"עליית מחירי חומרי הגלם לבנייה תיעצר בקרוב"

מנכ"ל אגרוטופ, מהחברות המובילות בישראל בתחום הקמת פרויקטים של מבני תעשייה ולוגיסטיקה, מעריך כי עליית המחירים תיבלם בשנה הקרובה. בזכות היערכות נכונה וזיהוי מגמות, החברה הוותיקה מסכמת את השנה עם הרחבת פעילות משמעותית

רננה מור, בשיתוף אגרוטופ
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרכז לוגיסטי DHL בפארק התעשייה שוהם.
מרכז לוגיסטי DHL בפארק התעשייה שוהם. צילום: ערן לביא
רננה מור, בשיתוף אגרוטופ
תוכן שיווקי

חברות בנייה ויזמי בנייה בישראל עוקבים בדאגה אחרי עליית המחירים הגלובלית של חומרי הגלם, אך רון בן חיים, מנכ"ל אגרוטופ, מעריך כי העליות ייעצרו בשנה הקרובה. "יש סימנים של אור בקצה המנהרה. אנחנו כבר מזהים את המגמה הודות לפעילות שלנו בסין בעיקר בתחום הפרויקטים החקלאיים - שם המחירים מתחילים לחזור לרף הנורמלי. אני מעריך כי המחירים יתאזנו בתחילת הרבעון הראשון של 2022, ולקראת הרבעון האחרון אף יתחילו לרדת".

זיהוי מגמות כמנוע צמיחה

להערכת בן חיים, עליית המחירים נבעה מהעלייה במחירי ההובלה הימית, החוסר במכולות וההשקעה הגדולה של מדינות רבות בתשתיות בתקופה הקורונה, במטרה להניע את הכלכלה. "ככל שהמלאי התמעט המחירים עלו ועלו, אבל אנחנו מעריכים כי ככל שיותר נמלים נפתחים וחוזרים לפעילות רגילה, והכלכלות במדינות חוזרות לאיזון, המחסור במלאים יירגע", הוא אומר. "גם מחירי השינוע יתאזנו. אין היגיון שמחיר שינוע מכולה מסין לישראל, שעלה בעבר מאות דולרים, יזנק לעשרת אלפים דולר. לכן אני מאמין שאם לא יהיה גל תחלואה נוסף, המחירים יירגעו, גם אם לא יחזרו לאלו שהיו טרום הקורונה".

מגמה נוספת שבן חיים צופה שתחלוף היא ההאטה בתחום המשרדים. "הפניקה בנושא המשרדים כבר התפוגגה. יש ביקוש בעיקר בערי הלוויין של תל אביב, והרבה יזמים שרוצים לבנות נעתרים לאתגר", הוא אומר, "יש הרבה עבודה בתחום, ואנחנו מאמינים שהוא יחזור לצמוח בקרוב מאוד". ענף המרכזים הלוגיסטיים (מרלו"גים) היווה עוגן משמעותי להמשך הפעילות הרגילה של אגרוטופ בשנתיים האחרונות, וגם בו צופה בן חיים התחזקות. "הקורונה חידדה את הצורך של חברות בלוגיסטיקה חכמה ויעילה. זו מגמה כלל עולמית אבל במיוחד בישראל, שחסרים בה מחסנים לוגיסטיים. אנחנו צופים שהפעילות בתחום רק תתחזק, ובוודאי הפעילות של אגרוטופ".

משפחתית עם פעילות גלובלית

אגרוטופ הוקמה בשנת 1989 על ידי נחום הנקין ז"ל, גבי פלג ושותפים נוספים, כחברת בת של "הפח תעשיות מתכת". הפח הוקמה ב-1949 כקואופרטיב על ידי קבוצת ניצולי שואה, שרצו להקים מפעל חלוצי של תעשיות מתכת במדינה הצעירה. מאז הקמתה שימרה אגרוטופ את הדנ"א השורשי משפחתי, שחזונו מתמקד בנאמנות לעובדים, ללקוחות ולספקים. "הדבר שמייחד אותנו הוא שאנחנו תעשיינים במקור, לא קבלני בנייה", אומר בן חיים, "הדנ"א שלנו הוא נאמנות - לעובדים, ללקוחות ולספקים, כך שכולם מוצאים אצלנו בית חם. אותה ייחודיות היא הבסיס להצלחה שלנו".

