רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הקרב על הכישרונות והשפעתו על נדל"ן

משקיעים בנכסים מסחרי יצטרכו להכניס למשוואה את הקושי הגובר של פירמות לגייס כוח אדם, ובשימוש שהן עושות בנדל"ן ככוח משיכה. מחקר של פירמת הנדל"ן קושמן וויקפילד מצביע על המקומות האטרקטיביים כיום ועל אלו שיהוו מוקד חדשנות בעשור הבא

חדשנות הפכה לסם החיים של חברות וארגונים הפועלים בזירה התחרותית של עולם העסקים. כדי לשרוד, ארגונים חייבים להמציא מוצרים ושירותים חדשים כל הזמן. מי שיכול לעשות זאת הם עובדים בעלי יכולת לחדש ולהמציא, צעירים בדרך כלל, המכונים 'טלנטים' או כישרונות. ניצחון בקרב על הכישרונות הללו הופך לחיוני יותר ויותר עבור המגזר העסקי במיוחד בתקופה של דשדוש כלכלי שבו המאבק והתחרות נעשים קשים יותר ויותר.

הבעיה היא שקשה מאוד לאתר את העובדים הללו ובמיוחד למשוך אותם לארגון. באופן פרדוכסלי, למרות האבטלה הגבוהה בארצות הברית או אירופה - שבמדינות כמו ספרד מסתכמת באבטלה דו ספרתית -  צעירים רבים שאמורים להוות את מאגר הכישרונות העתידי אינם מצוידים בהשכלה, בניסיון או בידע כדי להשתלב בתעשיות השונות, דבר שמגביר עוד יותר את המצוקה בקרב המעסיקים.

בחינה של הדמוגרפיה מדגישה עד כמה המשבר צפוי להיות מטלטל: העובדים הוותיקים, בני דור הבייבי-בום, יוצאים משוק העבודה ומי שתופס את מקומם הם בעיקר בני דור המילניום (מכונים גם בני דור ה-Y). בשנת 2025 הם צפויים להוות 51 אחוז משוק העבודה. מי שייכשל בגיוס שלהם לארגון עלול להביא עליו כליה. מחקר של פירמת הנדל"ן הבינלאומית קושמן וויקפילד  מצביע על כך כי לנדל"ן מסחרי יהיה תפקיד הולך וגדל במשיכת כישרונות, ומעסיקים המשלבים פתרונות נדל"ן ככלי אסטרטגי בגיוס כוח אדם ייהנו מהצ'אנס הגדול ביותר למשוך את הכישרונות הטובים ביותר.

זאת במיוחד לאור העובדה כי עלויות הנדל"ן של ארגונים זניחות יחסית לעלויות המשאב האנושי:  5-15 אחוז לעומת 35-55 אחוז, בהתאמה. המשמעות היא שיישום אסטרטגיה מוטעית בכל הקשור למשאב האנושי תעלה כסף רב לארגון, ועל ארגונים להציב את הטיפול במשאב האנושי בראש סדר העדיפויות. המשמעות היא שארגונים שינסו לחסוך כסף ויתמקדו בנדל"ן פחות אטרקטיבי למשיכת כישרונות פשוט יפגעו במטרה העיקרית של ארגון שלהם.

דוגמה לשימוש בנדל"ן היא חלל גמיש לעיצוב, המאפשר להשפיע על סביבת העבודה. עיצוב נכון של המשרדים תומך ביצירתיות ושיתוף פעולה ובכך מעודד חדשנות בארגון. דוגמה אחרת היא תהליך העיור הגובר, שהופך מגה-ערים לפופולאריות יותר ויותר, בהן מתגוררים מיטב הכישרונות. מיקום אטרקטיבי של החברה במרכז העיר מאפשר לה להציע איזון טוב יותר בין חיי עבודה לחיים פרטיים וזאת בזכות סמיכות לאזורי מגורים. גם מיקום נכון ליד כבישים מהירים ותחבורה ציבורית נוחה מאפשר לגייס עובדים שמתגוררים רחוק יותר.

