תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סקר השקעות בחו"ל: 65% מפעילי הנדל"ן ישקיעו השנה יותר מבשנה שעברה

בסקר שנערך בקרב משתתפים בכנס הנדל"ן MIPIM שנערך לאחרונה בקאן, סומנו הערים המרכזיות באירופה כיעדים המועדפים להשקעה בשנה הקרובה

בכירי עולם הנדל"ן מגיעים מדי שנה לכנס נדל"ן בקאן, ולא רק על מנת ליהנות מנוף עוצר נשימה, לפקוד מסעדות עטורות כוכבי מישלן ולבלות במסיבות קוקטייל על יאכטות, אלא גם, ובעיקר, לארבעה ימים אינטנסיביים של פגישות, יצירת קשרים עסקיים, סגירת עסקאות, ודיונים לגבי מגמות וטרנדים בשוק. במיפים 2014 ( MIPIM) שנערך לאחרונה השתתפו כ-22,000 אנשי מקצוע, מ-92 מדינות, הפעילים בכלל ענפי הנדל"ן.

המסקנה המרכזית שעלתה מהכנס השנה היא כי שוק הנדל"ן לאחר המשבר הכלכלי חי ובועט. 72% מהנשאלים בסקר שנערך בקרב המשתתפים העידו על עלייה בפעילותם העסקית השנה, בהשוואה לשנה החולפת. 65% מהנשאלים העידו כי בכוונתם להשקיע השנה יותר משהשקיעו בשנה החולפת. עוד עולה מהסקר כי לדעת 63% מהנשאלים, זהו הזמן להעלות את רמת הסיכון בהשקעות נדל"ן וכי הם עדים לעלייה בתיאבון המשקיעים להשקעות..

באופן לא מפתיע, אחד מנושאי הדיון המרכזיים במיפים השנה היה ריבית השוק, אשר, ללא ספק, צפויה לעלות.כאשר הנעלמים נותרו התזמון וקצב העלייה. בסקר שנערך בין משתתפי הכנס, 65% מהנשאלים העידו שתחזיות באשר לעליית הריבית משפיעות על קבלת ההחלטות שלהם ביחס לנכסים בהם הם משקיעים. חרף העלייה הצפויה, מומחי הנדל"ן סבורים כי היא תהיה מתונה והדרגתית וכי שיעורי הריבית במשק ימשיכו להניע את שוק הנדל"ן, וליצור הזדמנויות מעניינות עבור המשקיעים.

בעוד הערים המרכזיות בארה"ב כבר חוו את ההתאוששות שלאחר המשבר, ולכן יעדי ההשקעה המועדפים בארה"ב הם שווקי משנה וערי לווין, פוטנציאל ההתאוששות בערי אירופה המרכזיות טרם מוצה ואלו סומנו כיעדים מועדפים להשקעה בשנה הקרובה.

בכל הנוגע לסקטור המגורים בארה"ב,מקבצי דיור להשכרה (מולטיפמילי) ממשיכים להיות תחום מבוקש להשקעה , גם במרכזי הערים. הצעירים העובדים בגילאים 25-45, בניגוד להוריהם, נוטים להתגורר במרכזי הערים הגדולות בדירות קטנות. הוריהם, אשר חווים את תסמונת הקן המתרוקן, נוטים גם הם לחזור למרכזי הערים, ולהחליף את בתיהם הפרטיים בפרברים בדירות קטנות יותר, בבניינים עם בריכות שחיה ומועדוני כושר, בקרבת התיאטראות, המסעדות ומקומות הבילוי המרכזיים.

כמו כן, ניכרת עלייה מתמדת בביקוש לשטחי תעשייה ולוגיסטיקה. בגלל תחום המסחר האינטרנטי (E-Commerce)שתופס תאוצה בשנים האחרונות. במקביל, חלה ירידה בביקוש לשטחי מסחר סטנדרטיים במרכזי הקניות, ואלו הופכים להיות מרכזים שמוכרים "חווית קניה" - חנויות BigBox, מסעדות ויעדי בילוי משפחתיים. שטחים אלה מחליפים חנויות שאת הקניות בהן יכול הצרכן לבצע ברכישות אינטרנטיות, מבלי לצאת מהבית.

הרפורמה במערכת הבריאות בארה"ב (שזכתה לכינוי ObamaCare) יוצרת הזדמנויות מעניינות בשוק הנדל"ן האמריקאי. בעוד 50 מיליון אמריקאים נוספים צפויים להיות מבוטחים תחת הרפורמה, נוצר ביקוש הן לשטחי מסחר לחנויות הדראגסטור והן לשטחים אשר ישמשו מרפאות יום - ארגונים עצמאיים אשר יעניקו טיפול למבוטחי התכנית, ללא אשפוז. זאת, במקביל להזדקנות האוכלוסייה הגלובלית, מציב את מערכת הבריאות כסקטור נוסף ומעניין להשקעה, ובפרט בארה"ב.

בתחום משאבי האנוש, צופים מומחי הנדל"ן שינוי ניכר ב-15 השנים הבאות. שיפורי טכנולוגיה שמאפשרים לעובד להיות מחובר למקום עבודתו 24/7, מכל מקום בעולם, יוצרים מודל של העסקה גמישה ומגמה של הקטנת השטח הפיזי לעובד. בנוסף, צפוי שינוי במודל ההעסקה המקובל, כך לדוגמה, בעוד השנה 30% מהעובדים בארה"ב מועסקים כעצמאיים ולא כשכירים ב, שיעור זה צפוי לעלות ל-50% בשנת 2020, ולהשאיר קומץ סמלי של שכירים, בשנת 2030. המשך מגמה זו תלוי בפרודוקטיביות של העובדים במודל ההעסקה הגמישה ומידת שביעות הרצון של המעסיקים מהעסקה במודל זה.

וממה צריך להיזהר?
השקעה בשווקים מתפתחים - בעוד 33% מהנשאלים השיבו כי פוטנציאל הצמיחה הוא גורם מרכזי בהכרעה לגבי נכונותם להשקיע, 36% מהנשאלים העידו כי הגורם המרכזי עבורם הוא יציבות כלכלית ופוליטית במדינת היעד להשקעה. מומחים מזהירים כי הביקוש לשווקים חדשים עולה במהירות גבוהה יותר מהזמן הדרוש ליצור מומחיות בשווקים אלו.

זכרון קצר של המשקיעים- בעוד הפסימיים סבורים כי לשוק זכרון קצר ואנו עלולים למצוא את עצמנו שוב במצב של מינוף יתר, אחרים סבורים כי היצע מופחת, צמיחה מתונה והלקחים שנלמדו יעשו את ההבדל הפעם.

נציגי פרופימקס השתתפו בכנס MIPIM זו השנה ה-12.

כתבות שאולי פיספסתם

*#