השתתפויות בנכסים |

"בשעה שהכלכלה עצרה, המרלו"גים פתחו הזדמנויות חדשות"

מנכ״ל השתתפויות בנכסים, רוחמה אברהם, מספרת כיצד הפכו המרלו"גים החכמים למנוע צמיחה לעסקים במהלך משבר הקורונה

יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשים מסתכלים על מסמך
המשבר והשפעותיו על הרגלי הצרכנות חיזקו את הצורך של בעלי העסקים במרלו"גים חכמים צילום: צילום: רן אביטל
יואל צפריר, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

עוד בטרם פרץ משבר הקורונה לחיינו, תרבות הצריכה ודפוסי ההתנהגות של הצרכנים השתנו נוכח התפתחות הסחר המקוון. משבר הקורונה האיץ את התהליך עוד יותר. רשתות אופנה, מזון, צעצועים ומוצרי צריכה אחרים, שידעו להיערך באופן מהיר ולהציע סחר מקוון ידידותי למשתמש, קצרו את הפירות ואף הגדילו את רווחיהן.

המשבר והשפעותיו על הרגלי הצרכנות חיזקו את הצורך של בעלי העסקים במרלו"גים חכמים - מרכזים לוגיסטיים מתקדמים וטכנולוגיים, שיכולים לאחסן סחורות ומאפשרים לשנע אותן לצרכנים במהירות וביעילות. אותם בעלי עסקים שבנו את העסק שלהם ללא מרלו"ג, אלא נשענו על הזמנות של סחורה מחו"ל, נפגעו קשות בנסיבות של סגירת נמלים וריתוק כוח אדם לבתים.

שמירה על הכנסות בתקופות משבר

"התקופה האחרונה חידדה את היתרונות של מרלו"ג בעידן הזה של סחר מקוון ומשברים גלובליים", אומרת רוחמה אברהם, מנכ"ל חברת "השתתפויות בנכסים", אחת מהחברות המובילות בתחום ניהול ואחזקת נכסי נדל"ן בישראל. "בעל מרלו"ג של מוצרי צריכה יכול להיערך לתקופה של סגר וחוסר אספקה לכמה חודשים, והוא יכול להמשיך לעבוד עם מערך הפצה מסודר ועם מלאים ובכך להבטיח לעצמו תזרים הכנסות יציב. הוכחה לכך סיפקו הרשתות הגדולות שעבדו בעתות משבר והכפילו את ההכנסות שלהן. היצרנים המקומיים שהשכילו להתאים את המרלו"ג לצורכי הארגון - הצליחו ובענק. הם עמדו בביקושים, ייצרו יותר, מכרו יותר והרוויחו יותר".

לדברי אברהם, משבר הקורונה גם המחיש עד כמה מרלו"ג מאפשר גמישות אסטרטגית ומערכתית לשמירה על הכנסות העסק בנסיבות בלתי צפויות. בעיקר על ידי מעבר ממכירה מסונפת בחנויות או בקניונים למכירה מקוונת, תוך ניהול מושכל של מערך התפעול ושרשרת האספקה בהתאם. מרלו"ג "חכם", שבו יש את כל האמצעים הטכנולוגיים, יכול לקלוט הזמנות ולספקם במיידי, תוך התאמה בין ביקוש להיצע. במקרים מסוימים, בהם גדל הביקוש, לעסק יש את היכולת לתת מענה בהתאם ובמקביל להגדיל את ההכנסות גם אם מדובר בסל מוצרים חדש. פתיחות ויצירתיות זה שם המשחק, היא מדגישה.

סל מוצרים רחב

חברת השתתפויות בנכסים בישראל בע"מ היא חברה-בת של הסוכנות היהודית המנהלת אחזקות ונדל"ן מניב בהיקף של יותר ממיליון מ"ר ברחבי הארץ, מקרית שמונה ועד אילת. רווחיה מופנים לטובת פרויקטים חברתיים ומטרות נעלות המופעלים על ידי הסוכנות היהודית, כמו תגבור העלייה, סיוע לחיילים בודדים, חיזוק הקשר עם יהדות התפוצות, מלחמה באנטישמיות הגואה, סיוע בדיור, סיוע למגזר השלישי ולניצולי שואה ועוד.

