תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להשקיע 'בקופסה גדולה': הרכישות באינטרנט דוחפות את ההשקעות במרכזים לוגיסטיים ומחסנים

בעקבות הגידול ברכישות באינטרנט מקימות קמעוניות רבות מרכזים ענקים בגודל 5 – 10 מגרשי כדורגל ואפילו יותר; כך אפשר להרוויח מההשקעה בתחום

זלאנדו הגרמנית המשווקת בגדים ונעלים באמצעות האינטרנט בונה בימים אלה בגרמניה מרכז לוגיסטי למוצרים הנמכרים באינטרנט. זהו המרכז הלוגיסטי הגדול ביותר באירופה והוא בשטח של כמעט 13 מגרשי כדורגל, 134 אלף מ"ר.

כשמדברים על השקעה בנדל"ן מסחרי בדרך כלל מתכוונים להשקעה במשרדים או במרכזי קניות, סופרים או קניונים. מעטים חושבים על ההשקעה במרכזים תעשיתיים, מחסנים ענקיים ומרכזי לוגיסטיקה. מרכזים כאלה הם לפעמים האנגרים ענקיים המכונים Big Box המשמשים חברות ענק כמו אמזון, פדקסואי ביי, בדרך כלל לאחסנה של מוצרים. רשתות של בגדים, נעלים, ריהוט ומוצרי חשמל נזקקים למחסנים על מנת לשלח את הסחורות שהן מוכרות ברחבי העולם.

המעבר לרכישה באינטרנט יוצר גל של ביקוש למחסני לוגיסטיקה ענקיים ואלה שנבנים לאחרונה כמו זה של זלאנדו קשורים בין היתר בכך. על פי חברת המחקר פורסטר, המכירות בתחום מוצרי הצריכה באינטרנט באירופה צפויות לצמוח בקצב שנתי של 11% לשנה בין השנים 2012 – 2017 ל-191 מיליארד דולר. 

סקירה שפורסמה לאחרונה ע"י חברת הייעוץ לנדל"ן נייט פרנק מגלה כי באירופה המרכזים הלוגיסטיים והמחסנים הפכו לכר השקעות פורה. ההשקעות במרכזים לוגיסטיים צמחו בשנה שעברה באירופה ב- 33% ל-17 מיליארד דולר. זהו שיעור צמיחה גבוה מזה של הנדל"ן המסחרי או המשרדים. שיעורי התשואה על ההשקעות בתחום הזה התייצבו באירופה על 7.5% לשנה ואילו מחירי השכירות שמרו על יציבות ברבעונים האחרונים.

מניע נוסף בטווח הארוך לצמיחה הוא החדירה של חברות למזרח אירופה כדי לחסוך הוצאות על כוח האדם ועל המחסנים. אמזון למשל הודיעה לאחרונה על פתיחת מספר מרכזים בצ'כיה ופולין כדי לשרת את הלקוחות בגרמניה. גם המצב הכלכלי באירופה תומך בגידול בתחום. אירופה שהצליחה לצאת מהמיתון ב-2013 צפויה לצמוח ב-2014 ב-1%, באמצעות המגזר היצרני ומגזר השירותים שזקוקים למרכזים לוגיסטיים.

מגמה דומה נרשמת גם בארה"ב. שיעורי השטחים הריקים במרכזים הלוגיסטיים נמצא בשפל שלא נראה מאז שנת 2000 והביקוש עולה על הציפיות. גם כאן כמובן מה שמניע את התחום הוא הפעילות הצרכנית המקוונת.

"בשנים 2010 - 2012 רק 10 מיליון מ"ר של מחסנים נבנו בארה"ב, שפל של מספר שנים", כותבת גם חברת היעוץ ג'ונס לנג לסל בדוח שפרסמה לאחרונה. "בנייה חדשה מתחילה לצוץ אבל היא נעשית בזהירות. החברות הבונות חוששות מבנייה ספקולטיבית של שטחים כפי שארע בשיא הקודם". הביקושים מניעים גם את המחירים. מחירי השכירות ברבעון האחרון של 2013 במרכזים בארה"ב היו גבוהים בשיעורים של 2% - 4% מהרמה בשנה שעברה.

אחת הדרכים להיחשף לתחום ההשקעה למרכזים לוגיסטיים בעולם היא השקעה בקרנות המתמחות בתחום. אחת מהם היא למשל קרן הריטTritax Big Box שרשומה למסחר בלונדון ומשקיעה במרכזים לוגיסטיים עבור תחום המסחר באינטרנט. אפשרות אחרת היא השקעה באמצעות קרנות השקעה פרטיות ישראליות החוברות למשקיעים בעולם ומשקיעים גם במרכזים לוגיסטיים.

כתבות שאולי פיספסתם

*#