הבעיה בוערת במיוחד בגלל ששוק העבודה מותאם במיוחד לדור הבייבי-בום, ובמידת מה גם לממשיכיהם בני דור ה-X, ופחות לבני דור ה-Y. כך למשל, מקומות עבודה רבים הציבו את המטות שלהם מחוץ למרכזי הערים, והעובדים מגיעים אליהם ברכב פרטי ומחנים בחניוני ענק. אולם בני דור ה-Y נוטים להוציא פחות רישיון ובוודאי לרכוש רכבים. הם גם מאופיינים ביחס ערכי יותר לכדור הארץ, ומעדיפים להגיע לעבודה בתחבורה ציבורית או באופניים. חלקם פשוט יסרבו לעבוד במקום שיחייב אותם לנהוג מדי בוקר ברכב פרטי אל מקום העבודה. הם גם רוצים לחוות את מקום העבודה כמקום בעל משמעות, הנטוע במרקם רחב יותר של העיר, ומסוגל לספק להם חוויה משמעותית יותר.

אוסטין טקסס כמרכז חדשנות

השינויים הללו משמעותיים במיוחד לתעשיות עתירות חדשנות, כמו הייטק, אנרגיה ועוד. המחקר של קושמן וויקפילד בדק איפוא היכן מרכזי החדשנות הנוכחים והיכן יצמחו הבאים. לצורך כך הוא עשה שימוש באינדקס שבודק את היקף החדשנות לפי אזורים גיאוגרפיים ומבוסס על שורה של פרמטרים כמו השכלת האוכלוסייה, צמיחת מקומות תעסוקה, זמינות עובדי הייטק, זמינות הון להשקעה, מספר הפטנטים לנפש ועוד, והציג אותו ביחס למחיר השכירות למ"ר. כך למשל, בעמק הסיליקון נמצא מדד החדשנות הגבוה  ביותר 128.3 , ואילו מחיר השכירות אינו גבוה במיוחד - 36.75$ בממוצע. את המקום השניו חולקות אוקלנד והעיר סאן פרנסיקו אולם שם מחיר השכירות מזנק ל-60.20 דולר. לעומתה העיר ניו יורק ממוקמת בתחתית הרשימה, עם ציון אינדקס של 93.1 (ושכירות של 76$ למ"ר). העיר שיקגו סוגרת את הרשימה, עם אינדקס של 90.4 ושכירות בגובה 38.08 דולר.  הדו"ח לא טוען כי ציון אינדקס נמוך ימנע לחלוטין מחברות להתרחב בעיר, שכן יש משקל רב לנתונים נוספים להתאמה של תעשייה מסוימת לעיר שפיתחה תשתיות מתאימות כמו למשל הפיכתה של העיר יוסטון (90.8 באינדקס) למרכז של חברות אנרגיה.  הדו"ח גם מצביע על אזורים שבהם יצמחו מרכזי חדשנות חדשים. בין המקומות הללו: בשיקגו יהיו אלו River North  ו-River West , בבוסטון Seaport, ובניו יורק Midtown South . גם אוסטין שבטקסס תהפוך למרכז אטרקטיבי,

הדו"ח מציע תובנות גם למשקיעים: אם ברצונם למשוך חברות שנאבקות על כוח אדם איכותי עליהם להבטיח כי באזור בו נמצאים הנכסים שלהם מתקיימים שימושים מגוונים הכוללים עבודה, מגורים, מסחר ובידור שיספקו חוויה אורבנית לעובדים ויסייעו לחברות למשוך כוח אדם איכותי. כמו כן עליהם לנתח מראש אילו תעשיות מתאימות לאזורים אלו ואילו יתרונות קיימים במקום לכוח אדם מסוג מסוים, כדי שיוכלו לסייע לחברות לזהות אותו כמתאים עבורן. 

לחזרה לערוץ להשקעות נדל"ן בחו"ל

כתבות שאולי פיספסתם

*#