"מיקומו של המרלו"ג הינו פרמטר חשוב להצלחתו"צילום: צילום: רן אביטל

"אנו פועלים בשיטת ה-Total-Management - שיטת ניהול המעניקה סל מוצרים רחב, החל בסיוע בתכנון ניהול והקמת הנכס, דרך איתור שוכרים, ניהול מו"מ וחתימה על חוזים וכלה בניהול תפעול, כולל אחזקה שוטפת של הנכס - מהניקיון ועד לטיפול ומעקב אחר המערכות האלקטרו-מכניות ומערכות כיבוי אש", מספרת אברהם.

גולת הכותרת של פעילות החברה בתחום הלוגיסטיקה היא המרלו"ג בצריפין שהיא מנהלת. מדובר באחד המרלו"גים הראשונים שהוקמו במדינה ונמצא בבעלות קופת הפנסיה והתגמולים של עובדי הסוכנות היהודית. גודלו כ-285,000 מ"ר ועליו בנויים מרכזים לוגיסטיים של מיטב החברות המובילות במשק הישראלי, ובהן קוקה קולה, קימברלי חוגלה, מחלבות גד, קסטרו, גולברי, יינות רמת הגולן, פליינג קרגו, רב-בריח ועוד. לכל אחת מהחברות מותאם שטח אחסון בהתאם לצרכיו בשיטת ה-Tailor Made.

צריפין ממבט עלצילום: צילום: אופק צילומי אוויר

"מיקומו של המרלו"ג הינו פרמטר חשוב להצלחתו", מדגישה אברהם. "המרלו"ג שלנו שוכן בסמיכות לשדה התעופה, בין הערים ראשון לציון, רמלה, לוד, באר יעקב ויישובי בקעת אונו, וסמוך לצירי תחבורה מרכזיים המאפשרים שינוע וקבלת סחורות בנסיעה קצרה יחסית מכל ולכל רחבי הארץ".

לדבריה, מינהלת הפארק בנויה מצוות מקצועי ובעל ניסיון רב בניהול ותפעול מרלו"גים, וביניהם המנהל במקום, אורן כתריאל, שערוך לתת מענה בתחומים הדורשים מיומנות מקצועית וייעודית, פתרון תקלות של תחזוקה שוטפת, לרבות טיפול ומענה לבעיות מנהלתיות ולוגיסטיות מורכבות, כך שתנועת המרלו"גים לא תפסיק.

כרית ביטחון לתפעול וניהול יעיל

בהשתתפויות בנכסים מדגישים, כי ניהול מרלו"ג מחייב ידע מקצועי רב. מדובר בשטח יחסית קטן בעל צרכים גדולים מאוד הדורשים תכנון קפדני של פריקה וטעינה, עבודות פיתוח, התאמה, תחזוקה שוטפת ומונעת, ניהול מושכל של הקרקע והתאמות לעובדים כמו חדרי אוכל, מרכזי קניות ועוד.

בנוסף, תכנון יעיל של מרלו"ג מאפשר קשר נכון ויעיל בין מטרות הארגון ללקוחותיו, מקטין את עלויות התפעול ומאדיר את השירות על ידי ניהול יעיל של משאבים, תוך הקטנת עלויות האחסון וההפצה. התוצאה - אופטימיזציה לוגיסטית של משאבי כוח אדם וניהול מושכל של שרשרת האספקה.

"משבר הקורונה הציב לא מעט אתגרים לבעלי העסקים ולמשקיעים. בשעה שהעולם והכלכלה עצרו מלכת, המרלו"גים שימשו לשינוע הסחורות המאוחסנות, לפתיחת ערוצי מכירה מקוונים, להזדמנויות חדשות, להישרדות ולניהול שרשרת אספקה יעילה ובכך היוו מנוע צמיחה לעסקים", מסכמת אברהם. "ממשברים ניתן גם לצמוח והמרלו"ג הינו אופציה הכרחית ואף בטוחה שיש לקחת בחשבון, לחברות ככלל ולמשקיעים בפרט".

לפרטים נוספים

בחזרה למדור