות סביב המשאל" אמר אוליבר נייט,מנהל בנייט פרנק.  לדבריו המתווכים בסוכנויות בעיר מדווחים על חזרה לקצב עסקאות רגיל וניתן להעריך כי התפוגגות אי הוודאות לצד עליה בביטחון הצרכנים יעודד את שוק הנדל"ן המקומי וייתן לו דחיפה נוספת בחודשים הבאים.

גם האנליסט אלסדייר האמפרי מחברת ההשקעות JLL מציין כי רוכשים רבים עיכבו את קבלת ההחלטות שלהם עד להיוודע תוצאות המשאל, במיוחד על רקע החשש כי מוסדות גדולים השוכרים נכסים במדינה יעזבו את בירת סקוטלנד, המשמשת אחד המרכזים הפיננסיים הגדולים באירופה, במקרה של ניצחון במשאל של התומכים בהיפרדות. בחברת תיווך הנדל"ן סאבילס מציינים כי בחצי השנה האחרונה חלה ירידה חדה בהשקעות בנכסים בעיר, ושובן של השקעות אלו יעלה את היקפי הפעילות ויהווה הזדמנות בטווח הקצר בעיקר בנכסים מסחריים, ולקרב את התשואות לאלו שבערי אנגליה.

עתה כאשר העתיד התבהר מעניין לבדוק מה צפויות להיות ההשפעות על שוק הנדל"ן במדינה. בניט-פרנק מעריכים כי מחירי נדל"ן איכותי למגורים יעלה בממוצע ב- 3-6 אחוזים בשנה הבאה, ואילו בסאבילס מציינים עליה של 23 אחוזים עד 2018.

מה שמעיב על השוק היא שלא כל אי הוודאות הוסרה. בשנה הבאה ייערכו בחירות בבריטניה, ורק לאחריהן תיקבע מדיניות הממשלה המרכזית כלפי סקוטנלד, לאחר שהתחייבה לפני המשאל להקנות לה יותר סמכויות לרבות בתחום המיסוי. על הפרק עומדים  שינויי מיסוי שעלולים לייקר עסקאות נדל"ן יוקרתי. כבר עתה נקבע כי מס חדש שייכנס לתוקף החל מאפריל 2015, ייגבה על ידי סקוטלנד עצמה ויחליף את מס הבולים הנוכחי המוטל על עסקאות נדל"ן.

לחזרה לערוץ להשקעות נדל"ן בחו"ל

כתבות שאולי פיספסתם

*#