נמלי ישראל |

לוגיסטיקה עוטפת נמל

נמלים מודרניים מאופיינים ביעילות תפעולית ובהרחבת השירותים הניתנים במרחב העוטף את הנמל (עורף הנמל). "פארק נמלי ישראל לתעשייה ולוגיסטיקה", שהוקם ביוזמת חברת נמלי ישראל, מהווה מודל לפיתוח מרכזים לוגיסטיים מתקדמים בעורף נמלי הים של ישראל. בימים אלה נערכת החברה להקמת מתחמים לוגיסטיים נוספים באשדוד ובחיפה

יואל צפריר תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכולות בנמל
לנמלי הים יש תפקיד מכריע בכלכלת המדינהצילום: צילום: רענן כהן
יואל צפריר תוכן מקודם
תוכן שיווקי

לנמלי הים יש תפקיד מכריע בכלכלת המדינה. אחרי הכל, כ-99% מסחר החוץ של ישראל עוברים דרכם. אך הנמל אינו עומד לבדו. הוא חוליה מרכזית בשרשרת הלוגיסטית ולצד הפעילות התפעולית שנעשית בנמלים נדרשות פעילויות לוגיסטיות משלימות, כמו שינוע וטיפול במטענים ובסחורות, התאמתם לצרכי הלקוח והפצתם. פעילויות אלה נעשות בעורף הנמלים, כחלק מהשרשרת הלוגיסטית, ומטרתן אחת - אספקת המוצר ללקוח בדרך היעילה והמהירה ביותר.

"היעד המרכזי של חברת נמלי ישראל הוא הנחת התשתיות שיתנו מענה למשק הנמלי ויאפשרו הן את שיפור היעילות התפעולית בנמלים והן את קיומה היעיל של השרשרת הלוגיסטית במרחב הנמלים, תוך הרחבת הפעילות העסקית במשק", אומרת ענת ברק-גילת, סמנכ"ל מקרקעין וניהול נכסים בחברת נמלי ישראל, האחראית על ניהול שטחי המקרקעין שבמרחב הנמלים, שיווקם והעמדתם לגורמים הפעילים בעולם הסחר הימי של ישראל, לטובת שימושים נמליים.

לדבריה, מרכיב מרכזי בפעילותה של החברה הוא פיתוח המרחב העוטף את הנמל. פעילות זו כוללת תכנון והקצאה של נכסים הדרושים לפעילותם של נמלים תחרותיים ומודרניים, והכל בראייה משקית ולאומית ארוכת טווח. החברה מעמידה לשימוש חברות הנמל, לתאגידים המורשים ולגורמים שונים, את התשתית הדרושה לפעילות הנמלית ובמסגרת זו מכשירה שטחים לפעילות לוגיסטית בעורף הנמלים.

"היעד המרכזי של חברת נמלי ישראל הוא הנחת התשתיות שיתנו מענה למשק הנמלי"צילום: צילום: רענן כהן

"בשטחים העוטפים את הנמל", היא מוסיפה, "מתבצעים שימושים לוגיסטיים מגוונים ובכללם אף מערך שלם של שירותים נוספים המכונה בעגה המקצועית 'שירותי ערך מוסף' (VAL-Value Added Logistics ) ואשר מרחיב את קשת השירותים הניתנים לעוסקים בסחר החוץ. קיומו של פארק לוגיסטי מודרני וגדול, מגוון בפעילויות ובשירותים שהוא מציע, לא רק מבטיח האצה בפעילות הנמלית אלא גם מרחיב את התועלות הכלכליות הנוצרות בסביבת הנמל. כך, מעגלי ההשפעה של הנמל גדלים והולכים ונוצרת תרומה משמעותית ליצירת מקורות תעסוקה נוספים ולשיפור הכלכלה האזורית".

הדבר החם הבא בתחום המרכזים הלוגיסטיים

לפני כעשור הקימה חברת נמלי ישראל את פארק נמלי ישראל - פארק תעשייה ולוגיסטיקה הממוקם בסמוך לנמל אשדוד הקיים ולנמל הדרום המוקם כעת. הפארק, שנחל הצלחה מרובה, מתפרס על שטח של 680 דונם ונהנה מסמיכות לצירי תחבורה ראשיים במרכז הארץ, בואכה תל-אביב, ירושלים ובאר-שבע. הוא ממוקם בצמוד לכביש 41 - כביש הכניסה הקיים מכביש 4 לעיר אשדוד ולנמל אשדוד ומחובר לכביש 6. בנוסף, הוא נהנה מסמיכות למסוף רכבת המטענים, שהקימה חברת נמלי ישראל בשיתוף עם רכבת ישראל ומופעל על-ידי חברה שזכתה במכרז להפעלתו.

"מיקומו האטרקטיבי של הפארק בסמוך לשני נמלים מרכזיים (האחד בהקמה), לצירי תנועה מרכזיים ולמסוף הרכבת למטענים מיצבו אותו כאחד הפארקים המוצלחים שלנו, והתמקמו בו חברות מהשורה הראשונה במשק הנמלי", מציינת ברק-גילת המספרת כי כעת נערכת החברה לפתיחת מתחמים לוגיסטיים נוספים באשדוד ובחיפה.