מנכ"ל אגרוטופ, רון בן חיים.צילום: דני ששון

אגרוטופ גאה בכך שהיא בית חם לעובדים ושהספקים הם שותפים לעשייה. תחלופת העובדים בחברה נמוכה ורובם מלווים את החברות שנים רבות, כך שרמת המקצועיות שלהם היא מהגבוהות בתחום. "בתקופת הקורונה לא רק שלא פיטרנו אף עובד אלא אף הגדלנו את מצבת העובדים", מספר בן חיים. "באירוע החברה האחרון הבאנו את עובדי המטה ליחידות השטח, כדי שיכירו את העובדים להם הם נותנים שירות ויתחברו לעשייה עצמה, זו שמכניסה בסופו של דבר כסף לחברה".

באגרוטופ מועסקים היום 90 עובדים ומאות קבלני משנה, והצמיחה שחוותה החברה ב-2020 צברה תאוצה ב-2021, דבר שהביא את אגרוטופ למקום ה-22 בדירוג חברות הבנייה והתשתית הגדולות בישראל של דן אנד ברדסטריט. הצמיחה המרשימה של החברה בהקמת פרויקטים של מבני תעשייה ולוגיסטיקה ברחבי הארץ באה לידי ביטוי בזינוק של 40% בהכנסות השנה ל-225 מיליון שקל לעומת השנה שעברה.

אתגר הצמיחה

החוסן שהפגינה אגרוטופ בתקופה האחרונה לא הפתיע את בן חיים, כיוון שהחברה נערכת להתרחבות וצמיחה זה מספר שנים. לדבריו, אותו דנ"א משפחתי הוא אחד הגורמים המרכזיים להמשך ההצלחה של אגרוטופ, כיוון שהתמהיל של אווירה משפחתית, אמון ונאמנות מהווה יתרון גדול גם עבור היזמים והספקים. "היזם יודע שאנחנו לא נריב ונתווכח איתו או שנחפש איפה אפשר להוציא עוד כסף", הוא אומר. "הספקים יודעים שאנחנו אמינים, וגם בתקופות של משבר הם יכולים לסמוך עלינו ולכן הם הולכים איתנו לאורך שנים רבות. אנחנו נמצאים בג'ונגל עסקי אבל שומרים על גישה אנושית ומכבדת".

לאחרונה חילקה החברה את פעילותה לפלחים, כדי שתהיה לה מוטת שליטה רחבה ויכולת לתת שירות מדויק לפי צורכי הפרויקט. אגרוטופ הקימה יחידה המתמחה במשרדים, שלוחה נוספת בצפון הארץ ופעילות תחת השם "אגרוטופ תכנון ביצוע". "מי שיודע להוביל פרויקט של מרכז לוגיסטי לא תמיד יכול להוביל פרויקט של בניין משרדים ולהפך", אומר בן חיים.

מהלך נוסף שהובילו בחברה השנה הוא היערכות למבדק איכות בינלאומי, בסופו קיבלה החברה תעודת הסמכה רשמית לתקן האיכות הבינלאומי ISO 9001, ובמקביל חיזוק נושא הבטיחות בחברה על ידי התקנת מערכת ניהול בטיחות באתרי החברה. עם צבר הזמנות של יותר מחצי מיליארד שקל בשנת 2021, באגרוטופ מסכמים שנה מוצלחת נוספת ונערכים לקראת המשך הצמיחה ב-2022.

בשיתוף אגרוטופ

אתר החברה