תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לא רק בישראל: מחירי הדירות בערים המרכזיות בגרמניה זינקו ב-25% ב-3 שנים

בשוק הנדל"ן הגרמני מתלבטים אם המחירים כבר בועתיים; היקף העסקות בנדל"ן המניב זינק ב-20% ב-2013 לפי ההערכה

הריבית הנמוכה בישראל הובילה את המשקיעים לשוק הדירות וייצרה לבנק ישראל כאבי ראש. מי שלוקה בסימפטום דומה היא גרמניה, בה המשקיעים עוזרים לנפח את שוק הנדל"ן. הבונדס בנק, הבנק המרכזי הגרמני, אמר לפני למעלה מחודש כי מחירי הנדל"ן במספר ערים בגרמניה גבוהים עד 20% ממחירם האמיתי. למרות הכל אמרו בבונדסבנק כי לא תחול התערבות בשוק הנדל"ן. "הגידול בהיצע הדירות אינו מספיק להשיג עדיין את הביקוש במיוחד בדירות החדשות", הסבירו שם את הסיבה לחוסר המעש.

העלייה החדה במחירי הנדל"ן מיוחסת בעיקר לשבע הערים הגדולות בגרמניה ביניהן ברלין, מינכן, המבורג ופרנקפורט, בהן עלו המחירים בכ-25% בממוצע מאז 2010 לפי הבונדסבנק. אחד המאפיינים הבולטים בשוק הנדל"ן למגורים הגרמני הוא העובדה כי הגרמנים מעדיפים לשכור דירה על פני קנייה של אחת. 53% מהגרמנים גרים בשכירות (בישראל לשם השוואה שיעור זה נמוך מ-30%). אבל כעת זה כנראה משתנה. הגרמנים קונים דירות גם כאמצעי הגנה לכספם למקרה שגוש היורו יתפורר, ומשקיעים יותר ויותר בנדל"ן כדי לחפש תשואה גבוהה יותר על החסכונות.

ייתרה מזו, גרמנים אמידים ומבוגרים עוברים לגור בערים הגדולות, מה שדוחף את המחירים. לכך צריך להוסיף את השיפור המשמעותי באבטלה ששיעורה ירד אל מתחת ל-7%, רחוק מ-12% שנרשמו לפני שש שנים. עם זאת, הביקושים לא מגיעים רק מהמקומיים: "שוק הנדל"ן הגרמני שהיה רגוע במשך שנים הפך למוקד משיכה למשקיעים זרים שראו את השווקים באירופה ובארה"ב מתנפצים", כותב הבונדסבנק.
אולם לא כולם חושבים כי בגרמניה מתפתחת בועת נדל"ן, כזו שתערער את היציבות. "גרמניה היא בעלת שוק הנדל"ן הכי פחות תנודתי באירופה", צוטט פרופ' מייקל ויגוטלדר ממכון קלן של הכלכלה הגרמנית בפורום הנדל"ן האירופי בחודש שעבר, "ההלוואות נלקחות שם בריבית קבועה ופחות בריבית משתנה כמו בבריטניה למשל. ברגע שתחול עליית ריבית תחול פגיעה מועטה במחירים".

דויטשה בנק כותב בדו"ח מקיף שפרסם לפני קצת יותר מחודש, כי קצב העלייה האחרון במחירי הנדל"ן שהחל ב-2008 רחוק מאוד מגלי העליות האחרים שהיו בשנות ה-70 ובשנות ה-90. אז עלו המחירים בקצב ריאלי הגבוה מ-2.6% לשנה, רחוק מהקצב היום שעומד על 1.7% לשנה בחמש השנים האחרונות. אם לוקחים בחשבון את הנתונים הכלכליים ואת העובדה כי שיעור גידול האשראי הוא בקצב סביר אז עדיין לא מדובר בבועה.

בעוד מדינות רבות כמו צרפת, ספרד או איטליה נפגעו קשה במשבר, גרמניה הפכה לחוף מבטחים למשקיעים הזרים, שדוחפים גם את הנדל"ן המניב במדינה. קרנות פנסיה, קרנות גידור וגופים מוסדיים אחרים נמשכים ליציבות שמאפיינת את הכלכלה הגרמנית. "אם לפני שנתיים היו חמש הצעות על כל נכס מניב היום יש כבר 25", אמר החודש לוול סטריט ג'ורנל, קיית' ברלסלאוור, מנהל בקרן ההשקעות הפרטית פטרון קפיטל פרטנרס. לפי יועץ אחר שצוטט באותו עיתון כ-40% מכמות העסקות בפרנקפורט למשל מיוחסות למשקיעים מחוץ לאירופה.

לפי ההערכה של חברת ייעוץ הנדל"ן סבילס (Savills), סכום העסקות בנדל"ן המסחרי בגרמניה יסתכם השנה ב-30 מיליארד יורו, עלייה של 20% לעומת השנה שעברה, רחוק משנת השפל של 2009 אז הוא הסתכם ב-10 מיליון יורו. גם התשואה הנאה שמעניק שוק המשרדים מפתה את הגופים. בגרמניה מניב מגדל משרדים ממוצע תשואה של 6.9% לשנה לעומת 6.4% בצרפת או 5.8% באנגליה.

לחזרה למדור Real Estate Marker

כתבות שאולי פיספסתם

*#