תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משקיעי הנדל"ן הזרים חוזרים - לארצות הברית

המשקיעים הזרים מזהים את ההתאוששות בשוק הנדל"ן האמריקאי וחוזרים אליו במהירות. בין היעדים הפופולאריים: מדינת פלורידה, קליפורניה ואריזונה

מי שחשב שבעיית המשקיעים הזרים ייחודית לישראל טעה. בישראל היקף רכישות הנדל"ן על ידי זרים הוא  3-6 אחוזים מעסקאות הנדל"ן בעשור האחרון, אחוז שנמצא בירידה בשנים האחרונות בשל ההגבלות שהטיל בנק ישראל יחד עם עליית מחירי הנדל"ן. בארה"ב לעומת זאת הטרנד הוא בכיוון ההפוך: לאחר שהמשק האמריקאי חווה משבר נדלן עמוק שהחל בעקבות המשבר הכלכלי שפרץ בשנת 2008  נרשמת בשנה האחרונה התעוררות בשוק הנדל"ן שכוללת עלייה במספר העסקאות כמו גם במחירי הנכסים.

מי שמעודד את התעוררות השוק הם המשקיעים הזרים שחוזרים לשוק: בתים בשווי של קרוב ל-92 מיליארד דולר נרכשו על ידי רוכשים זרים בשנים עשר החודשים האחרונים שקדמו למארס 2014, כך מדווח אתר הנדל"ן גלובל פרופרטי גייד שמצטט סקר שערך איגוד המסחר האמריקאי לנדל"ן Realtors . לפי הסקר, שיעור הרכישות של הזרים מכלל העסקאות הוא 7%, עלייה של 35% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. נראה כי הרוכשים הזרים זיהו את המחירים האטרקטיביים, את היציבות המתבססת בכלכלה האמריקנית ואת ההזדמנות לייצר רווח עתידי.

מאפיינים שונים של רכישה

TheMarker

הרוכשים הזרים מתנהלים קצת שונה מרוכש הדירה הממוצע: בניגוד לרכישת דירה ממוצעת המסתמכת ברובה (66%) על מימון בנקאי כ-60% מכלל העסקאות של זרים הן במזומן. רק 42 אחוז מהזרים יגורו בנכס כבית המרכזי שלהם ולרוב הוא ישמש כבית הנוסף. רוכש נדל"ן סיני מוציא בממוצע 600 אלף דולר על רכישת בית לעומת מחיר בית ממוצע בארה"ב העומד על 222,900 דולר.

בדומה לשנים קודמות, פלורידה היא עדיין הבחירה הראשונה של הרוכשים הזרים : 23% מכלל הבתים שנרכשים על ידי זרים נקנים במדינה שטופת השמש. קליפורניה, אריזונה וטקסס הם היעדים החמים אחריה. העיר האטרקטיבית ביותר לרוכשים זרים בארה"ב היא לוס אנג'לס ואחריה מיאמי. 

באופן לא מפתיע גם בתחום הנדל"ן הסינים שולטים בנתח השוק הגדול ביותר עם רכישות בתים בשווי של 22 מיליארד דולר בשנה האחרונה, ואחריהם בפער ניכר (13.8 מיליארד דולר) נמצאים הרוכשים הקנדים. 

אם מבטיחים לך תשואה, תברח

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל פרופימקס, שהשקיעה בלמעלה מ-3000 נכסים מסחריים ברחבי העולם, מתריע בפני מלכודות קלאסיות בהקשר של השקעה בתחום המגורים. "לצערי נתקלתי במשך השנים בישראלים רבים שנכוו בהשקעות נדל"ן בארה"ב, רבים מהם בתחום המגורים. גם פרופימקס ספגה הפסדים ואולם הם מסתכמים בפחות מ-1.6% מההון שגייסנו ברבות השנים. משקיעים בנדל"ן צריכים להזהר מגופים חסרי ניסיון, אשר לא חוו מחזורים של גאות ושפל ובמיוחד יש להזהר מהבטחות תשואה למינהן.

באופן כללי אינני חושב שנכון למשקיע לרכוש בית בודד; אני מאמין יותר בפיזור באמצעות רכישת נכסים מסחריים המנוהלים באמצעות חברה מקומית מתמחה." לפרופימקס למעלה מ-10 שותפים מקומיים ברחבי ארה"ב בנוסף לשותפים הפועלים גם באסיה ובאירופה. פרופימקס משקיעה בכל עסקה ומאפשרת למשקיעים ישראלים לחבור אליה במבנה השקעה ייעודי כאשר החזר הקרן בנוסף לתשואה שנקבעה מראש ומשולמת מדי שנה לידי המשקיעים, קודמים לרווח המנהלים, כולל לרווח של פרופימקס. זהו מנגנון שמבטיח הלימה של אינטרסים בין המשקיעים למנהלים. אם המשקיע אינו מרוויח לפחות את התשואה השנתית שנקבעה מראש, גם המנהל אינו מרוויח.

איננו עוסקים ברכישת בתים בודדים אלא במקבצי דיור להשכרה בשווקים חזקים בעלי נתוני תעסוקה וצמיחה מרשימים, כאשר חשוב להדגיש שלכל השקעה "הסיפור המיוחד שלה", הקשור בנתוני הליבה שלה כגון מיקום, שוכרים, נתונים דמוגרפיים, אפשרויות הוספת ערך לנכס ועוד. בתחום הקמעונאות אנו מתמקדים ברכישת מרכזים מסחריים חזקים בעלי רכיב משמעותי של בידור, המהווה תוספת ערך בעידן הרכישות באינטרנט. רכשנו גם מרכזים לוגיסטים ונכסים המשמשים למשרדים ומסחר במסצ'וסטס ובעמק הסיליקון ואפילו בית משפט פדרלי וארכיון ממשלתי. השקעותיה של פרופימקס הניבו למשקיעים ב-15 השנים האחרונות תשואה ממוצעת של למעלה מ-13.5% לשנה.

לחזרה לערוץ להשקעות נדל"ן בחו"ל

כתבות שאולי פיספסתם

*#