רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כך תרוויחו 8% בשנה מממשלת ארה"ב

פרופימקס רכשה מבנה המשמש את בית המשפט הפדרלי במיסיסיפי תמורת 12.6 מיליון דולר ומניב 8% על ההון לשנה.

בשיעור ראשון במימון מלמדים שככל שההשקעה ברמת סיכון גבוהה יותר התשואה שידרשו המשקיעים תהייה גבוהה יותר. כך למשל איגרות החוב של ממשלת ארה"ב שמדורגות  AAA נסחרות בתשואה של 2.5% לטווח של 10 שנים. איגרות החוב לטווח דומה של ממשלת ישראל מוקפת האויבים נסחרות בתשואה של 3.6%. איגרות החוב של החברות ייסחרו בדרך כלל בתשואה גבוהה עוד יותר מאלה של הממשלתיות בשל הסיכון הגבוה יותר.  

אבל האם אפשר להרוויח תשואה יפה בנדל"ן, ועדיין לחיות תחת סיכון נמוך? מסתבר שכן אבל בתנאים מסוימים. זה לא סוד שעל מנת לאתר תשואות גבוהות בהשקעה בנדל"ן בארה"ב צריך לנדוד לשווקים משניים שאינם נחשבים למובילים  מבחינה כלכלית אבל אז גם הסיכון עולה. אולם במדינות כאלה, כשהשוכר הוא גוף ממשלתי שחתום לתקופה ארוכה הסיכון בהשקעה מצטמצם משמעותית והתשואה לא מתכווצת בהרבה. כזו היא העסקה שביצעה בשבוע שעבר פרופימקס, בית ההשקעות המתמחה בנדל"ן בחו"ל, בהשקעה בבית משפט במסיסיפי, השקעה שעתידה להניב לה 8% בשנה – יותר מפי שלושה מתשואת אג"ח ממשלתי.  

פרופימקס רכשה באחרונה את בית המשפט הפדרלי בעיר אברדין שבמיסיסיפי שבארה"ב תמורת 12.6 מיליון דולר. חלקה של פרופימקס בעסקה עומד על 90% כאשר ייתרת ההון הושקעה באמצעות אחד משותפיה המקומיים בארצות הברית. דמי השכירות מהמבנה מגלמים תשואה על ההון העצמי (cash on cash) של כ-8% לשנה, כלומר אחרי הוצאות תפעול, עמלות וריבית. הרשויות בארה"ב שוכרות את המבנה לתקופה של 12 שנה ללא אפשרות יציאה. לשם השוואה, נכסים פדראליים בוושינגטון מושכרים בתשואה של 3% בשנה. פרופימקס השקיעה כ-3 מיליון דולר מכספה ומכספי המשקיעים בעסקה והיתרה בוצעה במימון בנקאי.

את המבנה, ששטחו הכולל 4,300 מ"ר תנהל  אלמן (Elman) אינווסטורס שמנהלת בעיקר נכסים המושכרים לרשויות הפדראליות בארה"ב ב-25 השנה האחרונות. לפרופימקס זהו שיתוף הפעולה הראשון של עם אלמן שבמהלך חייה עד כה, הרשויות הפדראליות חידשו תמיד את חוזי השכירות בנכסים אותם היא מנהלת. ההערכה היא כי גם אחרי 12 שנה חוזה השכירות של הנכס שנבנה לפני שמונה שנים יחודש ל-20 שנה נוספות. הערכה זו מתבססת, בין השאר, על העובדה כי הנכס נבנה בשנת 2005 באופן ייעודי לשימוש כבית משפט, בתכנית עסקית של ממשלת ארצות הברית להשתמש במבנה שישים שנה לפחות. הסבת מבנה אחר לשמש כבית משפט כרוכה בהוצאות אדירות ובבסיסה אין בה הגיון כלכלי.

פרופימקס הוא בית השקעות פרטי המתמחה בנדל"ן ששווי הנכסים בהם השקיע נאמד ב-35 מיליארד דולר ויש לו כ-1,400 משקיעים בישראל. עד כה השקיע בית ההשקעות כ-900 מיליון דולר מכספי המשקיעים בנדל"ן בעיקר באירופה ובארה"ב.

לחזרה למדור Real Estate Marker

כתבות שאולי פיספסתם

*#