תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פצלי השמן מזניקים את הביקוש לנדל"ן

בדרך ליצירת 1.7 מליון משרות חדשות, תעשיית האנרגיה המתחדשת של ארצות הברית משנה גם את פני שוק הנדל"ן ומעוררת ביקושים מואצים במערב התיכון

לפני מספר שנים הפכה דקוטה הצפונית, מדינה שלא מעט אמריקאים ובוודאי ישראלים יתקשו למקם על המפה, להבטחה הגדולה של הכלכלה האמריקאית. הסיבה לכך היא הטמעת טכנולוגיה חדשה להפקת נפט מ'פצלי שמן' (סלע השוכן בעומק האדמה) שסייעה להזניק במאות אחוזים את התפוקה בבארות הנפט של המדינה ויצרה תנופה כלכלית אדירה שמתבטאת בצמיחה כלכלית מקומית מואצת, תוספת של אלפי משרות מתגמלות והגירה חיובית למדינה הקפואה.

דקוטה לא לבד: הטכנולוגיה החדשה המאפשרת לנצל מחדש שדות נפט ומאגרי גז ישנים ברחבי ארצות הברית, להגדיל את התפוקה ולהוריד את העלויות בצורה משמעותית מחוללת מהפכה כאשר. חברות הנפט משקיעות מיליארדי דולרים כדי לפתח מאגרים אלו. תוצאה היא  בום כלכלי חסר תקדים ששוטף אזורים נרחבים וביניהם  מונטנה, קולורדו, דרום טקסס קליפורניה, פנסילבניה, אוהיו וקליבלנד.  

המהפך שמתרחש בלב ארה"ב, מחזיר לחיים  את אזוריה התעשייתיים לשעבר של המדינה. כאשר המפעלים קרסו הם פיטרו עובדים, והיישובים התפוררו וכמעט ננטשו. כעת הצמיחה המואצת יוצרת מאות אלפי משרות חדשות ומדינות שסבלו מאחוז אבטלה גבוה כמו אוהיו וקליבלנד נהנות מזרם הגירה חיובי בזכות המשרות שנוצרות. אלו מגוונות וכוללות קודחים מיומנים, מפעילי ציוד כבד, מהנדסים אבל גם עובדי צווארון לבן כמו עורכי דין ורואי חשבון.

דו"ח של מקינזי מ–2013 העריך כי תפוקת נפט וגז מפצלים עשויה לסייע ביצירת עד 1.7 מיליון משרות ברחבי ארה"ב. הבנק המרכזי של ארצות הברית פרסם לאחרונה דו"ח שעסק בהתחזקות תעשיית הנפט והגז בשיקגו וקליבלנד  שטען כי היא משפיעה גם על עסקי צווארון לב הקשורים אליה כגון משרדי עורכי דין ופיננסים.  שיעור האבטלה באוהיו עמד ביולי השנה על 5.7%, לעומת האבטלה במדינה לפני ארבע שנים בלבד, שהגיעה ל–10.6%, משמעותית מעל הממוצע הארצי. דטרויט בה ירד שיעור האבטלה במהירות נכנסה לרשימת עשר הערים בארצות הברית בעלות הצמיחה הגבוהה ביותר של מקומות עבודה.

מאות אלפי עובדים שזקוקים לדירה

ארצות הברית היא מדינה גדולה ומקובל כי אנשים ומשפחות מעתיקים את מקום המגורים שלהם בעקבות שינוי במקור הפרנסה של אחד מבני הזוג. התוצאה ניכרת: התאוששות בביקושים לנדל"ן, במיוחד בשווקים מרכזיים יותר כמו דטרויט, מערב מישיגן, שיקגו, קנזס סיטי ואחרים שמושפעים מהתעשייה. מחירו החציוני של נכס באוסטין למשל עומד כיום על 75 אלף דולר לעומת שפל של 46 אלף דולר אליו צמח באוקטובר 2009, אם כי עדיין נמוך משיא של 200 אלף דולר בינואר 2009, מדווח אתר האינטרנט של "האוסטין וויקלי". בעוד שמספר התחלות הבניה בכלל ארצות הברית זינק מתחילת השנה ועד יולי ב 7%, במערב התיכון בארצות הברית נרשמה העליה הגדולה ביותר - 17%, בעוד שבבדרום היא עומדת על  8.6% בצפון 5.3% ובמערב רק 0.8%.

"אלו כמובן בשורות מצוינות למשקיעי נדל"ן במדינות אלו. האזור כולו הוכה קשות בשל המשבר הכלכלי הגדול של 2008. נסגרו מפעלים רבים שבאופן מסורתי סיפקו תעסוקה לתושבי האזור. כעת זה משתנה" אומר. ג'ו אליאס הבעלים של סוכנות הנדל"ן פרידמן הממוקמת במישיגן . הוא מצביע על מישיגן, אילנוי, אוהיו, ויסקונסין, איווה, נברסקה, מינסוטה, מיסורי, קנטאקי, פנסילבניה, ויר'ג'יניה, טנסי, אינדיאנה וקנזס כמדינות ששוק הנדל"ן שלהן נהנה מהפריחה בתעסוקה.

טלי מרצקי, מנהלת המחקר והפרסומים המקצועיים בפרופימקס, מוסיפה כי העלייה בייצור האנרגיה בארה"ב היא אחד מהגורמים הבולטים המשפיעים על מחירי הנדל"ן."ארה"ב הגדילה את ייצור הנפט שלה ב-75% משנת 2008 ואת ייצור הגז הטבעי ב-25%". תפוקות אלו לא רק שהקנו לארה"ב עצמאות אנרגטית, אלא אף הפכו אותה ליצואנית אנרגיה. תעשיית זו יוצרת "ערי אנרגיה" דוגמת יוסטון, אוקלהומה סיטי, טולסה ועוד, אשר ההגירה החיובית של עובדים אליהן יוצרת ביקוש לוויני של נדל"ן בכל הסקטורים, החל במגורים ומשרדים וכלה במשרדים ובתי ספר לילדי העובדים.

פרופימקס היא בית השקעות פרטי המתמחה בהשקעות נדל"ן ברחבי העולם, לצד שותפים מקומיים ובעלי ניסיון רחב, המתמחים בסקטורים וגיאוגרפיות מסויימים. שווי הנכסים בהם השקיעו פרופימקס ומשקיעיה עד כה נאמד ב-40 מיליארד דולר ויש לה כ-1,400 משקיעים פרטיים ומוסדיים בישראל. עד כה השקיעה החברה בלמעלה מ-3000 נכסים מסחריים בעולם והניבה למשקיעים תשואה שנתית ממוצעת של 13.54%.  

לחזרה לערוץ להשקעות נדל"ן בחו"ל

כתבות שאולי פיספסתם

*#