הנדל"ן של דבלין שוב אטרקטיבי: מושך השקעות מעשירי העולם

דבלין מככבת השנה ברשימת היעדים האטרקטיביים להשקעות נדל"ן בזכות ההתאוששות בכלכלה של אירלנד וכוח המשיכה של בירתה לחברות הייטק זרות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

7 דברים שכדאי לדעת על דבלין:

1. שורשיה של העיר במאה השנייה לספירה, אולם היא הפכה למרכז שלטוני רק במאה השתים עשרה.
2. בעיר מתגוררים כיום למעלה מחצי מליון תושבים ובמחוז כולו מליון ומאתיים אלף תושבים
3. דבלין ממוקמת במקום ה-22 ביוקר המחיה בעולם
4. מרכז המבקרים של מותג הבירה 'גינס' , סמלה המסחרי של אירלנד, פועל בעיר והוא אחד     מאתרי התיירות הפופולאריים במדינה
5. בדבלין ממוקם הפסל הגבוה בעולם: גובהו 120 מטר. בבסיסו היקפו 3 מטר, וב"שפיץ" היקפו 15 סנטימטר. הוא נמצא ברחוב או'קונל, ליד בניין הדואר המרכזי.
6. בעיר ממוקמות שלוש אוניברסיטאות ומכון דבלין לטכנולוגיה לצד מכללות רבות והעיר היא
  המרכז התחבורתי של המדינה: בעיר פועל נמל התעופה ונמל הים הבולטים במדינה, ורשת
  רכבות ענפה.
7. עלילת הספר יוליסס, יצירתו המפורסמת ביותר של הסופר האירי ג'ימס ג'ויס, מתרחשת בעיר
  דבלין

בשנת 2008 גרר ענף הנדל"ן את אירלנד כולה ואת דבלין בפרט למשבר כלכלי שהוריד אותה על ברכיה. המשבר במדינה החל בקריסה בשוק הנדל"ן שגרר אחריו משבר חמור במערכת הבנקאית.  מערכת זו, שהייתה ענקית ביחס לכלכלת המדינה, הייתה חשופה מאוד לנדל"ן המקומי, ולבסוף אף הגיעה לכדי הלאמת בנקים. בשנת 2009 העתיד נראה קודר: אירלנד איבדה את דירוג האשראי המושלם שלה, הגירעון התקציבי שלה התדרדר במהירות, ועמד בשנת 2010 על כ- 30% . המדינה יזמה צעדי צנע חריפים במטרה להקטין את הגירעונות האדירים, אולם ללא הועיל:  שנה לאחר מכן התדרדר עוד דירוג האשראי של המדינה והגיע לשפל של BBB+. אולם אירלנד יישמה באדיקות את המלצות קרן המטבע הבינלאומית, ומאז 2011 היא החלה חוזרת לפסים של צמיחה וכיום היא נמצאת בתהליך התאוששות. אומנם החוב הציבורי עדיין גבוה מאוד -  123% מהתמ"ג אולם הוא צפוי להתחיל לרדת השנה. סוכנות הדירוג S&P אף העלתה את דירוג האשראי של אירלנד לרמה של A- וקרן המטבע הבינלאומית צופה כי הצמיחה הכלכלית באירלנד תימשך . עדות נוספת לשיפור ביציבות המדינה הוא תשואת האג"ח של ממשלת אירלנד לעשר שנים שהגיעה החודש לשפל של 2.4%. יחד עם זאת אירלנד עדיין צריכה לפתור בעיות כמו אבטלה, חוב ציבורי גבוה, ולחזק את מערכת הבנקאות השברירית.

 מי שנהנית במיוחד מהפריחה היא בירתה של המדינה, העיר דבלין, והאזורים הקרובים אליה. העיר הפכה  ליעד מועדף למשקיעי נדל"ן עשירים מכל העולם.  אחד הגורמים לעליית מחירי הדיור בדבלין הוא פריחת תעשיית ההייטק המקומית אותה מובילות  ענקיות תוכנה כמו גוגל ופייסבוק, שהקימו את המטות שלהן ברחבי העיר. בתעשייה זו עובדים בעלי משכורות גבוהות, שמושכים את מחירי הנכסים מעלה, דבר המהווה יתרון למשקיעי נדל"ן. דו"ח של חברת סאבילס, חברת ניהול העושר של דויטשה בנק, וחברת פיתוח הנכסים Candy & Candy שפורסם בחודש מאי השנה מיפה הזדמנויות השקעה בעולם והצביע על דבלין כיעד השקעה מועדף נוכח מחירי דירות נמוכים יחסית לציפיות להמשך התאוששות הכלכלה. הדו"ח הצביע על אזור רציף גרנד-קאנאל שם שוכנות מרבית חברות הטכנולוגיה ככזה המאופיין בעליית מחירים חדה: כך למשל, מחירה של דירת שני חדרים בשכונה חצה את רף 400 אלף הדולר. על פי אתר NUmbeo הסוקר את יוקר המחיה בערי העולם, מחיר ממוצע לשכירת דירת 3 חדרי שינה במרכז דבלין הוא כ-1700 יורו, ואילו מחירה החודשי של דירה דומה מחוץ לעיר הוא כ-1261 יורו. עבור מי שמעוניין לרכוש דירה, המחיר למ"ר במרכז העיר הוא 3355 יורו, ואילו המחיר למ"ר בדירה מחוץ לעיר - ממוצע של 2660 יורו. לשם המחשה, דירה בשטח של 100 מ"ר במרכז העיר תעלה בממוצע 335,500 יורו, ודירה מחוץ לעיר - 126,100 יורו.  

לחזרה לערוץ להשקעות נדל"ן בחו"ל