כך הפכו המרכזים הלוגיסטיים למנוע הצמיחה של כלכלת הקורונה

מאחורי כל שירות משלוחים מצליח מסתתר מרלו"ג חכם, שמאפשר לאחסן ולשנע סחורות במהירות וביעילות. האם מדובר בהזדמנות השקעה?

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארגזים
צילום: צילום: Shutterstock
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

בשנים האחרונות נרשמה צמיחה ניכרת במספר המרכזים הלוגיסטיים (מרלו"גים) בארץ ובעולם. לפי אחת ההערכות, היקפם בישראל חצה את רף ה-2 מיליון מ"ר, ומאות אלפי מ"ר נוספים נמצאים בשלבי תכנון ובנייה. הדבר מוסבר, בין היתר, על רקע הגידול בהיקפי הסחר המקוון, שמעצב מחדש את הרגלי הצריכה בעולם ומחייב חברות קמעונאיות להחזיק מחסני ענק של סחורה ומלאי כדי לייעל את תהליך הרכישות העצום.

"הנתונים הם מאוד ברורים", אומר ירון לוקר, בעלים ומנהל משותף של רוזנשטוק שיפור הנדסה ולוגיסטיקה, העוסקת בתכנון מרלו"גים. "הצריכה הפרטית בישראל נמצאת בגידול מתמיד. ישראל הרי נהנית מצמיחה דמוגרפית מרשימה, שמגדילה את הביקושים לסחורות מחו"ל. מספר המכולות הנכנסות לארץ כל שנה גדל והיבוא מגדיל את הצורך בשטחי אחסון נרחבים עבור היבואנים. כאשר יש יותר סחורה יש יותר צורך ביותר שטחי אחסנה".

לוקר מוסיף כי "בגלל שיקולים של נגישות, ארנונה מופחתת והצורך במבני אחסון גבוהים יותר באותה יחידת שטח (המרכז הלוגיסטי המודרני הוא בן ארבע קומות וההערכה היא שבעתיד הוא יגיע לגובה של שמונה קומות - י.צ.), עסקים רבים יוצאים מהערים הגדולות לפארקים לוגיסטיים, כמו שוהם, עמק חפר, קיסריה ואחרים, המשלבים בין תעשייה ומרלו"גים ומאפשרים מחסנים גבוהים".

אמנון שטרן, מנכ"ל חברת שטרן בנייה, המתמחה בבניית מרלו"גים, קושר את הגידול במספר המרלו"גים פחות לגידול בסחר המקוון ויותר לגידול בשוק ההייטק. לדבריו, בהייטק כל מוצר מורכב ממספר קומפוננטות, שכל אחת מהן מיוצרת במדינה אחרת, ועד שהן יורכבו יחד נדרש לאחסן אותן. "למפעלים בתחום הטכנולוגיה העילית אין שטחי אחסנה משלהם ורובם העבירו את נושא האחסנה למיקור חוץ, שמתבצע במרלו"גים השוכנים בסמיכות לאזורי הייטק מובהקים כמו רמת גבריאל שליד מגדל העמק, מודיעין ויבנה", הוא מציין.

חיסכון משמעותי בעלויות

ד"ר אורי שרון, מהאגף לתכנון אסטרטגי במינהל התכנון (שחוזר בקרוב למשרד הפנים), מציין במחקר שהכין בנושא, כי יתרונם של המרלו"גים הינו ביכולתם לייצר חיסכון משמעותי בעלויות הנובע מגודל המרלו"ג. קודם כל, עלויות ההקמה ליחידת אחסון קטנות ככל ששטח המרכז הלוגיסטי גדול יותר. שנית, מרלו"ג גדול מאפשר שילוב של מספר שירותים לוגיסטיים שונים כגון שינוע, אחסנה ותעבורה. במילים אחרות, ככל שהמרלו"ג גדול יותר ומספק שירותים לוגיסטיים רבים יותר, כך עלויות התפעול הממוצעות ליחידת שילוח קטנות גם הן. יתרון נוסף של מרלו"גים מגולם בחיסכון בעלויות הקרקע והארנונה, שכן מרלו"גים נוטים להתמקם מחוץ לאזורי הביקוש, אך בסמיכות להם.