פארק נמלי ישראלצילום: צילום: רענן כהן

החברה מקדמת כעת את הקמת מתחם נמלי ישראל בפארק עוגנים המצוי בצפון העיר אשדוד, שיפותח וישווק בשנים הקרובות, וכן את מסוף מבוא-ים הצמוד לנמל הדרום החדש. מסוף זה ישתרע על שטח של כ-300 דונם ויוצעו בו מגרשים בגדלים שונים בגמר הפיתוח המאסיבי שמבוצע כיום באזור.

"פארק עוגנים, שהוקם על-ידי עיריית אשדוד, יהווה להערכתנו את 'הדבר החם הבא' בתחום הסחר הנמלי, וזאת בעידודה של העירייה, שעמלה על פיתוח האזור כולו והפיכתו לפארק מודרני ואטרקטיבי", מדגישה ברק-גילת. "הפארק יתחבר בתוך מספר שנים למחלף חדש שיוקם בכביש 4, 'מחלף אשדוד צפון', זאת באמצעות כביש חדש, אשר יקצר את הגישה לנמלי אשדוד והדרום. מדובר במיזם תחבורתי עתיר-השקעה שיצא לדרך השנה במימון משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, ויתבצע במשולב על-ידי שתי חברות התשתית הלאומית הגדולות - חברת נמלי ישראל וחברת נתיבי ישראל".

קרדיט: חברת נמלי ישראל

בחברת נמלי ישראל מכוונים להרחבת הפעילות העסקית גם במרחב הנמלים בחיפה ונערכים לפיתוח דומה של פארק לוגיסטי מתקדם בסמוך לנמל המפרץ ההולך ונשלם בחיפה, לצד נמל חיפה הוותיק. ההנחה היא שנמל המפרץ ייצר ביקושים גוברים לשטחים בהם תבוצע פעילות לוגיסטית משלימה ויביא עמו פיתוח כלכלי לאזור כולו.

סביבת עבודה המותאמת לשינוע והפצה

בכל אחד מהמתחמים הללו - פארק נמלי ישראל, פארק עוגנים ומסוף מבוא-ים - מעמידה חברת נמלי ישראל מגרשים בגדלים שונים, להשכרה ארוכת טווח, בהליך של מכרז. ההתקשרות עם היזמים, שמתבססת על דמי שימוש שנתיים ולא על תשלום מהוון מראש עבור הקרקע לכל התקופה, מאפשרת ליזם להשקיע את הונו בליבת הפעילות העסקית, תוך פיתוח המגרשים בהתאם לצרכים ולתכנון העסקי הייחודי הנכון לו.

"אנו מעריכים כי לאור המקום הגדל והולך שתופס הסחר האלקטרוני בחיינו, מגמה שאך תתחזק לאחר מגפת הקורונה, המרכזים הלוגיסטיים יהפכו למבוקשים וחיוניים עוד יותר", מציינת ברק-גילת. "כל מי שבוחן את המגמות ורואה את הכיוון אליו אנו צועדים בתחום זה, מוזמן 'לקפוץ על האונייה' ולהצטרף אלינו.

"המרכזים הלוגיסטיים יהפכו למבוקשים וחיוניים עוד יותר"צילום: צילום: רענן כהן

"לאור מיקומם של השטחים שלנו, הפיתוח האיכותי והמענה שניתן בהם לצרכים המגוונים של שחקני המשק הנמלי בישראל, הם אידיאליים להקמת מרכזים לוגיסטיים ואנו צופים כי ייהנו מביקוש גובר מצד אלו הרואים את עתידם בעולם הסחר הימי של ישראל", מסכמת ענת ברק-גילת. "אנו מזמינים את החברות העוסקות בייבוא, יצוא, הפצה, לוגיסטיקה ואחסנה, להתמקם בפארקים הקיימים והעתידיים ולהקים בהם בסיס לוגיסטי ועסקי. הן יוכלו ליהנות בכך מכל היתרונות שיש לחברת נמלי ישראל להציע - סמיכות לנמלים ולצירי תחבורה ראשיים, אשר מקצרת את זמני השינוע ותורמת לחיסכון בזמן ובעלויות, חיסכון בהשקעה הונית במרכיב המקרקעין הודות לתשלום דמי שימוש שנתיים, תכנון בהתאמה לצרכי העסק וסביבת עבודה נוחה ויעילה המותאמת לשינוע והפצה".

המטרה - לשכלל ולהרחיב את תשתיות הנמלים

חברת נמלי ישראל, היא חברה ממשלתית המופקדת מטעם המדינה על פיתוח נמלי הים באשדוד, בחיפה ובאילת. החברה מקימה את הנמלים החדשים - נמל הדרום באשדוד ונמל המפרץ בחיפה - בהשקעה של מיליארדי שקלים. פיתוח עורף נמל מודרני הינו אחד מיעדיה המרכזיים של החברה. תנופת הפיתוח ובכללה הקמת הפארקים הלוגיסטיים מבטאים את חזונה של החברה לשכלל ולהרחיב את תשתיות נמלי הים לקידום כלכלת ישראל ולשיפור רמת השירות ללקוחות הנמלים ולעוסקים בסחר חוץ. נמלי הים והמרכזים הלוגיסטיים המתקדמים הפועלים לצידם, באשדוד ובחיפה, מהווים גם מוקד תעסוקה חשוב ומנוף כלכלי חזק לערים אלה וליישובים בסביבה.

לפרטים נוספים לחצו כאן

בחזרה למדור