תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אחרי שטסו ב-300% - מה מפיל את מניות הנדל"ן בארה"ב?

מניות הנדל"ן בארה"ב הכפילו שווין פי ארבעה במהלך שלוש השנים האחרונות; כשריבית המשכנתאות החלה לטפס הן נחבטו בעשרות אחוזים


2,300 עובדי יחידת המשכנתאות של וולס פארגו צפויים בקרוב לקפל את חפציהם לתוך ארגזים וללכת הביתה. בבנק שנותן את היקף המשכנתאות הגדול ביותר בארה"ב, הסבירו את הפיטורין בירידה בביקוש בשוק המשכנתאות. זהו אולי עוד אחד מהתסמינים מבשרי הרעות שעובר על שוק הנדל"ן למגורים האמריקאי ששב להתהפך לאחרונה.

שוק המניות אוהבים להזכיר, מקדים בהרבה את הנתונים הכלכליים וגם הוא מגלה חוסר אופטימיות. קרן הסל ITB למשל שמשקיעה במניות חברות הבניה בארה"ב נפלה ב-15% מאז אמצע מאי לעומת טיפוס של 2% במדד ה-S&P500. הקרן הייתה אחת הקרנות הטובות ביותר בשנתיים האחרונות עם זינוק של 120%, פי שלושה ממה שהניב ה-S&P עד שהחלה לחרוק. מניות חברות הנדל"ן הגדולות כמו פולט גרופ או דר הורטון שריבעו שוויין מאז המשבר קרסו בכ-30% בתוך שלושה חודשים. צריך לזכור כי חלק מהירידה בא לאחר שהמניות נסחרו במחירים גבוהים. המשך הנפילה בא דווקא כאשר הדיווחים האחרונים מראים כי התוצר בארה"ב צמח ברבעון השני בקצב לא רע של 2.5%. אחד המפתחות לכך הייתה הצמיחה של ענף הנדל"ן.

אז מה הטריגר המרכזי שמעיב על מניות הנדל"ן ומה מדכא את התיאבון של האמריקאי בחודשים האחרונים לרכוש דירה? הסיבה נעוצה בתכונית עידוד הצמיחה של הבנק המרכזי בארה"ב. הבנק רכש בשנים האחרונות איגרות חוב ממשלתיות ומגובי משכנתאות בשווי של 85 מיליארד דולר מידי חודש. הביקושים דוחפים את מחירי איגרות החוב מעלה ואת התשואות מטה מה שעוזר לעודד את הצמיחה במשק. ריביות נמוכות עוזרות לעסקים לקבל הלוואות זולות וכך להיכנס לפרויקטים חדשים מה שמטיב גם עם התעסוקה. אולם, באחרונה עם התאוששות הכלכלה האמריקאית הבינו בבנק כי אי אפשר להמשיך ברכישות היקרות האלה. תאריך מדויק לעצירת הרכישות אין בינתיים, אבל הדיבורים על כך גורמים למשקיעים למכור איגרות חוב בצפייה כי המחירים ירדו כשהביקושים מהבנק יפחתו. הדבר מוליד עלייה בתשואות שמשפיעה גם על הריביות בשוק המשכנתאות.

בתחילת מאי עמדה ריבית המשכנתאות ל-30 שנה בארה"ב על 3.35% אבל מאז ועד היום רצה הריבית הזו בלמעלה מ-1%. כיום נעצרה הריבית ברמה של 4.6%. זו עדיין ריבית נוחה לציבור האמריקאי אבל בחישוב פשטני: אם זוג אמריקאים לקח משכנתא של חצי מיליון דולר ל-30 חודשים הוא יאלץ להיפרד מעוד 300 דולר בחודש.

התוצאות לא אחרו להתגלגל לשטח: מכירות הבתים החדשים בחודש יולי צנחו לרמה הנמוכה ביותר השנה. ירידה קלה נרשמה ביולי גם בקצב העלייה במדד קייס שילר – מדד מחירי הנדל"ן בערים מרכזיות בארה"ב. מי שמחפש סממן נוסף להאטה יכול להסתכל גם על מחירי העץ והנחושת, חומרי הגלם בשוק הבנייה, שאיבדו למעלה מ-20% בחודשים האחרונים. בשנים האחרונות היה זה טריגר להאטה בשוק הדירות.

האם שוק הנדל"ן נכנס להאטה ארוכה? בכלל לא בטוח. הריביות על המשכנתא עדיין נמוכות גם אחרי הטיפוס האחרון. בשנים שלפני המשבר הם כבר ביקרו ברמות של מעל 6%. ייתכן כי ייקח כמה חודשים לציבור האמריקאי לעכל את גובה הריבית החדשה מה שיוביל אותו בהמשך לשוב ולרכוש דירות ובתים. את מחירי השכירות הממשיכים לטפס אז יש סיבה נוספת להיות אופטימיים. גם הנתונים האחרונים המאכזבים מעט על שוק העבודה מעידים אולי כי הבנק יידחה את תוכניתו להפסיק הרכישות. בשורה התחתונה הדבר טמון בעיקר בצמיחה בארה"ב אם היא תמשיך בקצב טוב גם שוק הנדל"ן עשוי להתאושש.

לחזרה למדור Real Estate Marker

כתבות שאולי פיספסתם

*#