אחד היתרונות המשמעותיים של מרלו"גים, מדגיש שרון, הינו אחסנה לטווחים משתנים. היכולת לאחסן סחורה במרלו"ג ולשנעה ללקוחות קצה בהתאם לצורך מאפשרת גמישות בהתמודדות עם תנודות בביקוש ובהיצע ובכך מקטינה עלויות לוגיסטיות של יצרנים וספקים. עניין זה הומחש היטב בעת משבר הקורונה, כשרשתות קמעונאיות שעשו שימוש במרלו"גים הסיטו פעילות מנקודות המסחר הפיזיות לסחר מקוון.

קרבה לעורקי תחבורה ראשיים

במחקר של ד"ר שרון הוא מחלק את המרכזים הלוגיסטיים לשלוש קבוצות: סמוכי-נמל, טרמינלים יבשתיים ופארקים לוגיסטיים. בעוד מרלו"ג סמוך-נמל שוכן בקרבה לנמל תעופה או נמל ימי והוא ניזון מפעילות הסחר שלהם, טרמינלים יבשתיים ממוקמים בסמיכות למערכת התובלה היבשתית, כמו רכבות.

פארקים לוגיסטיים, לעומתם, הינם מרכזים לוגיסטיים השוכנים בסמוך לעורקי תחבורה ומרכזי צריכה מרכזיים, בדרך כלל על דרך ראשית בין שני מטרופולינים המקיימות יחסי מסחר ענפים. הקרבה לעורקי התחבורה או למטרופולין מסוימת מאפשרת פעם אחת לאגד פעילויות לוגיסטיות וליהנות מהחיסכון הכלכלי הנובע מעלויות הקרקע הנמוכות שמחוץ למרכזי הערים, ופעם שנייה ליהנות מזמינות כוח אדם איכותי לתפעול המרלו"ג. בהקשר זה צריך לזכור שעם העלייה במיכון ובאוטומציה, גובר הביקוש לכוח אדם איכותי וגמיש המסוגל להתמודד עם השינויים התכופים בשיטות ההפעלה של מרלו"גים. לפיכך, קרבה למרכזי אוכלוסייה עם כוח אדם איכותי היא חשובה.

שרון מדגיש, כי בעוד שבעבר עלויות תפעול היוו גורם מרכזי בשיקולים המסחריים של מפעילי מרלו"גים, לאחרונה ניכר דגש משמעותי יותר על מהירות ואמינות שרשרת האספקה. לפיכך, נגישות תחבורתית הינה קריטית להצלחת מרלו"ג.

"הצורך במלאים יביא לקפיצה בתחום"

אז איך ישפיע משבר הקורונה על שוק המרלו"גים? גורמי המקצוע חלוקים בדעתם. מצד אחד חלה ירידה בצריכה עקב הסגרים, אך הסחר המקוון התחזק ועמו הצורך בזמינות מוצרים ושטחי אחסון. רשתות שהחזיקו מלאי זמין במרלו"גים יכלו להפגין יותר גמישות. מצד שני, המשבר גם חשף חולשה של כלכלות שנשענו על ייבוא ולא על ייצור עצמי, והקריאה להגדלת הייצור המקומי עלולה להקטין את הייבוא ולהשפיע לרעה על שוק זה.

"קשה להתנבא מה יקרה וההערכה שלי שווה לזו של כל אחד אחר", אומר שטרן. "אם יחזרו לאמצעי ייצור עצמיים השוק עלול להיפגע. אבל אני לא מעריך שהסחר המקוון יירד". לוקר מעריך כי הקורונה תביא דווקא לקפיצה בשוק המרלו"גים בגלל הצורך של חברות ועסקים להחזיק מלאים גדולים יותר. זה בוודאי נכון בתחום התרופות והציוד הרפואי, תהליך שכבר מתרחש בשטח. "לפי מה שאני רואה בצנרת התכנון, מגמת הצמיחה של המרלו"גים תימשך. קיבוצים דוחפים להפשרת קרקע חקלאית לתעשייה ולהקמת שטחי אחסנה ולוגיסטיקה. בשוק הנדל"ן זיהו זה מכבר את הפוטנציאל ומשקיעים שפעם השקיעו במשרדים ובקניונים רצים כיום למרלו"גים".